A hét közepén végleges helyére került a rekonstrukció alatt álló Szentháromság tér meghatározó alkotása, egyben névadója, a Szentháromság szobor. Ám a történelmi helyszínen hamarosan más, régóta várt munkálatok is megkezdődnek. Ugyan a tér Látogató Központ felőli részén még folynak az alépítményi munkák, az érseki kastély főbejáratánál hamarosan megkezdődik a tér végleges burkolatának lerakása.
Vörös Márta, a Főegyházmegye főépítésze arról tájékoztatta portálunkat: az érseki kastély főbejáratánál már látható az úgynevezett CKV beton, amely egy vízáteresztő betonszűrő réteg. Alatta nagyon komoly vastagságú, több rétegű és több frakciójú zúzalék kő van annak érdekében, hogy ez a terület nagy teherbírású legyen.
Erre kerül az a kalodákban látható porfírkő, amelyet az egykori zsinata miatt híres olaszországi Trentóban vásároltak.
Mint elhangzott,
a trentói profírkő burkolat a tér egészére kiterjed,
azaz a katolikus óvoda, a nagyszeminárium, hotel, illetve a múzeum,a kastély kerítése általhatárolt területre.
Ezt keretezi egy a barokkhoz szépen igazodó, sárga színű téglából készült szegély mindenhol, ahol járdát építenek.
Ennek az a célja, hogy a barokk épületek által meghatározott korabeli térszerkezet madártávlatból is kirajzolódjon – mondta Vörös Márta.
Hozzátette:
Mivel a hotel új tulajdonosával a napokban sikerült egyezségre jutnunk, a járdát a hotel előtt is kialakítjuk. Ezt azonban megelőzi, hogy a hotel tulajdonosa élve a helyzet adta lehetőséggel, az épület szigetelését elvégezteti. Így itt is ki tud alakulni a végleges burkolat úgy, hogy az épületbe jutás a mozgásukban korlátozottak számára is biztosított lesz.”
A munkálatok kezdésének időpontjáról szólva Vörös Márta elmondta: napokon belül megérkezik a burkoláshoz szükséges úgynevezett transzcement.
Amint az itt van, a tér kastély előtti részén elkezdődik a profírkővel történő burkolás.
„A burkolat kevésbé lesz rajzos. Pontosan azért, mert korábban sem volt ilyen. A cél nem az, hogy egy rajzos burkolatot lássunk, egy ilyet érjünk el. Azért sem, mert nagyon nagy felületet fed le a korabeli főszékesegyház alaprajza, amit be kell mutatni. A téren lévő látványosságokhoz képest kicsi az a burkolt felület, amibe bármiféle bravúr vihető.
Itt inkább a visszafogottság kell, hogy domináljon, jellemezze azt a trentói porfírt, amit úgynevezett soros kőként rakunk le.
Ez azt jelenti, hogy az egyik iránya kötött, a kövek 30 centiméter és 15 centiméter szélességben, változó hosszúságban kerülnek lerakásra. Ez a sorosság igazodik ahhoz a korabeli térszerkezethez, amelynek tengelye pontosan az első székesegyház tengelyével párhuzamos.
A cél az, hogy a tér burkolásával idén eljussunk az utakig, tehát a Szent István király útig, a Kossuth Lajos útig, illetve az óvoda előtti útig”– mondta Vörös Márta, a Főegyházmegye főépítésze.