A május 21-én, az esti órákban a Magyar Közlönyben fontos jogszabály jelent meg: a rendelet egységes szerkezetben kezeli a már korábban ismertetett, és azon friss döntéseket, amelyek az 5 milliomodik beoltott után lépnek életbe. Fontosnak tartottuk, hogy olvasóink egy helyen, összefogottan tájékozódhassanak a nagyobb szabadságot biztosító rendelkezésekről.
Íme távirati stílusban, mi is az, ami változást hoz a korábbi, szinte drákói szigorhoz képest.
A KORMÁNY DÖNTÉSE ÉRTELMÉBEN A TEMETÉS ÉS A HÁZASSÁGKÖTÉS NEM MINŐSÜL RENDEZVÉNYNEK, DE A LAKODALOM MÁR AZ.
Ha a házasságkötésre nem az anyakönyvi hivatal házasságkötő termében, a polgármesteri hivatal helyiségében vagy a vallási közösség vallási tevékenység céljára használt helyiségében kerül sor, a házasságkötésre az e rendelet családi eseményre vagy magánrendezvényre vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.
A CSALÁDI ESEMÉNYEKET ÉS MAGÁNRENDEZVÉNYEKET EGY KATEGÓRIÁBAN KEZELI A JOGSZABÁLY. EZEK SZERINT A CSALÁDI ESEMÉNYEN VAGY MAGÁNRENDEZVÉNYEN – AZ OTT FOGLALKOZTATOTTAKON KÍVÜL – EGY IDŐBEN A LAKODALOM ESETÉN LEGFELJEBB 200 FŐ, MINDEN MÁS CSALÁDI ESEMÉNY, MAGÁNRENDEZVÉNY ESETÉN LEGFELJEBB 50 FŐ LEHET JELEN.
A családi eseményen vagy magánrendezvényen a válogatott lemezbemutatás vagy élő előadás útján nyújtott zeneszolgáltatás megengedett.
Az ilyen eseményeken a védelmi intézkedés betartatásáról a családi esemény vagy magánrendezvény szervezője, valamint a családi esemény vagy magánrendezvény helyszínének üzemeltetője, illetve a családi esemény vagy magánrendezvény helyszínével rendelkezni jogosult köteles gondoskodni.
Nem mindegy, hol tartják
A rendelet külön szabályokat állapít meg azokra az esetekre, ha egy rendezvényt vendéglátó üzletben (pl. étterem), vagy épp szálláshelyen (pl. hotel) tartanak.
HA A CSALÁDI ESEMÉNYT VAGY A MAGÁNRENDEZVÉNYT ÉTTEREMBEN TARTJÁK, AKKOR A VENDÉGLÁTÓ ÜZLETEKRE VONATKOZÓ VÉDELMI INTÉZKEDÉSEKET KELL ALKALMAZNI.
Ez alól két kivétel lehet:
A CSALÁDI ESEMÉNY VAGY MAGÁNRENDEZVÉNY RÉSZTVEVŐJE A FENTI KÉT ESETBEN AZ ESEMÉNY IDEJE ALATT NEM KÖTELES MASZKOT VISELNI.
Ha a családi eseményt vagy a magánrendezvényt szálláshelyen tartják, akkor a szálláshelyekre vonatkozó védelmi intézkedéseket kell alkalmazni, az alábbi kiegészítésekkel:
A SZÁLLÁSHELYEN RENDEZETT ESEMÉNY BEFEJEZÉSE UTÁN A KORONAVÍRUS ELLEN NEM VÉDETTEK – A SZÁLLÁSHELYEN JOGSZERŰEN TARTOZÓDÓ VENDÉG KIVÉTELÉVEL – KÖTELESEK A SZÁLLÁSHELYET AZONNAL ELHAGYNI.
A zenés-táncos rendezvények
ZENÉS, TÁNCOS RENDEZVÉNYEN, ÉLETKORRA VALÓ TEKINTET NÉLKÜL KIZÁRÓLAG KORONAVÍRUS ELLEN VÉDETT SZEMÉLY TARTÓZKODHAT.
A zenés, táncos rendezvény helyszínén koronavírus ellen nem védett személynek tilos tartózkodni. Tilos zenés, táncos rendezvényt koronavírus ellen nem védett személyeknek szervezni, tartani, hirdetni, arra fellépőket, illetve nézőket toborozni.
