Az új esztendő első két hónapja valamennyi állami, vagy önkormányzati bevételekből gazdálkodó szervezetnél az elmúlt év pénzügyi lezárásáról, az induló esztendő költségvetésének elfogadásáról szól. Kézenfekvő volt tehát, hogy a Duna jobb és bal pártjáról 8-8 települést tömörítő, az Paksi Atomerőmű 12 kilométeres körzetében fekvő település alkotta Társadalmi Ellenőrző, Információs és Településfejlesztési Társulás (TEIT) február 7-én, Foktőn tartott ülésén az elmúlt évi költségvetés utolsó aktualizálásáról, majd a 2024. évi költségvetés elfogadásáról döntöttek.
A társulás legmagasabb fóruma, a dr. Filvig Géza elnök vezette polgármesterek tanácsa ez utóbbi keretében határozott annak az összesen 10 millió forint + áfa összegnek a felosztásáról, amely az illetékességi területén működő médiumok támogatásáról szól. A megítélt legmagasabb támogatási összeg 2 millió, míg a legalacsonyabb 250 ezer forint, a támogatottak köre az elmúlt évihez képest nem változott. Azt a költséghely tárgyalásánál egyértelműen leszögezték, hogy az egyes médiumokkal kötött szerződésekben az ellentételezést a korábbiaknál szigorúbb szabályokhoz kötik majd.
Az idei költségvetés elfogadásakor született döntés arról is, hogy az évek óta nagy népszerűségnek örvendő 2024. évi TEIT Nap megrendezéséhez 3 millió Forint+ áfa összeget biztosítanak.
A továbbiakban elfogadták a TEIT egyik legfontosabb szerve, az Ellenőrző Bizottság azon munkatervét, amelynek értelmében a bizottság tagjai az atomerőműhöz kapcsolódóan legalább egy, míg a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. (RHK) vonatkozásában ugyancsak egy ellenőrzést tartanak majd. Fontos tudnivaló, hogy az ellenőrzések száma szükség szerint - például egy nem várt eseményt követően-emelkedhet. Döntés született arról is, hogy az összesen 324 millió 193 ezer forint főösszegben elfogadott költségvetés terhére 3 fő részvételének kiadásait biztosítják a Nukleáris Létesítmények körüli Európai Önkormányzatok Csoportja (GMF) 2024. évi közgyűlésén.
Miután a TEIT polgármester tagjai a 2023. évi költségvetési előirányzat módosításáról, majd a 2024. évi költségvetésről szóló határozati javaslatot elfogadták, Dohoczki Csaba, a Nukleáris Létesítmények körüli Európai Önkormányzatok Csoportja (GMF) magyar alelnöke áttekintő tájékoztatást adott a GMF 2023. második félévi tevékenységéről. A nemzetközileg ismert szakember a folytatásban a 2024. évi hazai és nemzetközi rendezvénynaptárt ismertette. Dohoczki Csaba mintegy fél órás, számos érdekességet tartalmazó előadásáról külön cikkben számolunk be.