Március 6-án reggel hivatalos információ szerint 4 koronavírussal fertőzött beteg van Magyarországon és 40 főt karanténban vontak megfigyelés alá. Három koronavírus fertőzött beteg hazánkban tanuló iráni egyetemista, a negyedik egy régóta Debrecenben élő brit állampolgár. Az eleinte egymásnak ellentmondó hírekkel szemben az egyetemisták közül egyik sem a Pécsi Tudományegyetemre jár. Egyikük a SOTE-n tanuló iráni fiatalember, a másik a Szent István Egyetemen tanuló iráni hölgy, illetve az ő barátnője. Csütörtökön este áttételesen kaptuk a hírt: a Szent István Egyetemen tanuló iráni hölgynek Kalocsa környéki évfolyamtársa is van, de teljesen tünetmentes. Ám nemcsak ennek az egyetemista diáklánynak a szülei aggódnak, ugyanis köztudomású, hogy különösen az orvosi és gyógyszerész karokon nagyon sok a külföldi, köztük iráni diák. Szerencsére közülük - az egyetem kérésével összhangban - csak kevesen utaztak szülőhazájukba a félév zárásakor.
Ugyanakkor Olaszországból a különböző programokról mind tanárok, mind diákok folyamatosan érkeznek haza. Teljesen normális reakció tehát, hogy az egyetemisták szülei aggódva figyelik a híreket, és amennyire csak lehet, próbálják a gyerekeiket ezektől a potenciálisan veszélyt jelentő helyektől eltanácsolni, izolálni. Az látszik, a hatóságok komolyan állnak a kérdéshez. Pánikra tehát semmi ok, a koronavirus.gov.hu oldalon mindenki aktuális információhoz juthat. Az is tény a koronavírussal fertőzöttek 80 százaléka különösen ebben a korban tünetmentesen gyógyul, a vírus elsősorban az idős, legyengült immunrendszerű emberekre veszélyes.
A négy hazai vírusfertőzéses eset mellettnégy, vírusfertőzött, Milánóban tanuló, Magyarország előtt Csehországban is járt angol diáklány budapesti útját is feltérképezték. A rendőrség segít eljutni azokhoz, akikkel kapcsolatba kerültek vagy kerülhettek, ahogyan az történt és még jelenleg is történik az irániak esetében. A feltérképezés nem egyszerű, mert a négy angol diáklány Budapesten belvárosi romkocsmákat is látogatott.
A három hazánkban tanuló, koronavírussal fertőzött iráni egyetemista tehát a Magyarországon regisztrált első négy beteg közé tartozik.
Az a kezdeti hírekkel szemben immár bizonyosan tudható: ők nem a pécsi egyetemen tanulnak, de mint azt az egyik Pécsen tanuló kalocsai diáktól tudjuk, a fővárosi egyetemekhez hasonlóan a PTE-n is szigorúbb, a szakminisztérium által kiadott útmutatás szerinti rendszabályokat léptettek életbe.
VALAMENNYI MAGYAR EGYETEM LEVELET KAPOTT AZ INNOVÁCIÓS ÉS TECHNOLÓGIAI MINISZTÉRIUMTÓL AZ ÚJ KORONAVÍRUSSAL KAPCSOLATOSAN AJÁNLOTT, ILLETVE ELVÁRT ELJÁRÁSI PROTOKOLLRÓL.
Hozzátesszük, a koronavírus megjelenésével egy időben az egyetemek vezetése arra kérte a külföldi, különösen a magasabb fertőzött számot mutató országokból nálunk tanuló diákokat: ha csak tehetik, halasszák el az első szemeszter lezárását követő időszakra tervezett hazautazásukat. Sokan megfogadták, de mint tapasztaljuk, nem mindenki.
Annyi máris bizonyos, hogy a hétvégékre, például a mostani hétvégére szervezet hagyományos International Evening pécsi egyetemi program megtartása kétséges. A SOTE-n az elsősorban külföldi diákok részére a hétvégére szervezett farsangi mulatságot lefújták, de más programokat is törtöltek az egyetem márciusi, április eleji eseménynaptárából.
Arra nem csak az egyetemek, de a középiskolák fenntartói, igazgatói is kérték, kérik a dolgozóikat és diákjaikat: amennyiben koronavírussal fertőzött országban és területen járnak, akkor a Magyarországra való visszautazásuk után maradjanak otthon két hétig. Akkor menjenek csak dolgozni, tanulni, ha tünetmentesek.
AZ KÜLÖNÖSEN A MAGASABB ÉVFOLYAMOKRA JÁRÓ HALLGATÓK SZÜLEI SZÁMÁRA NYILVÁNVALÓ, HOGY AZ EGYETEMEK NEMZETKÖZI KAPCSOLATAI MIATT AZ ÁTLAGOSNÁL NAGYOBB LEHET A GYEREKEIK KITETTSÉGE A SOK KÜLFÖLDI DIÁK, VAGY A KÜLÖNBÖZŐ PROGRAMOKRÓL KÜLFÖLDRŐL HAZATÉRŐ MAGYAR DIÁKTÁRSAIK MIATT.
Szerencsére a szerteágazó nemzetközi kapcsolatrendszer ilyen veszélyeire eddig nem kellett gondolni.
Biztató azonban, hogy a fertőzöttek 80 százaléka magától meggyógyul. A koronavírus elsősorban az idős emberekre jelent fokozott veszélyt, rájuk kell jobban vigyázni.
Az alábbiakban a kormány tájékoztató filmjét láthatják a betegség tüneteiről és annak kezeléséről.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.