Elérkezett a pillanat, amikor is egy évek óta tartó kemény munka végére kerül pont – decemberben megnyílik a látogatók előtt a Szentháromság téren az ASTRICEUM Érseki Múzeum. Az épület kortárs anyagot befogadó szárnyában az „Eltaposott virágok” című különleges, interaktív, intenzív vizuális élményt ígérő anyaggal tárja szélesre kapuit a kívül-belül megújult, funkcióját tekintve is átalakított épület.
A Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye és a Had- és Kultúrtörténeti Egyesület közös szervezésében és rendezésében áll össze a formabontó vonalvezetést és audio-vizuális élményt ígérő, csontig hatoló tárlat. A 2008-ban alakult egyesület kiállítás-rendezés mellett hadisírokat kutat és gondoz, múzeumpedagógiai foglalkozásokat tart, illetve I. és II. világháborús kutatási tevékenységet folytat, tudtuk meg a szervezet elnökétől, Szebenyi Istvántól.
– Kiállításunk a vérbe fojtott forradalomról szól, ami egy vándorkiállítás. Kalocsán mutatkozik be és innen indul majd országjárásra, amelynek Salgótarján lesz a végállomása.
A tárlat egy fiatal költő, Ravasz István életútján mutatja be az ’56-os eseményeket komoly enteriőrrel, tárgyanyaggal és az egész történet megelevenedik.
Összetett és színes installációt építünk utcarészlettel, egy interaktív kiállítás várja majd a látogatót – meséli Szebenyi István.
– Ennek ötlete tavaly fogalmazódott meg, amikor egy barátom átküldte nekem az „Európa népeihez” című verset, Ravasz István költő tollából. Róla érdemes tudni, hogy egy vétlen vértanúja volt az ’56-os eseményeknek, és mindössze tizennyolc éves volt, amikor a salgótarjáni sortűz áldozata lett. Rövid életútja során több mint kétszáz verset írt, amelyből harminc-negyven ötvenhatos témát fogalmaz meg – folytatja.
– Lesz egy statikus tér, amely mindkét fél veszteségeit bemutatja. Ebből a térből lép át a látogató a következő helyiségbe a vers gondolatmenete mentét követve, ahol egy hangérzékelő hozza mozgásba a díszletet, bekapcsolja a hangeffekteket és egy ötvenhatos harci utcajelenetet is vetíteni fogunk itt – írta le a Kalocsán debütáló „Eltaposott virágok” tárlat-élményt az érsekség szervezőpartnere.
– Nagy készülődést láthatunk mind kívül, mind belül. Ez az épület most teljesíti be a sorsát, és a
december 16-án, 17 órakor nyíló kiállításunk méltóképp vezet bennünket a történelmi múltba.
A múzeum kortárs szárnnyal kiegészülve szeretne egy nettó 2000 négyzetméteres kiállítótérré válni. Olyan épületről beszélünk, amely egy nagyobb városban is megállná a helyét, nem túlzás tehát azt mondani, hogy ez az épület hozzájárul Kalocsa nevességének erősítéséhez. A jelen kiállítást ezen szárny három szintjén rendezzük be, amelyet lépcsőn, valamint panorámaliftben is meg lehet majd közelíteni, mozgássérült számára is – egészítette ki az elmondottakat Vörös Márta, a főegyházmegye építészmérnöke, akinek a keze munkája nyomán születik újjá a néhány évvel ezelőtti képéhez képest már most impozáns pompában látható ASTRICEUM Érseki Múzeum.
Ossza meg emlékeit az érsekséggel!
A kalocsai Főszékesegyház, a Kanonokházak, az Érseki kastély, és a Szentháromság tér átfogó felújításai során feltáruló múltfelidézésre törekszünk. Egy, a városi eseményekre is kitérő, korabeli képet szeretnénk rajzolni Kalocsa történelméről. Most kiemelten az I. világháború és a rendszerváltozást követő idők, 1995-ig bezáruló időszakának átfogó történelmi áttekintését készítjük, amelyhez dokumentumokat, fotókat, tárgyakat, személyes élményeket, tanúságot keresünk. Kiemelten a I. és II. világháborús, az azt követő „békés” idők, az 1956-57-es események, a rendszerváltás, 1984-91-et átölelő időszak, a kalocsai szovjet hősi emlékmű és sírkert sorsa, változásai. Kérjük, akinek birtokában van a felsoroltakhoz használt információk, tárgyi emlék, vagy el tudja mondani, mi történt egy adott időszakban, jelentkezzen az alábbi címeken – előre is köszönjük:
Vörös Márta
Érseki Hivatal
Telefon: +36/30-957-3896
e-mail: Voros.Marta@asztrik.hu vagy voros.marta@rom.axelero.net