A Bács-Kiskun Megyei Kórház Kalocsai Szent Kereszt Kórházában befejeződött informatikai fejlesztésnek köszönhetően január 24-től betegre szólóan számítógépes rendszer rögzíti az ágy mellett mobil diagnosztikai készülékekkel mért értékeket. Mint emlékezetes, a Kalocsai Szent Kereszt Kórház a kecskeméti megyei és a kiskunfélegyházi kórházzal egy időben pályázati forrásból kapott a fekvőbeteg ellátást jelentősen segítő, betegágy melletti mobil diagnosztikai készülékeket. Az azonnali eredményt produkáló eszközök legfeljebb 10 százalékos hibahatáron belül dolgoznak az úgynevezett „nagy laborhoz”, tehát a hagyományos laboratóriumok által validált eredményekhez képest. A készülékek infarktusos vagy stroke betegek esetében életet menthetnek.
A Szent Kereszt Kórház Sürgősségi Osztályán január 24-én befejeződött az új mobil, tehát betegágy mellé vihető diagnosztikai készülékek és a számítógépes rendszer összekapcsolása. Ennek köszönhetően már nem igényel többletmunkát a mobil diagnosztikai készülékekkel mért adatok bevitele a betegek elektronikus korlapjára.
Nyárasdyné Bálint Erzsébet főnővér arról tájékoztatta portálunkat, hogy még júniusban, a kórházban tartott tanfolyamon sajátították el az érintettek, így a Sürgősségi-, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás-, a Belgyógyászati-, Nőgyógyászati-, és Tüdő Osztály munkatársai a mobil diagnosztikai készülékek használatát.
A vizsgával záruló tanfolyam végén az egyes munkatársak megkapták azt a hozzáférési kódot, amellyel az egyes készülékeket kezelhetik.
Ahhoz, hogy egyértelműen az adott beteg adataihoz jussanak soron kívül, a betegnek vállalnia kell, hogy kórházi tartózkodása alatt viseli azt a karszalagot, amelyen a saját, egyedi vonalkódja van.
Amint azt a főnővér bemutatta, a betegágy melletti gyógyítást jelentősen segítő készülékek napközben egy töltőn vannak, és szükség esetén közvetlenül a vizsgáló ágyánál vagy a betegágynál vehetők igénybe. A készülékek meglehetősen nagy pontossággal, a nagy laborhoz képest legfeljebb 10 százalékos eltéréssel, de azonnal szolgáltatnak adatokat például az ujjbegyből vett vérből a vérgáz, vércukor, a vérzsír, véralvadás, a vizelet meghatározó értékeire. A stroke-ban (agyvérzés, agyi érelzáródás) szenvedőknél vagy az infarktusos betegeknél óriási jelentősége van az időtényezőnek, így
ezek a készülékek azonnali értékeikkel akár életet is menthetnek.
A mért adatok január 24-től a Sürgősségi Osztályon is nyomban bekerülnek a beteg elektronikusan rögzített korlapjára, a betegadatok közé. Tehát bárki, bármikor kíváncsi egy korábbi, adott pillanatban mért értékre, azt később visszakeresheti.
A szakember elismeréssel szólt a mobil diagnosztikai készülékekről, amelyből osztályukon öt típust állítottak a gyógyító munka szolgálatába. Egy-egy darab vérgáz analizátor, vércukor mérő, általános vizeletvizsgáló, öt vizsgálatot végző kardionális marker és egy úgynevezett INR készülék segíti az orvosok munkáját.