Az EFOP-3.7.1-17 kódszámú, „Aktívan a tudásért” projekt kalocsai szakmai bemutatóját rendezték meg hétfő délelőtt, a Bács-Kiskun Megyei „Bárka” Integrált Szociális Intézmény Kalocsai Szolgáltató Központjában, a Hunyadi pálya szomszédságban. A tavaly áprilistól 2021 márciusának végéig tartó projekt megvalósítója, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság.
A program keretében Tary Ferenc, a projekt szakmai vezetője adott átfogó képet a projektről, amelynek célja a munkaerő-piaci szempontból hátrányos helyzetű, magasabb iskolai végzettséggel, vagy általában, iskolai végzettséggel nem rendelkezők társadalmi helyzetének, foglalkoztathatóságának javítása, képzések és munkakipróbálások révén az ország kevésbé fejlett régióiban.
- A program elindításának voltak előzményei. Többek között egy OECD vizsgálat, amelyből kiviláglott, hogy a magyar társadalom nagyon szélsőségesen teljesít. Konkrétan az látszott, hogy a felső negyedrész kiemelkedően jó problémamegoldás, olvasás, szövegértés, és számolás terén, az alsó negyed réteg pedig messze átlagon alul teljesít. Magyarán a felnőtt lakosságból körülbelül másfél-kétmillió ember e területeken fejlesztésre szorul, akik nem feltétlenül mind hátrányosak, sokan csak nem használják ezeket a képességeiket – mondja a szakember.
A felzárkóztató program lehetséges célcsoport-rétegeit lakossági fórumokon, állásbörzéken, vagy toborzókon igyekeznek megszólítani, mentorok és a települések önkormányzatainak bevonásával, együttműködésével. Kalocsán ilyen volt a Roma Nemzetiségi Önkormányzat.
A programba bevont személyek alapkompetencia fejlesztő képzésen, általános iskolai felzárkóztató képzésen, és szakmai alapozó képzésen vesznek részt.
- A projekt az Európai Szociális Alap, illetve a Magyar Állam Költségvetésének a finanszírozásában valósul meg. 6.3 milliárd forint az erre fordítható forrás, amelynek legjelentősebb tétele a résztvevők számára közvetlenül fizetendő költséget, a megélhetési támogatást jelenti – folytatja Tary, rámutatva, hogy a végcél 22.500 álláskereső megszólítása lenne a programban.
Jelenleg 8.000 fő bevonása történt meg az első mérföldkő teljesítéséig. Az említett 22.500-ból viszont 12 ezer főnek legalább képzésbe kell lépnie, közülük 10 ezer főnek el is kell sikeresen végezni a programot, úgy, hogy 500 fő munkagyakorlatot kell továbbá, hogy szerezzen.
A szakmai vezető bemutatója után a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Bács-Kiskun Megyei Kirendeltségének igazgatója, dr. Tóth Mária vette át a szót, aki átadta mindazon kalocsai jelenlevőknek az tanúsítványát, akik az alapkompetencia-fejlesztő képzést elvégezték.
Az oldal támogatója a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!