A nagyközönség hamarosan Kalocsa egyes közforgalmú helyein is ingyenesen és korlátozás mentesen férhet hozzá az innováció és technológia csúcsát reprezentáló WIFI-hez (angolul, fonetikusan, vájfáj). Cél az internetkapcsolatnak a helyi közösségekben történő még nagyobb felhasználása, elterjesztése. Az európai uniós forrásból, összesen 15 ezer euróból megvalósuló fejlesztés öt közforgalmú helyen valósul meg a városban. Az egyes helyszínekről, némi hezitálás után, az április 18-i ülésén döntött a képviselő-testület.
A WIFI4EU program előfutáraként, évekkel ezelőtt először a könyvtárak, informatikai pontok látogatói fértek hozzá az ingyenes internetkapcsolathoz. Ám ennek komoly hátránya, hogy a felhasználás az érintett helyiség nyitvatartási idejéhez kötött.
A mobil internet előfizetése a szolgáltatóknál még mindig jelentős többletkiadással jár, így
különösen a diákok, turisták számára lehet nagy előny, hogy a WIFI4EU program keretében, Kalocsa öt közterületén, illetve közforgalmú helyén lesz ingyenes, jelszó nélküli WIFI hozzáférés.
A hálózatra csatlakozóknak elég lesz belépni az érintett zónába, és máris megnyílik számukra a világháló.
Az Innovációs és Hálózati Projektek Végrehajtási Ügynökséggel(INEA) ez év január 22-én aláírt szerződés értelmében az önkormányzat öt olyan helyszínt jelöl ki a városban, ahol megvalósulhat az ingyenes és korlátlan WIFI hozzáférés.
Természetesen csak annak, aki rendelkezik okostelefonnal, vagy hordozható számítógéppel. Egyedül a felnőtt tartalmak hozzáférését korlátozzák, a kiskorúak védelme érdekében.
A megvalósítás 18 hónapjából három hónap már eltelt, így15 hónap áll rendelkezésre, hogy az ügynökség által közvetlenül finanszírozott, tehát nem az önkormányzaton átfutó uniós forrásból a projektet befejezzék.
Az előterjesztés szerint
a városba látogató turisták és a helybéliek várhatóan ősztől élvezhetik a térítésmentes WIFI előnyeit.
A projekt az önkormányzat számára ingyenes, csupán azt kellett vállalnia, hogy a kötelező 3 éves fenntartási időszak alatt a karbantartási és hibaelhárítási munkákat elvégezteti.
A polgármester, mint előterjesztő által támogatott helyszínek, rangsorolva:
1.Szentháromság-tér
2.Meszesi kikötő
3.Városi Sportcsarnok
4.Városi sportpálya
5.Autóbusz – pályaudvar
Szavazás előtt Török Ferenc képviselő azzal a javaslattal élt: a tervezetet egészítsék ki, vagy az egyik helyszínt cseréljék ki a Szent István király út sétáló utcai szakaszával, hiszen a városok ilyen jellegű közterületein szerte a világban ingyenes internet hozzáférést biztosítanak.
A felvetésre Katus Attila képviselő reagált, aki annak a véleményének adott hangot, hogy az átutazó és helyközi forgalomban résztvevő, vagy várakozó utasoknak nagy segítség lenne az ingyenes internet, tehát az igények felmérésekor szerinte jó, hogy a buszpályaudvar került fel a listára. A sétáló utca kávézóiban, egyes üzleteiben van ingyenes WIFI, így akinek erre van szüksége, ott hozzáférhet – mondta a képviselő.
Mint az előterjesztő részéről elhangzott, a sétáló utca, mint lehetséges helyszín, felmerült a téma tárgyalásakor. Ám arra jutottak, hogy ez esetben számos üzlet és lakás tulajdonosa is ingyenesen használhatná WIFI-t. Ebből adódóan hamar kimerülne a rendelkezésre álló kapacitás, hiszen helyszínenként
350 négyzetméter lefedettségű területről, legfeljebb 50 egy idejű felhasználóról beszélünk.
A helyszínt eldöntendő, dr. Bálint József szavazásra tette fel a kérdést: buszpályaudvar, vagy sétáló utca?A képviselők végül a buszpályaudvar javára döntöttek. A végső, az eredeti határozati javaslatról szóló szavazás viszont már úgy alakult, hogy 11 képviselő a felsorolt öt helyszínt fogadta el, egy tartózkodott.
A szavazás végén a polgármester kifejtette: figyelemmel arra, hogy műszaki kérdésről van szó, a megvalósítás, különösen külterületen, nem várt akadályokba ütközhet. Erre figyelemmel még nincs kizárva, hogy egy ilyen esetben, vagy később, a sétáló utca is rendelkezzen majd ingyenes WIFI-vel.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.