A Bács-Kiskun Megyei Kórház Kalocsai Szent Kereszt Kórháza történetében minden bizonnyal a jeles események között szerepel majd 2015. december 1-je, amikor ünnepélyes keretek között, sajtórendezvényen mutatták be a folyamatban lévő, a Széchenyi Terv keretében megvalósuló TIOP 2.2.6-12/1B-2013-0013 azonosító számú projektet. A megyei, a kiskunfélegyházi és a kalocsai kórház integrációját segítő, közel 3 milliárd forint beruházási összegű projekt részeként 1,1 milliárd forint értékű fejlesztés valósul meg a kalocsai intézményben. Amint arra dr. Mócza György főigazgató-helyettes beszédében rámutatott, a beruházás 100 százalékos uniós támogatásból valósul meg és kifejezetten az integrációt segítő, egyben magasabb szintű ellátást biztosító fejlesztéseket tartalmaz.
A főigazgató-helyettes a kalocsai polgármester, dr. Balogh Melindamegyei tisztifőorvos, a Kiskunfélegyházi Kórház vezetésének, a kórház dolgozóinak köszöntése után felelevenítette az intézmény megmentéséért, fejlődő pályára állításáért tett erőfeszítéseket. Mint fogalmazott, az újabb beruházás is segít annak elérésében, hogy a beutalási körzetébe tartozó 72 ezer ember a kalocsai kórházat keresse fel gyógyulása, egészsége megőrzése érdekében.
A két másik kórházzal közösen elnyert 3 milliárd forint egyedülálló esélyt adott a kalocsai intézménynek a magasabb színvonalú ellátás feltételrendszerének megteremtésére, mely elősegíti az integrált ellátást a kecskeméti anyakórházzal, jelentősen csökkentve a betegterheket, például a felesleges utaztatást.
A sürgősségi ellátás és a digitális radiológia infrastruktúrájának korszerűsítésével, a központi betegfogadó és -kiszolgáló terek kialakításával olyan jelentős előrelépés történik a kórházban, amelynek szinte valamennyi szakterületre jótékony hatása lesz.
A rendelkezésre álló forrás segítségével a Szent Kereszt Kórház főépületét mintegy 2000 négyzetméter alapterületen átalakítják. Ebből közel 150 négyzetméter lesz új építésű.
A főépület utcafrontjára nyílóan központi főbejáratot, betegfogadó teret, betegirányítót alakítanak ki, és ezek informatikai feltételeit is biztosítják. A főépületbe kerülnek át a szakrendelések és azok a szolgáltatások, amelyek jelenleg az úgynevezett régi SZTK-ban működnek. Ezzel egy tömbbe kerül a teljes járóbeteg-ellátás, megkönnyítve a betegek kórházon belüli tájékozódását, lerövidítve és optimalizálva a betegutakat.
A sürgősségi ellátás területén is jelentős fejlesztés történik. A 8 ágyas, a szakmai besorolás szerint SO1 szintű sürgősségi osztály a „C” épületből átkerül a „B” épület mélyföldszintjén jelenleg üzemelő konyha helyére, míg a központi betegfelvételt a jelenlegi intézményi gyógyszertár mára már feleslegessé vált területén alakítják ki.
Az 500 négyzetméteres alapterületű sürgősségi osztályhoz fedett mentőbeálló csatlakozik. Fejlesztik a képalkotó diagnosztikát: digitális röntgen gépeket telepítenek, korszerű ultrahang berendezéseket szereznek be, amelyek a teleradiológia működtetését teszik lehetővé. Minden áthelyezésre kerülő szakrendelő – mint például a szemészet, az urológia – új műszerparkot kap, emellett megújulnak az endoszkópos és műtéti eszközök, műszerek is. A projekt segítségével a műszerek és berendezések átlagéletkora 6-7 évvel csökken.
Jelentős mértékű fejlesztés várható az informatika területén is, hiszen az a két tagkórház csatlakozásával az egységes működés, a betegellátás összehangolásának elengedhetetlen feltétele.
A gyógyítás körülményeinek korszerűsítése egyben a munkafeltételek javulását is eredményezi. Ennek következtében nőhet a Kalocsai Szent Kereszt Kórház munkaerő-megszerző, és -megtartó képessége, csökkenhet a fluktuáció.
Az eseményen részt vett dr. Bálint József, Kalocsa polgármestere, aki arra emlékeztetett, hogy a Kalocsa-Paks Duna-híd tervezése, a Paks II. Atomerőmű megvalósításának előkészítése folyamatban van, ennek következtében a megaberuházáshoz a Kalocsai Szent Kereszt Kórház lesz a legközelebb, csupán 12 kilométerre. Ez a körülmény hosszú távon megalapozza az intézmény létjogosultságát, a további fejlesztésekre is hatása lehet.
A sajtótájékoztató az építkezés helyszínének megtekintésével zárult.
A projekt pontos címe: TIOP-2.2.6-12/1B-2013-0013 „Kecskeméti Megyei Kórház – Kalocsai Szent Kereszt Kórház és a Kiskunfélegyházi Kórház-Rendelőintézet Gyógyfürdő és Rehabilitációs Központ Integrációs programja”. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.