A Telelő gólyák – gólyateleltetés Facebook-oldalon tették közzé azt a tavaszt váró, tavaszt köszöntő hírt: szokásos kedvenc helyére, a Bács-Kiskun megyei Páhi családi házának udvarába, a Tóth portára érkezett vissza március 2-án az első fehér gólyák egyike Magyarországon.
A hírek szerint a madár már tavaly is a Tóth portán éldegélt, a tavaszi és nyári időszakban. A néphagyományoknak köszönhetően a köztudatban még mindig a tavasz és a jó idő hírnökeként számon tartott fehér gólyát élelemmel kínálta Tóth Maca, a tavalyi „gazdája”, aki a jeles eseményt videón és fotón is megörökítette. Koma a hosszú út után gyengének, fáradtnak tűnt, de Maca gondoskodik róla, hogy minél előbb visszanyerje az erejét.
A közösségi médiában írt poszt szerint a madár feltételezhetően már fióka korában kapcsolatba kerülhetett az emberrel, hiszen Macát egyméteres távolságra is a közelébe engedi, és láthatóan jól érzi magát náluk.
A gólyával szoros barátságot kötött hölgy örömmel újságolja, hogy a költöző madár tavaly az egész nyarat náluk töltötte. A házukkal szemben lévő lámpaoszlopon rakott fészket, de ahogy az elmúlt évben, idén is szívesen időzik az udvaron a baromfik között.
Ugyan a vándormadarak vonulásából nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, mégis sokan várjuk a gólyák hazatérését. Az első gólyák Magyarországra általában már február végén elkezdenek visszatérni, többségük azonban március közepétől érkezik, amikor tömegével foglalják el fészkeiket. Először a hímek jönnek meg, akik kitakarítják a fészket a nőstény érkezésére. A párok áprilisban költenek, a fiókák májusban kelnek ki, így az ilyenkor érkező hideg idő a legveszélyesebb az új gólyageneráció számára. A fiatal madarak körülbelül két hónap után repülnek ki, majd augusztus végén, szeptemberben már szüleikkel együtt indulnak Afrika felé. Addig azonban még idén is sok kártevőt elfogyasztanak és kedvünkre gyönyörködhetünk a kecses madárban.
Forrás: Telelő gólyák – gólyateleltetés/ Facebook