Május 15-én délután az Astriceum Érseki Múzeumban dr. Bábel Balázs Kalocsa-kecskeméti érsek adta át négy, a Főegyházmegyében működő iskolában tanító pedagógus számára az általa 2001-ben alapított, Kunszt József érsekről elnevezett díjat. Kalocsa Város részéről Feketéné Major Zsuzsanna, a Kalocsai Eperföldi Sportiskolai Általános Iskola tanára, a szerzetesi fenntartású katolikus intézményekből Hajdók Róbert, a bajai Szent László Általános Művelődési Központ intézményvezetője, a Főegyházmegye fenntartásában működő alapfokú katolikus oktatási-nevelési intézményekből Katonáné Kovács Krisztina, a géderlaki Szent László Katolikus Általános Iskola és Óvoda igazgatója, valamint Kupszáné Ozvald Katalin, a bajai Szent Balázs Katolikus Általános Iskola és Óvoda tanára részesült a megtisztelő elismerésben.
Az ünnepelteket és a megjelent vendégeket elsőként dr. Bábel Balázs érsek köszöntötte, majd a metropolita felidézte egykori elődje, Kunszt József életútjának azon részét, amikor Kunszt, a Magyar Tudományos Akadémia tagja Kalocsát iskolavárossá tette. Betelepítette az iskolanővéreket, letelepítette a jezsuitákat, akik Kalocsán nagyhírű iskolát teremtettek. Az érsek szerint bizonyosan többen megérdemelnék a díjat, mert aki a nehézségekkel terhelt tanári pályán megmaradt és hivatásszerűen végzi a munkáját, az a jövő és a nemzet napszámosa. Bábel érsek azzal a Dániel prófétától vett idézettel zárta köszöntőjét: Akik igazságra oktatnak sokakat, ragyogni fognak, mint a csillagok!
Az emelkedett gondolatok sorát Felföldi László pécsi megyéspüspök folytatta, aki szerint az életben mindenkinek szüksége van speciális szenvedésre és speciális szeretetre; az Isten oda helyez bennünket, ahol ezt megkapjuk. Példákkal tűzdelt beszédében Felföldi László párhuzamot vont a tanári és a papi hivatás között, ugyanis szerinte hihetetlen egységben van a kettő. A kívülálló számára mind a kettő valahol érthetetlen, megfoghatatlan. És hogy mi a jó ebben?- tette föl a kérdést, amire a választ maga adta meg: mert én itt akarok állni, ebbe akarok belenőni, és ebben akarom az életem biztonságát, örömét megtalálni.
A mai díjazottak valahol azt mutatják, hogy ők a kapott talentumok mellett is egy kicsit többet szenvednek.”– mondta a megyéspüspök, hozzátéve:
Egy társadalomnak, egy közösségnek az értékmutatója az, hogy miként bánik az ifjúsággal, a jövő nemzedékével. Nekünk azt a kérdést kell feltennünk, hogy milyen nemzedéket hagyunk a jövőnek, kik lesznek, hogy néznek ki? És ebben már látjuk, hogy nagyon különleges a helyzetünk. A tanári hivatás, a papi hivatás sose volt egyszerű, könnyű, de ennyire nehéz és ennyire érthetetlen még soha nem volt.”– hangsúlyozta a főpap, aki szerint a pedagógus mindig szerves egységben volt a családdal. A probléma ott kezdődött el, amikor mesterségesen, kívülről, tudományosan megfontolt módszerekkel ezt az egységet szétszakították egészen őrült ötletekig lemenve, hogy a szülő és a pedagógus kapcsolatát szétzilálják, hogy ne tudjanak együtt gondolkodni, együtt remélni - de ezt újra kell építeni! - szögezte le Felföldi László.
Az ünnepi beszédek elhangzása után először dr. Filvig Géza polgármester olvasta fel a város díjazottjának, Feketéné Major Zsuzsannának, az Eperföldi Sportiskolai Általános Iskola tanítójának a méltatását, majd gratuláció közepette maga virágcsokrot, dr. Bábel Balázs érsek az emlékplakettet, Felföldi László megyéspüspök pedig az oklevelet adta át a kitüntetettnek.