A zenés, táncos rendezvény helyszínén – a videoklip-forgatáson vagy más audio- vagy videofelvételen statisztaként történő közreműködés kivételével – koronavírus ellen nem védett személy is foglalkoztatható azzal, hogy – a fellépők kivételével – a zenés, táncos rendezvény teljes időtartama alatt köteles maszkot viselni.
Ha a zenés, táncos rendezvény helyszínén videoklip-forgatást vagy más audio- vagy videofelvételt tartanak, a felvételen statisztaként kizárólag koronavírus ellen védett személy vehet részt.
A zenés, táncos rendezvény szervezője, valamint a zenés, táncos rendezvény helyszínének üzemeltetője vagy vezetője, illetve a szervező, az üzemeltető vagy a vezető alkalmazottja köteles annak a személynek a beléptetését megtagadni, valamint a belépését megakadályozni, aki a koronavírus elleni védettségét a rendeletben meghatározott módon nem igazolja.
A VÉDELMI INTÉZKEDÉS BETARTATÁSÁRÓL A ZENÉS, TÁNCOS RENDEZVÉNY SZERVEZŐJE, ILLETVE A ZENÉS, TÁNCOS RENDEZVÉNY HELYSZÍNÉNEK ÜZEMELTETŐJE KÖTELES GONDOSKODNI.
Egyéb rendezvények fő szabályai
Az egyéb rendezvények két típusát különbözteti meg a rendelet
HA AZ EGYÉB RENDEZVÉNYT SZABADTÉREN TARTJÁK – AZ OTT FOGLALKOZTATOTTAKON KÍVÜL –, HA ÖTSZÁZ FŐNÉL KEVESEBBEN VANNAK, AZON A KORONAVÍRUS ELLEN NEM VÉDETT SZEMÉLY IS RÉSZT VEHET. HA 500 FŐ VAGY TÖBB SZEMÉLY VAN JELEN, AZON KIZÁRÓLAG A KORONAVÍRUS ELLEN VÉDETT SZEMÉLY, VALAMINT A FELÜGYELETE ALATT LÉVŐ TIZENNYOLCADIK ÉLETÉVÉT BE NEM TÖLTÖTT SZEMÉLY VEHET RÉSZT.
Ha az egyéb rendezvényt zárt térben tartják, az egyéb rendezvényen – az ott foglalkoztatottakon kívül –kizárólag a koronavírus ellen védett személy, valamint a felügyelete alatt lévő tizennyolcadik életévét be nem töltött személy vehet részt.
Az egyéb rendezvényen foglalkoztatott személy számára – ide nem értve a fellépőket – a maszkhasználat szabályait a szervező – ennek hiányában a rendezvény helyszínének vezetője – határozza meg, de fontos, hogy ha a foglalkoztatott nem igazolja védettségét, akkor köteles maszkot viselni, ezt a szervező nem tilthatja meg.
A rendelet a gyülekezési jogról szóló 2018. évi LV. törvény hatálya alá tartozó gyűlés megtartásának szabályairól is szól.
HA EGY GYŰLÉSEN 500 FŐNÉL KEVESEBBEN VANNAK, AZON A KORONAVÍRUS ELLEN NEM VÉDETT SZEMÉLY IS RÉSZT VEHET, HA 500 FŐ VAGY ENNÉL TÖBB SZEMÉLY VAN JELEN, KIZÁRÓLAG A KORONAVÍRUS ELLEN VÉDETT SZEMÉLY, VALAMINT A FELÜGYELETE ALATT LÉVŐ TIZENNYOLCADIK ÉLETÉVÉT BE NEM TÖLTÖTT SZEMÉLY VEHET RÉSZT
Spontán gyűlést szervezni tilos és azon részt venni is tilos.
A RENDELET MINDEN PONTJA EGYETLEN KIVÉTELLEL AZ ÖTMILLIOMODIK KORONAVÍRUS-VAKCINA BEADÁSÁNAK NAPJÁT KÖVETŐ NAPON LÉP HATÁLYBA.
A május 21-i, péntek reggeli jelentés szerint 4,899 millió ember kapta meg az első oltást, így akár már vasárnap életbe léphetnek a szabályok. Az 5 millió első oltással rendelkező embert Pintér Sándor belügyminiszter fogja kihirdetni egy határozatban.
Az egységes hatályba lépés alól egy kivétel van: gyűléseket csak június 14-étől kezdődően lehet tartani.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.