A nyár folyamán négy különböző korosztályú kalocsai csoportnak szervezett élményközpontú fővárosi programot Cigány Szív Egyesület és a Kultúrpart csapata. A látogatások során – a budapesti tömegközeledéssel is ismerkedve – eljutottak a Parlamentbe, a Budai Várba, a Várkert Bazár "Új világ születik" című kiállítására, a Fővárosi Állat- és Növénykertbe, a Fővárosi Nagycirkuszba, kipróbálták a Budavári Siklót, körbe járták a Hősök terét, ettek lángost és fagyit, de az úti célok közül nem maradhatott ki a Budapest Music Center, a Hagyományok Háza és a Fonó Budai Zeneház sem. A kirándulásokon forgott a videokamera, a felvételekből összevágott hangulatos videót most tették közzé a kalocsai Cigány Szív Egyesület közösségi média oldalán.
A roma közösségek, mint velünk élő nemzetiség, évszázadok óta fontos kulturális nemzetalkotó tényezője a magyarságnak. A roma kulturális és szellemi értékek megőrzése, a közösségek tudatos integrációja és aktivizálása új lehetőségeket nyithat meg mind az etnikum számára, mind a hazai kulturális életben.
A „Taves baxtalo, Budapest!” című, a Cigány Szív Egyesület gondozásában a Kultúrpart együttműködésével megvalósult program célja a gyerekek kulturális élményhez juttatása, ezáltal a nemzethez tartozás érzésének erősítése, hogy nemzetiségi identitásuk megtartásával a többségi társadalomhoz való pozitív viszonyulás, a kölcsönös tisztelet alapján nyugvó, együttműködő hozzáállás alakuljon ki bennük.
A program keretében a szervezők több korosztálynak állítottak össze a csomagokat. Négy autóbuszos utazást valósítottak meg, amin 120 kalocsai és környékbeli roma fiatalnak volt lehetősége részt venni, nevezetes fővárosi helyszíneket, látványosságokat fölkeresni, és izgalmas kulturális programokra eljutni, befutott roma művészekkel találkozni. A gyerekcsoportokkal cigány kísérők utaztak, így a résztvevők családtagjai és a cigány közösség más felnőtt tagjai is részesei lehettek ezeknek az élményeknek.
Kapcsolódó tréning felnőtteknek
A programra való felkészülést segítette egy, a roma közösségek tudatos integrációját és aktivizálását szolgáló, szakember vezette tematikus képzés is, amelyet elsősorban a kísérő felnőttek számára szervezek, de lehetőséget biztosítottak más cigány származású nagykorúaknak is a részvételre. A foglalkozás a társadalmi integráció, inkluzív gondolkodás és a korcsoportos jellemzőket is figyelembe vevő fejlődés-lélektani kérdések összefoglalása mellett érintette a Budapesttel kapcsolatos városismeret és biztonságos közlekedés tárgykörét is.
A foglalkozást az inkluzív nevelést a gyakorlatban is megvalósító Cseppkő Óvoda igazgatónője, az Eltérő Sebesség Egyesület alapítója, Kövesdy Katalin tartotta, aki hat éve foglalkozik a gyermekotthonos és SNI-s gyermekeknek a rózsadombi családokból érkező gyermekek közé történő integrálásával, egyesületük tevékenysége során számos érzékenyítő, szemléletformáló projektet valósított már meg.
Videón is megörökítették az élménydús napokat
Az egy éve működő Cigány Szív Egyesület a sikeres programról emlékül egy videót is készíttetett, amelyet most tettek közzé közösségi média oldalukon, de a filmet cikkünk alá görgetve portálunkon is megtekinthetik.
Sztojka Istvánné, az egyesület elnöke a kirándulásokról portálunknak elmondta:
A gyerekek azóta is folyton azt kérdezik tőlem, hogy mikor lesz a következő kirándulás, ami jelzi, hogy kitűnően érezték magukat. De nem csak ők, a felnőttek is föltöltekeztek a kicsikkel közös élményekből, így ők is várják már a következő ilyen lehetőséget. Mi az egyesület részéről mindent meg is teszünk, hogy ez megvalósulhasson”– mondta el Sztojka Istvánné, aki a jövőre vonatkozó tervekről részletesebben is nyilatkozott:
Reményeim szerint a jövő nyáron is hasonló programmal kedveskedhetünk a környékbeli cigány gyerekeknek és családjaiknak, bár terveink szerint akkor a Balatonra mennénk, és az annak környékén megtekinthető látványosságokat keresnénk föl.”Az elnök asszony azt is megosztotta munkatársunkkal, hogy mi varázsolta el legjobban a gyerekeket:
A Parlament meglátogatása mindenkinek hatalmas élmény volt. A gyermekek is ráismertek az épületre, és a képviselői padsorokra, amelyeket gyakran látnak a televízióban. Ezen kívül a kisebbeknek a cirkuszi előadás volt a fő műsorszám, a nagyobbakat pedig a táncház hozta leginkább lázba. De a vidám utazás, az együtt töltött idő mindenkinek egyformán emlékezetessé tette a kirándulást”Végül, íme, a négy kiránduláson készült felvételekből összevágott videó:
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.