Az új koronavírus elleni nemzetközi és hazai óvintézkedések miatt nehéz, mondhatni példa nélküli időszakban tartott Turisztikai Szezonnyitó rendezvényt a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Kalocsai Képviselete március 12-én, a kamara kalocsai konferenciatermében. Az ágazatot gyakorlatilag két hónap alatt egész Európában bizonytalan helyzetbe hozó állapot káros hatásai ellenére az önkormányzatok, cégek és egyesületek szakemberei arra készülnek: a nyári turisztikai szezon kezdetére legalább a hazai látogatók száma eléri, vagy meghaladja a tavalyit. Ezt arra alapozzák, hogy a nem, vagy nehezen megközelíthető, fertőzésveszélynek kitett külföldi úti célok helyett az emberek a megyén, illetve a kalocsai járáson belüli turisztikai célpontokat választják.
Az esemény vendégeit Péjó Zoltán, a kirendeltség vezetője köszöntötte, majd előadása megtartására elsőként dr. Filvig Gézát kérte fel. Kalocsa város polgármestere bejelentette:a város új önkormányzata centrális szerepet szeretne betölteni a járás turizmusában. Az önkormányzat elkészítette a város turizmusfejlesztési stratégiáját. A munkaanyagot várhatóan két hét múlva tárgyalják, majd szakmai vitára terjesztik. Ebben a munkában a rendezvényre meghívott szakemberekre is számítanak.
Forrás: KALOhírek / Zsiga Ferenc
A polgármester elöljáróban elmondta: a stratégiának három fő célcsoportja van: a helyben élő lakosság, a Kalocsa-Paks Duna-híd megépülésével a Paks II. beruházásban résztvevő külföldiek programturizmusa, nem utolsó sorban a belföldről és a külföldről érkezők, és azok minél magasabb szintű kiszolgálása.
Cél, hogy a jelenleg jellemzően egy vendégéjszakát legalább kettőre emeljék.
Ennek érdekében a környező településekkel, például a várossal közösen TDM Irodát működtető Hajós és Dunapataj nagyközségekkel, illetve a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzattal szorosabbra fűzik a kapcsolatot. Ezzel párhuzamosan az internet adata, valamint a közösségi médiában rejlő lehetőségeket is a lehető legnagyobb mértékben kívánják kihasználni, de új, többnyelvű kiadványok is készülnek.
Török Nikolett, a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat nemzetközi kapcsolatokért felelős referense előadása első felében az idei Utazás Kiállítás Bács-Kiskun megyei programjairól, a kiállítók, köztük Kalocsa, Hajós, Dunapataj települések, az ezeket képviselő TDM Iroda kedvező bemutatkozásáról, fogadtatásáról számolt be. A referens Megyei turizmusfejlesztési elképzelések című prezentációjában először azokat a 2016-2020-ig megvalósult programelemeket vette számba, amelyek már működnek. Közülük bővebben is szót ejtett a boros, lovas, kerékpáros programokról, a Borútról, a három nyelven megjelent, ötféle kiadványokról, az önálló weblapról.
Forrás: KALOhírek / Zsiga Ferenc
A folyamatban lévő fejlesztések között említette a megyei online éves rendezvénynaptárt, negyedéves bontásban, továbbá az új applikációval kiegészített, megújuló weblapot, a továbbképzési lehetőségeket. A szakember bejelentését, miszerint megyei turisztikai konferenciákat továbbra is tartanak, a közönség örömmel fogadta.
Mint elhangzott, a megyei programokat idén a településekkel közös műhelymunka keretében frissítik. Első alkalommal május végére, június elejére, majd szeptemberben szerveznek az érintettekkel közös találkozókat. Török Nikolett prezentációja végén kiemelte: a megye turizmusában az egészségturizmust szánják zászlóshajónak.
Az előadások sorát Oszvald Anikó, a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat 120 milliós TOP pályázati forrásából megvalósított hajósi Cabernet Borturisztikai Látogatóközpont munkatársa folytatta, aki a januári megnyitás óta eltelt idő kedvező tapasztalatait összegezte.
A résztvevők több érdekességről hallhattak Schill Tamás, dunapataji önkormányzati képviselő, a turisztikai bizottság elnöke előadásában. A helyi múzeum vezetője a nagyközség látnivalói mellett a fedett nézőterű, fedett színpadot is magába foglaló Szelidi Turisztikai Központ megvalósításának részleteiről is beszámolt.
A Turisztikai Központ Dunapataj- Szelid üdülőfalu legnagyobb beruházása. A többfunkciós Központ a „Szelidi-tó infrastruktúra fejlesztése” című komplex projekt keretében, a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat TOP pályázatán elnyert 333 millió forint vissza nem térítendő támogatásból épült fel – mondta a képviselő. Hozzátette: az építészeti munkálatok november 29-én fejeződtek be, a létesítmény jelentős színvonal emelkedést eredményez az üdülőfalu által nyújtott szolgáltatások körében. Mint elhangzott: a Turisztikai Látogató Központ átadási ünnepségét május 31-én tartják, amelyre valamennyi érdeklődőt szeretettel várnak.
Forrás: KALOhírek / Zsiga Ferenc
A szezonnyitó rendezvény Bíró Csabának, a Korona Tours Kft programmenedzsere Beutaztatás, programkínálat Kalocsán című, majd Kovács Jánosnak, a Kalocsa és Térsége Turisztikai Egyesület elnökének Összefogás a turizmusban - Turizmusfejlesztési csomópontok című előadásával folytatódott, majd kötetlen formában, szekció megbeszélésekkel zárult.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.