A köztévé is foglalkozott a városunkra péntek délután elképesztő hirtelenséggel lecsapott vihar következményeivel. Nem csak utakra, parkoló autóra, épületekre is dőltek fák, szakadtak rájuk ágak. Tetőket bontott meg, kéményt döntött le a szél. Középületekben – köztük a Szent István Gimnázium csillagdájában – is esett kár, és sok helyen órákig volt áramszünet Kalocsán, ahol négy nappal a vihar után még mindig tégla- és cseréphalmok, kupacokba hordott, fákról leszakadt ágak jelzik a vihar útját. Többfelé még most is szalagkorlátok zárnak le egyes részeket. Szerencsére személyi sérülésről a viharral összefüggésben nem érkezett hír, és a környező településeket is megkímélte az ítéletidő.
A vihar okozta károkról még aznap közöltünk egy összeállítást a teljeség igénye nélkül, a kitörés erejét pedig – amilyen hirtelen jött – csak ablakból sikerült videóra venni, de így is elég látványos lett. A szél okozta károk mellett a víz is okozott rendkívüli helyzeteket az erre hajlamos – mély fekvésű – helyeken, így például az 51-es főút és a Hunyadi utca találkozásánál kétéltű járműként közlekedett kamion és személykocsit egyaránt, mivel a csapadékvíz-elvezető rendszer nem bírta tartani a lépést a hirtelen lezúdult, nagy mennyiségű csapadékkal.
A megtépázott, rádőlt fáktól leszaggatott vezetékek miatt hosszú órákon át volt részleges vagy teljes áramkimaradás Kalocsán. Több szár háztartásban volt pénteken áramszünet, változó időszakokban, és csak a késő esti órákban állt helyre az áramszolgáltatás.
Égtek a Katasztrófavédelem vonalai
Már akkor megkerestük a Katasztrófavédelem sajtóreferensét, Kovács Andreát, akitől azt a tájékoztatást kaptuk konkrétumok nélkül, hogy a viharban fák törtek derékba, ágak törtek le, dőltek esetenként utakra elzárva azokat a forgalom elől, másutt lakóházakra. A tűzoltók folyamatosan dolgoznak, akadálymentesítik a terepet.
Részletesebb tájékoztatást azonban csak másnapra ígért a sajtóreferens, mivel az információk beszerzése nehézkes, hiszen mindenki a kárelhárításon dolgozik. Ezzel az jár, hogy az adatokat ismerő műveleti vezetők mellet a Katasztrófavédelem belső kommunikációs csatornái is foglaltak…
Másnap, szombaton azonban megkaptuk a vihar statisztikáját. E szerint a föntebb említett káresemények miatt
40 KÜLÖNBÖZŐ HELYSZÍNRE RIASZTOTTÁK A TŰZOLTÓKAT KALOCSÁN.
A rendőrség is közleményt jelentetett meg a hivatalos portáljukon, amelyben azt közölték, hogy az üzemzavar elhárításának idején a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság fokozott rendőri jelenlétet biztosít.
Benne voltunk a tévében
Az M1 köztelevízió-csatorna szombat déli híradójában is téma volt a kalocsai vihar: a pénteken több településre lecsapott viharról közölt összeállításukat más települések mellett városunkból sugárzott, élő bejelentkezéssel színesítve.
A helyszíni riporter bejelentkezését a vihar másnapján azzal zárta, hogy
KALOCSÁN NINCS HAVÁRIA HELYZET.
Előzőleg azonban szólt a kidőlt fák miatti útelzáródásokról, épületekre, autóra dőlt fákról, és azt is elmondta, hogy városszerte szalagkorlátok zárják el a veszélyessé vált, vihar sújtotta közterületeket. A riporter hozzátette, az utak közterületek megtisztítása még akár hétfőn is tarthat.
És ezzel némileg még alá is becsülték a feladat méretét, hiszen városszerte számos helyen még most is szalagkorlátokkal elkerített területeken halmokban állnak a vihar mögött maradt „romok”.
NÉHA SZÓ SZERINT ROMOK:
volt ahol épületekre dőlt fa okozott károkat, vagy bontott meg tetőt a szél, a volt járásbíróság épületének pedig a kéménye dőlt le, még most is téglahalommal borítva az Esze Tamás utca egy részét.
A KALOhírek fotóit és videós anyagait az RTL Híradó is felhasználta itt visszanézhető szombat esti adásában, amelyben a Békés valamint a Bács-Kiskun megyei állapotokról számoltak be.
Komoly károkat szenvedett a Szent István Gimnázium műemlék épülete is, amelynek tetején található Haynald Obszervatóriumról érkeztek aggasztó hírek – közösségi oldalon találtunk fényképet az iskola szél által megbontott tetőszerkezetéről.
Amint azonban Perity Lajostól, a gimnázium igazgatójától megtudtuk, maga az obszervatórium nem szenvedett kárt, csak a tetőszerkezetét emelte meg a vihar. A kárt a tegnapi nap folyamán az illetékes biztosító kárszakértő fölmérte, és elismerte, bár a konkrét kárösszeget – tehát a helyreállítás költségeit – műszaki szakértői vélemény híján becslés helyett inkább csak tippelni tudták, tekintettel az épület műemlék jellegére is.
A csillagda tetőszerkezetének helyreállítását az iskola vezetőségével együttműködésben az intézményfönntartó Bajai Tankerületi Központ feladata lesz.
A Katasztrófavédelem munkája a közüzemek biztonságának, az infrastruktúra működésének helyreállítása volt, amit a lehető leghamarabb elvégeztek.
Az utómunkák elvégzése – azaz a romok eltakarítása, a közterületek megtisztítása, rendbe tétele – a közterületek fenntartását végző, végelszámolás alatt álló Parkgondozó Kft.-re hárul.
Összefoglalva:
Kéményeket, tetőhéjazati elemeket tépett le, dobált az utakra, közterületekre az eszeveszett hirtelenséggel, szinte a semmiből lecsapott vihar, amely az orkánerejű szél mellett átláthatatlanul sűrű esőt, itt-ott jeget is hozott, előbbit rövid idő alatt akkora mennyiségben, hogy volt, ahol „kötözködésig” megtöltötte vízzel az utat a kétéltűként szerencsétlenkedő autók előtt.
Fákat csavart ki a szél tövestől, vagy tört ketté derékban, utakra, lakóházakra, kocsira döntve azokat, vagy dobálva szanaszét a leszaggatott ágaikat.
EZEK UTÁN KÉSZ CSODA, HOGY A VIHAR KAPCSÁN SZEMÉLYI SÉRÜLÉSRŐL NEM ÉRKEZETT HÍRÜNK.
Ahogy a városban végzett rombolás nyomait, vagy korábban a vihar pusztító erejét látva az is alig hihető – pedig igaz, hiszen azt kérésünkre válaszolva a Katasztrófavédelem kommunikációs szakembere közölte –, hogy
A KÖRNYEZŐ TELEPÜLÉSEKRŐL HASONLÓ KÁRESEMÉNYEKRŐL JELLEMZŐEN NEM ÉRKEZETT BEJELENTÉS A PÉNTEKI VIHAR KAPCSÁN.
Az oldal támogatója a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.