Az egyesült balliberális ellenzék képviselő-jelöltje, az ellenzéki előválasztás Bács-Kiskun megye 3. számú egyéni választókerületének nyertese, dr. Magóné Tóth Gyöngyi a kalocsai Szent Kereszt Kórház bejárata előtt tartott sajtótájékoztatót január 31-én, hétfőn délután. A sajtómeghívóban témaként a „Hazugságok a kórház bezárása ügyében” jelölte meg. A sajtóesemény - amelyre ezúttal is érkeztek/szerveztek szimpatizánsokat - leginkább arra szolgált, hogy Magóné Tóth Gyöngyi cáfolja a pártszövetségüknek a kórházak bezárására, legalábbis a kalocsai kórház bezárására, profilszűkítésére –szülészet-nőgyógyászat, sürgősségi osztály -, valamint fizetős egészségügy bevezetésére irányuló terveiről szóló, a szövetség meghatározó politikusai köréből származó állításokat. Magóné ilyen értelemben lehetetlen küldetésre vállalkozott, hiszen ezzel a miniszterelnök-jelöltjük és több egészségpolitikusuk tényszerű és visszakereshető kijelentéseinek is ellentmondva, illetve azokat erősen árnyalva állította, hogy szó sincs a kórház profilszűkítéséről vagy bezárásáról, vagy legalábbis mint kalocsai polgár és képviselő-jelölt ezt az ellenzék hatalomra kerülése esetében nem szavazná meg.
Mint a jelentős sajtóérdeklődés mellett tartott tájékoztatón elhangzott, a jelölt a Fidesz Facebook-kampányára kívánt válaszolni, de a kalocsai egészségügyi ellátással kapcsolatban Király Róbert önkormányzati képviselő is megszólalt.
Ezt a sajtótájékoztatót azért tartjuk, mert szeretnénk cáfolni bizonyos híreket, amelyek a közösségi médiában terjednek. Jelesül, hogy a mögöttünk lévő Szent Kereszt Kórházat a világon senki nem akarja bezáratni, és senki sem akarja az egészségügyet fizetőssé tenni. Jelezni kívánjuk minden eszközünkkel, hogy ez kitaláció”– kezdte tájékoztatóját dr. Magóné Tóth Gyöngyi, reagálva azokra a közösségi médiás kampányüzenetekre, amelyek Márki-Zay Péter, a közös ellenzéki miniszterelnök-jelölt, valamint a pártszövetség vezető egészségpolitikusai, László Imre, illetve az ellenzéki összefogás hivatalosan is megnevezett szakpolitikusa, így az egészségügyi miniszteri poszt várományosa, dr. Komáromi Zoltán kijelentései nyomán születtek: az ellenzék fizetős egészségügyet és nagyszabású kórházbezárásokat tervez. Ezek szerint az 500 főnél kevesebb szülést levezető kórházakat, illetve az ottani szülészeteket be kellene zárni, egyes kisvárosi kórházakban meg kellene szüntetni például a sürgőségi ellátást, illetve, hogy az üzleti alapon működő egészségügy megbízhatóbb az állami biztosítós rendszernél.
Ezt a kórházat mi használjuk, itt született a lányom is, itt született az unokám. Nekünk erre a kórházra szükségünk van”– mondta dr. Magóné Tóth Gyöngyi, majd bemutatta Király Róbert önkormányzati képviselőt, aki az egészségügynek a kalocsai önkormányzatot közvetlenül érintő kérdéseiről ejtett szót.
Elmondta: amellett, hogy a város bevételeit a pandémia megnyirbálta, tavaly már szolidaritási adót is kellett fizetnie Kalocsának.
Nagyon sokan nem tudják, hogy Kalocsa városának a hétvégi háziorvosi ügyeletekért súlyos pénzeket kell fizetnie. (…) [Kalocsa] kilencmillió forint háziorvosi díjat fizetett ki, ráadásul egy magáncégnek, amely Kalocsán ezt a szolgáltatást jelenleg nyújtja a kalocsai lakosok száma.” Király Róbert azt is elmondta, hogy a jelenlegi városvezetés több mint egy éve megszüntette Kalocsán a fogorvosi hétvégi ügyeletet. Az embereknek Bajára, Szekszárdra, vagy Kecskemétre kell elmenniük, ha ilyen problémájuk van.
