Gaál József elnök és munkatársai részvételével a gazdaságvédelmi és munkahely-megőrzési intézkedésekkel kapcsolatban tartott sajtótájékoztatót május 18-án, hétfőn délelőtt a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Kecskeméten. A kamara székháza előtti eseményen bejelentették: a kamara jelezte a kormány felé, ha a kihirdetett veszélyhelyzet meg is szűnik, a gazdaságot érintő negatív hatások továbbra is fennállnak, a gazdaságvédő intézkedések fenntartására még hosszabb ideig szükség lesz. Az eseményen a megyében működő vállalatoknak nyújtott kormányzati segítségnyújtásról is szó esett.
Tudósításunkban a sajtótájékoztató kronológiai sorrendjétől eltérve, a hangsúlyosabb bejelentésekre koncentrálunk.
Ezek közül is kiemelkedik Gaál József elnök tájékoztatása: Az országban a kormány rövidített munkaidőre vonatkozó bértámogatását összesen kilencmilliárd forint értékben, több mint ötvenezer dolgozóra, mintegy négyezer vállalkozás vette igénybe. Bács-Kiskun megyére ennek mintegy hat százaléka jutott;
Kutatás-fejlesztés területén országosan több mint 4 milliárd forint bértámogatásra tartottak igényt. Ezt a megyében több mint 500 fő után vették igénybe, Budapest után Bács-Kiskunban a legtöbben;
Versenyképesség-növeléssel összefüggésben 300 kérelmet nyújtottak be, ennek 8 százalékát megyénkből. Ezen a területen Budapest és Pest megye után harmadik helyen áll Bács-Kiskun.
Kurdi Viktor, a kamara általános alelnöke elmondta: a cél az, hogy a vállalkozások igényeit pontosan felmérjék, azt összehangolt módon terjesszék a kormány elé. A kamara honlapján krízismenedzsment felületet nyitottak, üzleti túlélőcsomagokat tettek elérhetővé, de személyes ügyintézésre is lehetőség van. Az ügyfélszolgálat folyamatosan működik, a Család és Karrierpont online tanácsadást biztosít.
Gaál József, a kamara elnöke rámutatott: a kamara folyamatosan rögzíti a vállalkozásoktól www.bkmkik.hu oldalon online, e-mailben, skypon, telefonon beérkező adatokat, véleményeket. Az értékelésből kiderült:
A LEGTÖBB VÁLLALKOZÁS AZ IDÉN 20-30 SZÁZALÉK KÖRÜLI ÁRBEVÉTEL-CSÖKKENÉSRE SZÁMÍT, 2021-RE PROGNOSZTIZÁLJA, HOGY VISSZAÁLL A NORMÁL, MEGSZOKOTT ÜZEMMENET.
A kamara elnöke, egyben mint Kecskemét Megyei Jogú Város alpolgármestere arról számolt be, hogy Kecskeméten az üzlethelyiségek bérleti díjának kedvezményéről a kisebb vállalkozások esetében zajlanak az egyeztetések a bérlőkkel,
A KÉNYSZERŰ ZÁRVA TARTÁS, ILLETVE A FORGALOMCSÖKKENÉS OKOZTA KÁROK ENYHÍTÉSÉRE A BÉRLETIDÍJ-KEDVEZMÉNY MÉRTÉKE A MEGYESZÉKHELYEN AKÁR A100 SZÁZALÉKOT IS ELÉRHETI.
Juszkó Anita, a Four Points by Sheraton igazgatója, a Magyar Szállodák és Éttermek Dél-alföldi régióvezetője a szállodák nehézségeiről szólva kifejtette: fontos, hogy szállodák, éttermek kivárjanak és kihasználják az állam és az önkormányzatok nyújtotta lehetőségeket. Mint rámutatott: a feloldásoknak köszönhetően a legtöbb szálloda ugyan csökkentett szolgáltatással, de működik. Saját szállodájáról szólva a szakember elmondta: a járulékkedvezmény kihasználásához négy órában foglalkoztatják a munkatársakat. Úgy értesült, elbocsátások helyett a legtöbb szálloda ezt a megoldást választotta, és ehhez bértámogatásra is pályázott. Szerinte ezen a területen, az üzleti, utazási szokások átalakulása miatt nem „V” betűt mutat majd a felfutás dinamikája, inkább csak őszre várható, hogy a szállodák jobban beindulnak majd Kecskeméten és az országban. Ebben a helyzetben az általa vezetett szálloda is nyit a belföldi turizmus irányába.