A 2020-ban elmaradt, minden évben legalább egy alkalommal megszervezett szakmai utat idén június 14-20-ig, Szlovéniába tett látogatásukkal pótolták a kalocsai székhelyű Társadalmi Ellenőrző, Információs és Településfejlesztési Társulás (TEIT) polgármesterei és a meghívottak. Az út tapasztalatait dr. Filvig Géza, a TEIT elnöke és Vargyas Mihály, Dunaszentbenedek polgármestere június 29-én, a kalocsai városházán tartott sajtótájékoztatón összegezte. A krskoi, fele részben szlovén, fele részben horvát tulajdonban lévő atomerőmű látogatásának aktualitását az adta: az üzemidő-hosszabbítás lejártával ott is új atomerőmű építését tervezik a meglévő mellé. A tapasztalatok szerint az atomerőmű közelében lévő szlovén települések hasonló településfejlesztési támogatásban részesülnek, mint ami a TEIT és a JETA révén a térségben is működik. A TEIT működésének korábbi éveiben nem volt gyakorlat, hogy a szakmai utakat a nyilvánosság előtt is értékelik, így a keddi sajtótájékoztató e tekintetben rendhagyónak bizonyult.
Dr. Filvig Géza szakmai az útról elmondta:A TEIT az idei évben a hazánkkal szomszédos Szlovéniát választotta szakmai tanulmányútja célpontjául. A döntés a földrajzi közelségen kívül annak is köszönhető, hogy
Szlovénia Magyarországhoz hasonlóan hosszú évtizedek óta elkötelezett az atomenergia alkalmazása mellett és hazánkhoz hasonlóan a jövőben is támaszkodni kíván erre az alacsony szén-dioxid kibocsátású energiaforrásra." A TEIT küldöttségének szakmai programja a Krskoi atomerőműben kezdődött. A látogatás első részében a polgármesterek előadást hallgattak meg az atomerőmű működéséről. Az 1983-tól üzemelő közel 700 MW-os teljesítményű atomerőmű közel 40 százalékát biztosítja a szlovén villamosenergia-termelésnek. Így elmondható, hogy hazánkhoz hasonlóan egyik legfontosabb láncszem az ország villamosenergia-ellátásában. Az elmúlt évtizedben biztonság- és teljesítménynövelő programot hajtottak végre, amely jó alapot biztosít az atomerőmű üzemidő-hosszabbítási programja megvalósításához.
A tervek szerint az amerikai Westinghouse típusú blokk üzemidejét – a paksi blokkokéhoz hasonlóan – további 20 évvel kívánják meghosszabbítani. A jelenlegi erőmű így 2043-ig biztosítaná a szlovén termelés jelentős hányadát.”Jelenleg az egyik legnagyobb projektjük a kiégett kazetták átmeneti tárolójának megépítése, amelynek az erőmű területén történő munkálatait a helyszínen is megtekintették a küldöttség tagjai. Az előadást követően üzemi területi látogatás következett, amelyen a polgármesterek megtekintették az erőmű turbinacsarnokát, az alállomást és a hűtővíz felhasználást a Száva folyó partján.
A TEIT tagjai személyesen meggyőződhettek arról, hogy a Krskoban is szigorú előírások betartása mellett nagyon magas szintű biztonsági normák szerint üzemeltetik az atomerőművet. Feltűnő volt az erőműben tapasztalható rend és tisztaság, ami szintén a felelős és gondos üzemeltetésre utal.
A kis és közepes radioaktivitású tároló megépítésének részleteiről Sandi Virsek, a radioaktív hulladékok kezeléséért felelős Ügynökség, az ARAO vezetője beszélt, aki elmondta, hogy a felszín közeli, vasbeton siló felépítésű tárolót 2023-ra tervezik megépíteni. Jelenleg az engedélyezési folyamat tart és reményei szerint az idei évben megkezdődhetnek a munkálatok – mondta dr. Filvig Géza.
Hozzátette, fontos kiemelni, hogy Szlovénia szintén új atomerőmű építésben gondolkodik. A jelenleg üzemelő erőmű pótlását új reaktorblokk megépítésével és beüzemelésével kívánják biztosítani. Az atomenergiával való békés egymás mellett élés bizonyítéka, hogy a Krsko melletti Vrbina településen tervezi az ország megépíteni a kis és közepes aktivitású végleges radioaktív hulladéktárolót.
A TEIT tagjai látogatást tettek az ARAO Ljubljana melletti radioaktív hulladéktárolójában is. A létesítményben tárolják az országban keletkező kis és közepes aktivitású intézményi hulladékot. A hulladék fő keletkezési helyei az ipar, a gyógyászati alkalmazások és az oktatás egyes területei.
A küldöttség tagjai egyéni védőeszközök felvételét követően látogatást tettek a tároló épületében.
A TEIT delegációjának lehetősége nyílt az „Energia Világa” interaktív látogatóközpontjának a megtekintésére is. A Központban nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy bemutassák az egyes villamosenergia-termelési módozatok előnyeit és hátrányait. A látogatók interaktív eszközök segítségével játékos módon ismerkedhetnek meg az energia világával.
Érdekesség, hogy a jelenlegi atomerőmű fele-fele arányban horvát és szlovén tulajdonban. Így ennek megfelelően közösen osztoznak a termelésen és a felmerülő költségeken is.
A küldöttség az atomerőművet követően látogatást tett a Brezice-i vízerőműben. A Száva folyón felépített 5 vízerőmű fontos eleme Szlovénia megújuló energiaforrású villamosenergia-termelésének. Az vízerőmű megépítését bemutató képsorozat megtekintését követően a TEIT vezetői üzemlátogatáson megtekintették az erőmű üzemi területét, ahol megtudták, hogy a vízerőművek fontos szerepet játszanak az atomerőmű hűtővízének folyamatos, zavartalan biztosításában is. Ugyanakkor a szlovén teljes energiatermelés csupán 1-2 százalékát biztosítják a vízierőművek – zárta tájékoztatóját a TEIT elnöke.
Azt már Vargyas Mihálytól tudtuk meg, hogy a küldöttséget fogadta Miran Stanko, Krsko polgármestere, aki részletesen ismertette az önkormányzat működését és beszámolt az atomerőművel hosszúideje fennálló együttműködésről is. Krsko több évtizede együtt él az atomenergiával. Az atomerőmű a legnagyobb foglalkoztató a térségben és az erőműhöz kapcsolódó egyéb vállalkozások száma is jelentős.
Az atomerőműtől évente befolyó 9 millió euró jó lehetőséget biztosít a városban megvalósítandó fejlesztésekhez." Az atomenergiával való békés egymás mellett élés bizonyítéka, hogy a Krsko melletti Vrbina településen tervezi az ország megépíteni a kis és közepes aktivitású végleges radioaktív hulladéktárolót.
A szlovén tanulmányút jó lehetőséget biztosított a TEIT polgármesterei számára, hogy összehasonlítsák a magyar gyakorlatot a szlovénnel.
A látogatás megerősítette a résztvevőket abban, hogy az atomenergia alkalmazása a jövőben is fontos eleme lesz a villamosenergia- termelésnek több európai ország életében, mint ahogy például Szlovénia és Magyarország esetében is.” Újságírói kérdésre válaszolva Vargyas Miháy kifejtette, az út egyik legfőbb tapasztalata, hogy a TEIT működése mindenképpen megfelel a Szlovén gyakorlatnak és nem elbizakodottság azt állítani, hogy több vonatkozásban előrébb is jár, mint az ottani.