A város egészségügyi alapellátásával kapcsolatos adatokat is közölt:
Azokat a hivatalosan meg nem erősített ellenzéki sajtóvéleményeket is hangoztatta, amelyek szerint a szakképzett munkaerő hiánya miatt nem nyitották újra a kiskunhalasi járványkórházat. Szerinte éppen ezért Kalocsára irányítják a kecskeméti covidos betegeket.
A képviselő fölidézte dr. Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár két éve tett ígéretét a kórház utolsó, még föl nem újított épületének, a D épületnek a rekonstrukciójára, és helikopterállomással való bővítésére, amiben mostanáig nem történt előrelépést.
Szólt arról is, hogy egy hét évvel ezelőtti kormányzati kórház-átalakítási terv kapcsán szó volt a gyermekosztály bezárásáról.(Ezt a miniszterelnök személyesen cáfolta.) Akkor aláírásgyűjtés indult, és demonstrációt tartott több száz ember, és meg is maradt a gyermekosztály, de annak működését a kalocsai önkormányzat évente két és fél millió forinttal támogatja.
A Király Róbert által elmondottakhoz a tényszerűség érdekében hozzá tesszük: az egészségügyi alapellátás biztosítása kötelező önkormányzati feladat, amelyre más kötelező feladatokhoz hasonlóan forrást biztosít az állam. A hétvégi háziorvosi ügyeletet Kalocsa a szomszédos településekkel közösen finanszírozza, az erre kifizetett 9 millió forint különösen nem nagy összeg annak fényében, hogy egész évben meg van oldva a hétvégi és az ünnepek alatti háziorvosi, házi gyermekorvosi ellátás, amellyel döntően a lakosság is elégedett. Más városok ilyen jellegű kiadását tekintve a Kalocsára eső összeg nagyon kedvező.
A továbbiakban újra Magóné Tóth Gyöngyi vette át a szót, kifejtve, hogy szerinte a kórházat azért sem akarják bezárni, mert a Kalocsa - Paks híd megépülésével ez lesz a Pakshoz legközelebbi Kórház, így a paksiakat és a Paks 2 építésén dolgozókat is ez a kórház látja majd el.
Az egészségüggyel kapcsolatos elképzeléseikről szólva elmondta:
Először is szeretnénk egy önálló egészségügyi minisztériumot. Azt hiszem, hogy az egészségügy ma Magyarországon a covid járvány árnyékában talán a legfontosabb téma az oktatás mellett.”– mondta a jelölt, hozzátéve: szeretnének szakápolói béremelést elérni, mert az orvosoknak megemelték a bérét, de úgy vélte, hogy a nővérek ebben nem részesültek.
Magóné Tóth Gyöngyi kijelentette: csökkenteni kellene a várólistákat. Ismeretei szerint a Dél-Alföldre vonatkozóan ma Magyarországon
Ennek nyomatékosítására elmondott egy történetet: egy ismerőse feleségét csípőprotézissel kellett műteni, mert alig bírt már járni. Kettő évre jegyezték előre, ezért hitelt vett föl, és 2,2 millióért egy hónapon belül megműtötték Pécsett.
A képviselő-jelölt szerint hatékonyabb szűrővizsgálatokra is szükség volna. Ehhez a szűréseken résztvevőknek fizetett szabadnapot kellene kapniuk, és komoly felvilágosító kampányra is szükség lenne, hiszen nem mindig megyünk el arra a szűrővizsgálatra sem, amelyre lehetőségünk lenne.
Ellenben megszüntetnék az egészségügyiek nemrég bevezetett szolgálati jogviszonyát, amely sok nehézséggel, kötelező vezényléssel és egyebekkel jár.
– Szeretnénk egy jobb egészségügyet, és nem egy fizetős egészségügyet. Tehát történik itt egy félremagyarázás – mondta Magóné Tóth Gyöngyi, hozzátéve, hogy szükség van a magánegészségügyre is, de az általános egészségügy mellett van rá szükség.
Márki Zay Péter miniszterelnök-jelölt úr azt mondta, hogy szükség van a fizetős egészségügyre, és ha az állam nem tudja vállalni, hogy megműtik azt az embert, egy csípőprotézis műtétet végrehajtsanak rajta, akkor fizesse ki a magánegészségügyben! De ne kelljen rá két évet várni. (…) Tehát még egyszer hangsúlyozom, és ez a fő üzenetünk: eszünk ágában sincs bezárni a kórházat és fizetőssé tenni az egészségügyet!”
A továbbiakban újsági kérdésekre is felelt a képviselő-jelölt.