A folytatásban Berkó Rózsa intézményvezető-helyettes, a Miasszonyunkról nevezett Kalocsai Iskolanővérek Társulata által jelölt és díjazott Hajdók Róbertnek, a bajai Szent László Általános Művelődési Központ igazgatójának a laudációját olvasta fel, majd a virágcsokor, a díj és az oklevél átadása következett.
A következő percekben főtisztelendő Pata Jenő Gábor iskolalelkész, plébános a Kalocsa-kecskeméti Főegyházmegye fenntartásában működő alapfokú katolikus oktatási-nevelési intézményekből jelölt díjazottnak, Katonáné Kovács Krisztinának, a géderlaki Szent László Katolikus Általános Iskola és Óvoda igazgatójának a méltatását olvasta fel, majd átadták az elismerést.
A továbbiakban Bíró Gyöngyi Anna igazgató Kupszáné Ozvald Katalinnak, a bajai Szent Balázs Katolikus Általános Iskola és Óvoda tanárának a méltatását ismertette, majd az ünnepelt is átvette a virágcsokrot, a díjat és az azzal járó oklevelet.
A laudációk elhangzásakor és a díjátadás pillanataiban, majd az azt követő gratulációk közepette az ünnepeltek láthatóan elérzékenyültek, de ezzel még nem fejeződtek be a bensőséges és megható pillanatok.
Az ünnepség a sok szívhez szóló, megindító, prózában elhangzott gondolat után énekszámokkal és versekkel folytatódott.
A bajai Szent Balázs Katolikus Általános Iskola és Óvoda diákjai tanáraikkal közös előadásukban elsőként Thomas Tallis: Hálaének című kánonját mély átéléssel, kristálytiszta hangon szólaltatták meg. Ezt követően Sík Sándor: Ments meg uram! című verse zenei aláfestéssel hangzott el. Reményik Sándor: Lámpagyújtogató című költeményének előadása a Padlásból vett zenei részlettel egybefonódva már csak emelkedettségénél fogva is jól megágyazott a következő darabnak.
A diákok és tanáraik a kitűnő, már-már koncertélményt nyújtó műsoruk zárásaként Otto Fischer: Harangszó című darabját adták elő. Szólót énekelt a művészi adottságokkal, gyönyörű hanggal megáldott Csúri Lara 8. osztályos tanuló. A produkció végén a fellépők és a felkészítő tanárok, Kelemen Zsuzsanna és Pethes Eleonóra a szűnni alig akaró tapson túl is sok gratulációt fogadhatott.
A 2023/2024. tanévi Kunszt–díj átadó ünnepség az érseki kastélyban megrendezett állófogadással, kollegiális beszélgetésekkel zárult.
A Kunszt József-díjról
A díjat Dr. Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek alapította 2001-ben a Kalocsai Érsekség 1000 éves fennállása alkalmából Kunszt József (1790-1866) egykori kalocsai érsek emlékére, aki az oktatás és a tudomány bőkezű mecénása volt. A díjat minden évben Kunszt József kinevezésének évfordulóján, május 15-én, vagy e dátumhoz közeli napon három (háromévente négy, ill. öt) pedagógus kaphatja meg. Egy, illetve 2014-től kettő fő a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye fenntartásában működő alapfokú katolikus oktatási-nevelési intézményekből, 2014-től háromévente további egy fő a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye fenntartásában működő középfokú katolikus oktatási-nevelési intézményekből, továbbá évente egy fő a Főegyházmegye területén működő szerzetesi fenntartású iskolákból és egy fő a Kalocsa Városában működő iskolákból.
A díj odaítélésének feltételei:
- a tanításban eltöltött legkevesebb 10 esztendő;
- kiváló szakmai felkészültség; hivatástudat, gyermekszeretet;
- eredményes tanítás és nevelés;
- kollegiális kapcsolat a pedagógustársakkal;
- egyházi és szerzetesi iskolákban a tanító részéről elkötelezett keresztény élet, állami fenntartású iskolában példás magánélet.
A díjazott a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye részéről egy bronz emlékplakettet kap, intézménye fenntartója (a Kalocsa Városában működő oktatási intézményekből jelölt díjazott esetén Kalocsa Város) részéről pedig egy havi bérnek megfelelő pénzjutalomban részesül.