A Covid-19 járvány mellékhatásainak egyik legsúlyosabbika a kulturális kikapcsolódási lehetőségek hanyatlása. Egy-egy online koncert, vagy tárlatvezetés valójában köszönőviszonyban sincs a hús-vér élménnyel, ahogy egy futballmérkőzés is sokkal sótlanabb a soktízezer szurkoló nélkül. Milyen hatással van mindez, a mozi egyébként is érzékeny létjogosultságára? Ezt a kérdést jártuk körbe.
Kalocsán már évek óta nincs rendszeres filmszínházba járási lehetőség. A mozirajongók számára egyedüli alternatívát a Mozgó Mozi ad, mely ritka, de megbecsülendő alkalmak során látogatott városunkba. Korábban, ha nem is sokak, de egy bizonyos réteg rendszeres szórakozását jelentette hétvégénként eljárni a moziba. Igaz, Kalocsára gyakorta már csak a multiplexek levedlett, agyonhasznált kópiái jutottak. Az illetékesek lelkesedése és odaadása azonban megigéző volt, ahogy a szerény lehetőségek ellenére, a DVD-s megjelenés előtt a helyi óriásvászonra varázsolták a jól és kevésbé jól sikerült kasszasikereket.
Ám mindez már a múlté, és jelenleg még mindig nagyon távol állunk attól, hogy nem csak Kalocsán, de az ország akármelyik mozitermébe beülhessünk. Hazánkban mindenki igyekszik erőn felül teljesíteni, azonban egyelőre sokkal fontosabb célok vannak soron, mint a szórakozási lehetőségek.
A streaming nyújtotta alternatíva
Ha az emberiség végre legyűri a járványt, a változások egy része jó eséllyel már a mindennapjaink része marad. Elterjedt elmélet, hogy most egy generáció tanult meg helyesen kezet mosni. A kevés, mostanság bekövetkező áldás egyike. Visszatérve a filmek világához: a forgalmazók és a stúdiók igyekeznek jól lavírozni a nehézségek közepette. Az itthon is rendkívül elterjedt Netflix minden korábbinál komolyabb lehetőséget kínál a kikapcsolódni vágyóknak.
A többi hasonló, úgynevezett streaming szolgáltatásról nem is beszélve, melyek minőségi ugrást jelentenek a förtelmes kereskedelmi csatornák jelentette áradatban. A „netflixezés” szokása kezd megnyugtató formát ölteni. A statisztikák szerint egyre kevesebben fordulnak az illegális letöltések felé, és mindinkább látják a szolgáltatásban a mozizás jövőjét. Ezt a véleményt osztja a világ egyik legnagyobb filmforgalmazója is, a Warner Bros. Az amerikai vállalat már tavaly bejelentette, hogy moziba szánt, nagyköltségvetésű filmjeit akkor is bemutatja, ha azok premierje nem lehetséges a megszokott módon. Természetesen a brit és izraeli kézben lévő nagy mozihálózatok azonnal támadásba lendültek. Mondván, a Warner ne akarja a kezükből kivenni a sokmilliárd dolláros üzletet. Hiszen az csak legenda, hogy a popcorn eladásokból van szerény nyeresége a bevásárlóközpontok franchise filmszínházainak. Szerencsére a Warner pionír hozzáállását nem sikerült megtörni.
Derüs jövőre várva
Összességében, mint környékbeli film-, és mozirajongó: igenis érdemes a streaming szolgáltatók egyikére másikára befizetni havi pár ezer forintért. Otthon, egy remek TV-, és hangrendszerrel, egyedül vagy társaságban nyugodtan ki lehet alakítani egy különleges élményt. Bár mostanság aligha tér vissza a mozi közösség építő jellege a belvárosba, reméljük, hogy egy nap valaki majd újra lát fantáziát abban, hogy egy generációt fertőzzön meg a nagyvászon szeretetével.