Csütörtök délután 17 órakor már harmadfokú a hőségriasztás, így amikor pokoli, kint 38 fokos hőségben írom a kalocsai Szent Kereszt Kórház Sürgősségi Osztályának betegforgalmáról szóló beszámolót, csak egy kis ideje nem hallom a szinte egész nap száguldva szirénázó mentőautók hangját. A mai napon volt olyan pillanat, amikor a kórház sürgősségi betegfogadójához egy időben három mentőautó is befutott. A hivatalos adatok szerint a napi átlaghőmérséklet 5 Celsius fokos emelkedése átlagosan 10 százalékkal növeli a halálozás kockázatát, 12 százalékkal a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozást. A „hőségben, nagy melegben több a beteg” papírforma a kalocsai kórház sürgősségi osztályán is igazolódik, ám szerencsére eddig közvetlenül a hőség okozta elhalálozásról nincs tudomásuk.
A hosszú idők óta legmelegebb július végi, augusztus eleji napok betegforgalmáról Nyárasdyné Bálint Erzsébetet, a Sürgősségi Osztály főnővérét kérdeztük.
A szakember arról tájékoztatott: július 31-től augusztus 2-án éjfélig, de hasonlóképpen csütörtökön is nagy nyomás nehezedett az osztályra Ezzel párhozamosan természetesen azokra a társ osztályokra is, ahová a diagnózis felállítása után a betegek felvételre kerültek.
Az említett három napban a traumatológiai, sebészeti ellátásra szoruló betegek száma a klasszikus traumatológiai esetek tekintetében megnégyszereződött. Ezért nem közvetlenül a hőség, sokkal inkább az ennek is betudható kisebb koncentráló képesség, figyelmetlenség, lehet az oka. A mentők több közúti, otthon, vagy a munkahelyen elszenvedett, esetenként súlyos baleset sérültjét szállították az osztályra.
Míg egy „normális” napon egy, legfeljebb kettő ilyen esettel találkoznak, addig az inkriminált három napon 12 olyan sérültet kellett ellátni, akik autózás, kerékpározás, motorkerékpározás közben szenvedtek, esetenként súlyos, szerencsére nem halálos kimenetelű balesetet. Jellemzően váll, felkar, alkar, arc, koponya, bokasérüléseket kellett ellátni.
A főnővér szerint a belgyógyászati esetek száma legalább ennyire kirívó képet mutat. A július 26-a és augusztus 2-a közötti egy hét alatt 96 főt fogadtak, láttak el, vagy került tovább a beteg a belgyógyászati osztály valamelyik részlegére, a tüdőosztályra.
Ez a betegszám a szokásosnak a háromszorosa. A legtöbben hasi fájdalommal, szív eredetű mellkasi fájdalommal, fulladással, általános gyengeséggel, szédüléssel, hányingerrel, hányással jelentkeztek. Ezeknek a tüneteknek csak egy kisebbik részében játszik szerepet a gyümölcsszezon.
Sokkal inkább a szokatlanul nagy hőségre vezethető vissza a kiváltó ok. A betegforgalmi adatok azt mutatják, hogy a 96 sürgősségi osztályon fogadott, ellátott vagy tovább irányított betegből 38-nak valamelyik osztályon tartósan folytatódik a gyógyítása.