Országjáró körútja keretében látogatott Kalocsára szeptember 7-én Szél Bernadett a Lehet Más a Politika (LMP) társelnöke, aki a Búzapiac téren „Magyar bérekből nem lehet megélni” címmel tartott sajtótájékoztatót.
Az LMP év elején indított országjáró akciójának célja, hogy a párt elérhetőbb legyen a parlamenten kívül a választópolgárok számára, és mert azt vallják, Magyarország valós problémáit az állampolgárok között lehet leginkább megismerni.
A politikus szerint az országjárás tapasztalatai is azt igazolják, hogy a legsúlyosabb problémák megyehatároktól függetlenül, egyformán sújtják a magyar állampolgárokat. Egyik ilyen problémának a bérválságot nevezte, amely szerinte az elmúlt években súlyosbodott és tovább növelte az egyébként is magas külföldre vándorlási arányt. Véleménye szerint „a kormánynak nincsenek megoldásai a helyzet kezelésére”, hiszen a minimálbér megadóztatása, a közszférában elmaradó béremelés is e folyamatot erősíti, miközben a munkaerő megtartása a versenyszféra számára is komoly nehézséget okoz.
Szél Bernadett szerint abszurdum, hogy egy magát nemzetinek tartó kormány az alacsonyabb bérszínvonalon lévő országokból érkező vendégmunkásokkal oldaná meg a munkaerőhiány problémáját ahelyett, hogy a bérek emelésével próbálná itthon tartani a szakképzett magyar munkavállalókat.
Úgy gondolja, itt az idő, hogy az LMP javaslatait fontolóra vegyék, amelyeket
egy ötpontos akcióterv formájában be is nyújtottak az Országgyűlés elé.
Ennek napirendre vételét kérik és várják annak érdekében, hogy a magyar embereknek legyen valós lehetőségük az országhatáron belüli munkavállalásra olyan bérezésért, amiből meg is tudnak élni, és amiből a családjukat tisztességgel el tudják tartani – mondta a politikus.
Az LMP társelnöke hangsúlyozta, ötpontos akciótervükben
többkulcsos adórendszer bevezetésére tesznek javaslatot,
mivel szerintük
az egykulcsos adórendszer megbukott, mindenki rosszul jár vele, aki átlagbér alatt keres, márpedig a magyar dolgozóknak a dandárja átlagbér alatt keres.Az LMP továbbá országszerte szociális bérlakásprogramot indítana,
mivel azt látják, hogy fiatalok tömegei azért hagyják el hazánkat, mert nem tudják itthon elkezdeni az életüket. Nincs munkájuk, vagy ha van munkájuk, akkor a bérből nem tudnak megélni, nincsen lakásuk, nem tudják elindítani az életüket, így ha családot akarnak alapítani, az emiatt kitolódik.
Ez a rendszer így nem működik. Szociális bérlakásrendszerre van szükség, hogy a magyar embereknek lakhatása legyen – nyomatékosította Szél Bernadett, majd áttért pártja oktatással kapcsolatos elképzeléseire.
E szerint
megnövelnék a képzési és az átképzési, valamint a szak- és felnőttképzési forrásokat,
amitől azt várnák, hogy Magyarország ki tudjon törni abból a méltatlan helyzetből, amiben szerintük jelenleg van, vagyis hogy „Nyugat Európa összeszerelő övezeteként működjön”.
Ezért az LMP 100 költségvetési forintból 20 forintot az oktatásra fordítana. Mi azt gondoljuk, hogy az oktatás minden pénzt megér. – hangsúlyozta.
A sajtótájékoztatón felszólaló Ikotity István országgyűlési képviselő a munkaerőkivándorlást Kalocsa esetében is problémásnak ítéli: úgy tudja, papíron 17 ezer ember lakik a városban, de ebből több mint 2 ezer ember volt kénytelen az elmúlt években máshol, nem ritkán külföldön munkát keresni. Mint mondta, az LMP ezt a problémát főként jó oktatási rendszer kialakításával kívánja hosszú távon megoldani.
Szél Bernadett tájékoztatóját országjárása tapasztalatainak összegzésével zárta. Benyomása az, hogy akik megismerik az LMP programját, szimpatizálnak vele. Úgy látja, a korábbi évekhez képest nagyobb a nyitottság az emberekben, jobban keresik az alternatívákat.