Mindössze öt hónapja maradt a kivitelezőnek a Kalocsa Város Önkormányzata és a Magyar Kajak-Kenu Szövetség konzorciumban elnyert pályázata keretében megépülő meszesi vízi turisztikai központ épületének kivitelezésére. Indokolt az igyekezet, mivel a helyszínen járva azt tapasztaltuk, hogy egyelőre az alaptest elkészítésével foglalatoskodnak, ám ez sem túl látványos, mivel annak nagy része a korábban ott állt épület alapjainak felhasználásával készül. Ráadásul az ez év végi határidőbe bele kell férnie az utólagos közbeszerzési ellenőrzésnek is, szóval, nincs idő a láblógatásra. A megvalósítás melletti elszántságot jelzi, hogy az önkormányzat már kétszer is zsebbe nyúlt a siker érdekében, összesen 11,6 millióval egészítve ki az elnyert, mintegy 36 és fél milliós forrást.
A projekthez vízi sporteszközöket, kajakokat, kenukat és szállítóeszközöket is beszereznek, ezek azonban a konzorciumvezető Kajak-Kenu Szövetség feladatát képezik, és külön forrásból történnek. Illetve, részben már meg is történt: a központ flottáját képező, már megvásárolt hajókat jelenleg Kalocsán a CLLD pályázatból megvalósítani tervezett Vajas-parti Közösségi Háznak majdan helyet adó Damjanich utca 7. számú ház udvarán tárolják – erről nemrégiben írtunk –, és a hajókat a szándékok szerint a két vízi sportközpont közösen fogja használni a későbbiekben is.
E cikkben a meszesi projektnek csak a kalocsai önkormányzat feladatát képező építési beruházásával, annak forrásaival, költségeivel és ütemezésével foglalkozunk.
Országos tömegsport-fejlesztési koncepció része
GINOP pályázati forrásból, a „Felső- és Alsó-Duna Vízi turizmus komplex fejlesztése” című pályázat révén, a kalocsai önkormányzat és a Magyar Kajak-Kenu Szövetség közös projektje keretében épül vízi turisztikai központ a meszesi Duna-parton.
A PROJEKTRE KONZORCIUMBAN NYERT 36 MILLIÓ FORINTOS TÁMOGATÁS FELHASZNÁLÁSÁVAL EGY KÖZEL 120 NÉGYZETMÉTERES VÍZITÚRA MEGÁLLÓ KÖZPONTI ÉPÜLETET ALAKÍTANAK KI.
Ebben a projektben csak az építési költség terheli Kalocsa városát, minden egyéb a konzorciumi partner feladata.
Kétszer is kellett emelni a „tétet”
AZ UTÓBBI ÉVEK ÉPÍTŐIPARI ÁRVÁLTOZÁSAI AZONBAN ENNEK A PROJEKTNEK IS JÓCSKÁN MEGEMELTÉK A KÖLTSÉGEIT, AMELYEK MÁR TAVALYI SZÁMÍTÁS SZERINT IS LEGALÁBB 44 MILLIÓRA RÚGTAK.
Ezért már a közbeszerzési eljárás lebonyolítása előtt a forrásnak saját erőből történő növeléséről döntött az önkormányzat.
A 2018. július 26-ai testületi ülésen hozott döntésével
AZ ÖNKORMÁNYZATI TESTÜLET BŐ 8 MILLIÓ FORINTTTAL EMELTE MEG AZ ÉPÍTÉS KÖLTSÉGVETÉSÉT.
Erre szükség is volt a közbeszereztetés lefolytatásához, amelyet egyébként nem a város, hanem egy másik konzorciumi partner, a BJMOKK Sportüzemeltetési Nonprofit Kft. bonyolított le.
A beruházót úgynevezett meghívásos nyílt eljárás keretében választották ki, amelynek lényege, hogy a feladatra három vállalkozástól ajánlatot kérnek, de emellett nyílt pályázatként is meghirdetik.
A közbeszerzési eljárás keretében be is érkeztek az ajánlatok, ám azok közül a legkedvezőbb az önkormányzat saját forrás biztosításáról szóló döntése után kialakult, 44,4 milliós fedezet mértékét is számottevően meghaladta, ugyanis
A NYERTES KIVITELEZŐ KÖZEL 48 MILLIÓ FORINTÉRT VÁLLALTA EL A VÍZITURISZTIKAI KÖZPONT MEGÉPÍTSÉT.
Ez újabb döntést igényelt az önkormányzattól, amit ez év április 18-ai ülésén hozott meg a testület. Annak értelmében
TOVÁBBI 3,6 MILLIÓ FORINTOT ÍTÉLTEK MEG A FORRÁSOK KIEGÉSZÍTÉSÉRE.
Így a csaknem harmadával, 48 milliósra drágult építési beruházáshoz végül mintegy 11,6 millió forinttal járul hozzá Kalocsa városa, a hozzávetőleg 36,5 milliós elnyert támogatás mellé.
A vagyon a városé marad
Az ingatlan, noha a Kajak-Kenu Szövetség által elnyert pályázati forrásból épül meg, mégis az építési feladatokat lebonyolító Kalocsa Város Önkormányzatának vagyonát gyarapítja majd, így a fenntartási időszakban az üzemeltetés is a város kötelezettsége lesz. E feladatokat várhatóan a Kalocsai Vagyonhasznosítás Kft.-re bízzák majd, tehát az önkormányzat 100%-os tulajdonában álló gazdasági társaság lesz a létesítmény fönntartója.
Feszes határidő
A MEGVALÓSÍTÁS HATÁRIDEJE 2019. DECEMBER 30.
Az építkezés nagy elánnal folyik, ahhoz az elmúlt hetekben fogtak hozzá, így kevesebb mint fél év maradt a megvalósításra. Jelenleg csak az alapok állnak, amelyek a korábbi épület alapjainak felhasználásával, megerősítésével alakítanak ki. A helyszínen járva ugyanakkor még a korábbi épület bontásából származó törmelék egy részét is megtekinthettük, szóval a java hátravan…
A szoros határidővel kapcsolatban korábban Boromisza Viktor műszaki osztályvezető is úgy fogalmazott portálunknak, hogy
nagyon necces,”főleg, mivel ennek a pályázatnak
NEM CSAK ELŐZETES, HANEM UTÓLAGOS KÖZBESZERZÉSI ELLENŐRZÉSEN IS ÁT KELL ESNIE, ÍGY A FIZIKAI MEGVALÓSÍTÁSRA MINDÖSSZE ÖT HÓNAP ÁLL RENDELKEZÉSRE.
Ugyanakkor az osztályvezető kérdésünkre válaszolva azt is elmondta, hogy bár a rendelkezésre álló idő szűk, de amennyiben vis maior helyzet nem áll elől akkor elvileg tartható az ütemezés, és a határidő meghosszabbításárra is van elvi lehetőség.
Ezért
ELŐRELÁTHATÓLAG NEM KELL ATTÓL TARTANI, HOGY A HATÁRIDŐ MIATT MEGHIÚSULNA A PROJEKT.
A Fókuszban Podcast legújabb adásának vendége Dr. Török Lajos és Dr. Szakál Szabolcs, a Kalo-Vet Állatgyógyászati Központ tulajdonos ügyvezető-igazgatói, akikkel az ebek veszettség elleni oltásának fontosságáról és a májusra meghirdetett oltási akcióról beszélgettünk.