Messze a teljesség igénye nélkül, mintegy vakuvillanás erejéig szeretnénk megidézni Kalocsa város egykori legendás focicsapatának a „Képzőnek” a nevét, amely szerves része volt településünk futballtörténetének. A sportkör életének kronológiáját és nevezetesebb eseményeit csak az 1925. évtől kezdődően taglalnánk, ugyanis ebben az évben történt, hogy az ország két tanítóképzője is megszűnt és ezen két intézmény ifjúságát Kalocsára irányították át.
Ez a fordulat a Tanítóképző növendékeinek létszámát is tetemesen megnövelte és
a megnövekedett létszámú ifjúság igényelte is a sportolás megteremtését.
Igaz, nem beszélhetünk a Tomori SK életében külön szakosztályokról, inkább csak különböző sportágak űzéséről. Ám, az ország távoli vidékeiről érkező fiatalok között sok tehetséges sportoló verődött össze, és ami ilyenkor történni szokott – az igényekkel együtt járt a kezdeményezés is.
Legkorábban a labdarúgók mozdultak meg
és alig egy hónapnyi edzés után már pályára is léptek. És láss csodát! Az eredmény nem várt szép sikerrel párosult. Ettől kezdve a Tomori SK labdarúgó-csapata számottevő tényezővé vált, új színt, új lendületet adott a többi kalocsai csapatnak is.
Néhány adalék ezekből az időkből:
Sűrűn megjelentek a kézzel írt plakátok a Tomori SK labdarúgóinak mérkőzéseiről, és a közönség is egyre inkább odaszokott a pálya szélére. A megalakulás utáni évek aztán csak növelték még a sikereket, és a „képzősök” népszerűségét.
Az 1927– ’30-as évek a fénykora volt a Tomori SK labdarúgó-csapatának.
Olyan együttesek távoztak innen vereséggel, mint a híres Bajai Turul SK (több ízben is), a Testnevelési Főiskolai Válogatott, a Budapesti Vasutas, a Debreceni Vasutas, amely csapatok akkor az országos élvonalba tartoztak.
A '30-as évek közepétől visszaesés következett be a labdarúgásban, az atlétika azonban továbbra is elég magas szinten volt. A háború ugyan gátat vetett a fejlődésnek, azonban a háború befejezése után az újjászervezés ismét meghozta a fellendülést és az intézmény diákjai sok neves versenyen bizonyították kivételes képességeiket, sőt a társadalmi sportköröknek is adtak utánpótlást a városban.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.