Megkezdődött a rókák tavaszi veszettség elleni vakcinázása, ezért Bács-Kiskun megye 67 településén, közte számos, a Kalocsai és a Kiskőrösi járást érintő város és község határában ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendeltek el. A Nébih honlapján közleményben hívja fel a figyelmet a csalétekszórással érintett területekre, amely a lakott, illetve beépített területeket nem érinti. A vakcinázás április 14-ig tart, de ezt követően is érdemes oda figyelni a kisrepülőgépről kiszórt, emberre nem veszélyes vakcinás csalétekre.
Magyarországon 2019. március 29. és április 14. között zajlik a rókák tavaszi veszettség elleni vakcinázása. Az érintett térségekben a vakcinázás kezdetétől számított 21 napig ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendelt el az illetékes kalocsai járási főállatorvos. A csalétekszórás a lakott, beépített területeket nem érinti.
Forrás: Pilisi Parkerdő
Mint megtudtuk, az állategészségügyi hatóság 2019 tavaszán hazánk 41.970 négyzetkilométernyi területén végzi a rókák veszettség elleni vakcinázását.
A vakcina tartalmú csalétkeket kisrepülőgépekről juttatják ki a kezelendő területre, de lakott, sűrűn beépített területeken nem szórnak ki csalit. Immunizálásra kijelölt területek Bács-Kiskun megyében a Bácsalmási-, Bajai-, Jánoshalmi-, Kalocsai-, Kiskőrösi-, Kiskunfélegyházi-, Kiskunhalasi-, Kiskunmajsai járás településein, illetve ezek határában találhatók.
A csalétek az ember számára kellemetlen szagú, belsejében alumínium-műanyag fóliában található a vakcina.
Annak érdekében, hogy a rókák minél nagyobb arányban egyék meg a csalétekbe rejtett oltóanyagot, az érintett térségekben a vakcinázás kezdetétől számított 21 napos időtartamra az illetékes kalocsai járási főállatorvos ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendelt el.
Az ebzárlat és a legeltetési tilalom elrendelésének tényéről, valamint annak időtartamáról az illetékes járási állategészségügyi hivatal, illetve a települési önkormányzatok tudnak tájékoztatást adni.
A Nébih tájékoztatása szerint a veszettség vírusára a vadon élő és házi emlősállatok egyaránt fogékonyak, de vakcinázással a betegség megelőzhető.
A kutyák védőoltása kötelező, illetve ajánlott a szabadba kijáró macskák veszettség elleni oltása is. Vadállatokban a fertőzés fő fenntartói a vörös rókák, melyek magyarországi állománya mintegy 75.000 egyedre becsülhető.
Hazánkban a veszettség a vakcinázási programnak köszönhetően mára ritkán fordul elő. Emberi megbetegedésre 1994 óta nem került sor. Magyarországon 2018-ban és 2019-ben eddig nem találtak veszett állatot.
Amint az köztudott, bár gyakran érkezik bejelentés lakott területen látott rókákról, ezek általában egészséges rókák, melyek a nem megfelelően tárolt hulladékból szedik táplálékukat, a jelenlétük önmagában nem jelenti a veszettség gyanúját – hívja fel a figyelmet a Nébih.
A veszett állatok agresszívak vagy éppen feltűnően szelídek lesznek, a vadállatok néhány lépésre megközelíthetők, megfoghatók, esetleg rajtuk görcsrohamok vagy bénulásos tünetek figyelhetők meg.
Ilyen tünetek esetén a helyileg illetékes állategészségügyi hatóságot, vadállatok esetében a vadászati hatóságot kell értesíteni.
A vakcinázással Bács-Kiskun megye 8 járásának 67 települése érintett. A kalocsai és a kiskőrösi járásban Bátya, Bócsa, Császártöltés, Drágszél, Dusnok, Érsekhalma, Fajsz, Hajós, Homokmégy, Imrehegy, Kalocsa, Katymár, Kecel, Kiskőrös, Öregcsertő, Soltvadkert községekben, illetve városokban vakcináznak a veszett rókák ellen.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.