A késő őszi, téli, kora tavaszi időszakban az egyik leggyakoribb, a gyermekközösségekre jellemző vírusos megbetegedés a bárányhimlő, mely alattomosan, már a kiütések megjelenése előtti egy-két napban fertőzhet – tudtuk meg dr. Szeitz Klára házi gyermekorvostól, akit az utóbbi hetekben a Kalocsán nagyobb számban jelentkező bárányhimlő megbetegedésekről kérdeztünk.
A doktornő elmondta: Hazánkban 2019. szeptemberétől kötelező a bárányhimlő elleni védőoltás, amit a kicsik 13 és 16 hónapos korukban kapnak. A statisztikák azt mutatják, hogy a fertőzés megjelenése a 2-8 évesek között a leggyakoribb.
Dr. Szeitz Klára az elmúlt időszak és napjaink megbetegedéseiről szólva kifejtette: az utóbbi hetekben, napokban nagyon sok a bárányhimlős a városban. Járványról még nem lehet beszélni, de azért az óvodákban és az iskolákban a gyermekek sorra egymásnak adják át a betegséget. A kicsik rendben gyógyulnak, eddig nem volt velük különösebb gond. Valamennyi diagnosztizált esetet a Nemzeti Népegészségügyi Központnak is jelentjük. Az én körzetemben hetente, naponta és folyamatosan egy-két bárányhimlős gyermekkel jelentkeznek a szülők ellátásra – mondta a szakorvos.
Hozzátette: Kalocsán legújabban 2021. február elején ütötte fel a fejét a betegség, mely cseppfertőzéssel terjed. A fertőzés átviteléhez elég 15-20 percet közös helyiségben, például egy óvodai csoportban eltölteni a beteggel. A kor szövődménymentes lefolyása igen kellemetlen, akár 2-3 hétig is eltarthat, lázzal, tartós levertséggel, viszkető, hólyagos kiütésekkel jár.
Dr. Szeitz Klára aláhúzta, akkor mondjuk a betegre, hogy bárányhimlős, amikor a hajas fejbőrön is megjelennek a hólyagok. Akinél ez elmarad, az biztos, hogy nem ebben a betegségben szenved.
A doktornő szerint a járvány terjedésének idején sem késő védőoltást kérni és azt beadni.
Mint indokolta, nem ártunk a védőoltás beadatásával, mert ha most beoltjuk a gyermeket, és mégis elkapja a bárányhimlőt, akkor lehet, hogy csupán egy-két pöttyel megússza a betegséget.Nem tudni pontosan, meddig nyújt védettséget a vakcina, a tapasztalatok szerint 10-15 évig biztosan – mondta Dr. Szeitz Klára, aki szerint hazánkban évente legalább 400-an kerülnek kórházba bárányhimlő miatt. A kór súlyos szövődménye lehet a bőr gennyes elfertőződése és a tüdőgyulladás.