Az atomerőműhöz köthető Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítvány (JETA) „biztonságos életvitelt segítő beruházások” támogatására szánt forrásából pályázik közvilágítás-fejlesztésre Kalocsa városa. Amint arról testületi ülésen szó esett, a projekt megvalósítása során kiépítendő hálózat a környező telkekről történő rácsatlakozást is lehetővé teszi, így a város villamosítása szempontjából is előrelépés. A Róna utca egy része, a közforgalom számára megnyitott magánút volt, a pályázat sikeréhez a tulajdonos Logomatic Kft. az ingatlan-felajánlásával járult hozzá.
Lakossági kérések mellett több cég, köztük az emblematikus EMIKA és a városunk gazdasági életében egyre nagyobb súlyt képviselő, dinamikusan fejlődő Anda Present Kft. is több alkalommal kérte az önkormányzattól, hogy a Róna utcában, illetve a Miskei útnak egy szakaszán oldják meg a közvilágítást.
A Róna utca egy szakasza magánút – illetve eddig az volt – amely a közforgalom számára nyitott, tulajdonosa a Logomatic Kft.
A több év óta fölmerülő igény kielégítésére, a közvilágítás és a hozzá szükséges hálózat kiépítésére a JETA pályázati rendszerének 2017-ben megjelent kiírása lehetőséget kínál.
A JETA pályázatán való indulásnak nem volna ugyan feltétele az út önkormányzati tulajdonba vétele, azonban az ügyintézést bizonyára egyszerűsíti, és a fenntartási időszakra nézve könnyen áttekinthető viszonyokat eredményez. Időközben a tulajdonos fölajánlotta a városnak e vagyonelemét ingyenes átvételre.
Az út tulajdonjogának átruházásáról szóló felajánlás elfogadásáról a legutóbbi testületi ülésén tárgyalt a testület.
A FELAJÁNLÁS FELTÉTELE, HOGY AZ ÖNKORMÁNYZAT PÁLYÁZATI PÉNZBŐL DECEMBER 31-EI HATÁRIDŐVEL MEGOLDJA A KÖZVILÁGÍTÁS KIÉPÍTÉSÉT.
A jogi és pénzügyi bizottság is tárgyalta és elfogadásra javasolta a határozatot, amely szerint a Logomatic Kft. ajándékozási szerződéssel történő vagyonátadásra irányuló felajánlást köszönettel elfogadja.
Kérdés és vita nem volt, így a napirendi pont pár perces tárgyalása után egyhangúlag, 12 igen szavazattal megszavazták a vagyonfelajánlást elfogadó javaslatot.
Az előzmények sorába tartozik, hogy a képviselő testület még decemberben megtartott ülésén Képviselő-testületünk 2017. december 21-i ülésén határozott arról, hogy a JETA pályázat keretében pályázatot készítsenek elő a hiányzó közvilágítás kiépítésére.
AZ ELŐZETES KALKULÁCIÓK SZERINT A TERVEZÉS, ELŐKÉSZÍTÉS KÖLTSÉGEIVEL EGYÜTT MINTEGY 30 MILLIÓ FORINTBÓL LESZ MEGVALÓSÍTHATÓ A KÖZVILÁGÍTÁS ÉS A HOZZÁ KIÉPÜLŐ ELEKTROMOS HÁLÓZAT.
A projekt megvalósítása a kiírás szerint 20% önerőt igényel majd a város részéről. Így várhatóan hozzávetőleg 6 millió forintot kell majd Kalocsa városának saját költségvetési forrásából biztosítania, amennyiben a pályázat kedvező elbírálásban részesül.
Az előterjesztés arra is kitért, hogy
AZ INGATLAN TULAJDONJOGÁNAK MEGSZERZÉSE AMIATT IS CÉLSZERŰ, MERT A KÖRNYEZETÉBEN TÖBB ÖNKORMÁNYZATI TULAJDONÚ INGATLAN TALÁLHATÓ.
Így ezek megközelítése könnyebben lesz biztosítható, illetve
EGY ESETLEGES TERÜLETRENDEZÉS ESTÉN KÖNNYEBBEN KIALAKÍTHATÓ A TERÜLETEN EGY EGYSÉGESEN ÖNKORMÁNYZATI TULAJDONÚ KÖZÚTHÁLÓZAT.
Bár annak nagyságát csak a pontos műszaki tartalom ismeretében lehet majd ténylegesen fölmérni,
A FEJLESZTÉS TOVÁBBI JELENTŐSÉGE, HOGY MÉRFÖLDKÖVET JELENTHET A VÁROS DÉLI IPARTERÜLETÉNEK HASZNÁLATBA VÉTELE FELÉ.
A közvilágítással együtt kiépülő villamos hálózat ugyanis újabb vállalkozásoknak nyithat lehetőséget a megtelepedéshez, illetve a már itt tevékenykedő cégek bővítkezéséhez, megteremtve a szükséges hálózati kapacitás kielégítésének infrastrukturális feltételeit.
A fénykép csupán illusztráció!
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.