A Nagyasszonyunk Katolikus Óvoda és Iskola dolgozói az őszi szünetben Szent II. János Pál pápa nyomában Lengyelországba kirándultak. Élményeikről, tapasztalataikról az alábbi sorokat kapta tőlük a KALOhírek.
Első úti célunk a közel 30 ezres lakosságú Zakopane volt. Siklóval jutottunk fel a Gubalówka hegyre, ahonnan lenyűgöző panoráma nyílik a Tátrára és Zakopane városára.
Másnap az itteni lakosok, a gurálok keze munkáját csodálhattuk meg a helyi piacon, és megkóstoltuk a finom füstölt sajtokat is. Délután Wadowicét kerestük fel, mely Szent II. János Pál pápa (eredeti nevén Karol Wojtyła) szülővárosa. A főtéren található Szűz Mária-bazilikában keresztelték meg a kis Karolt, a keresztelőkút ma is látható. A templom külső falán lévő napórát – „Röpül az idő, vár az örökkévalóság” felirattal – a gyermek Wojtyła a konyhaablakukból látta. A pápa szülőházában ma egy modern múzeum működik, amely a Szentatya élettörténetét mutatja be. Szabadidőnkben megkóstolhattuk a pápai krémest, amely Karol Wojtyła kedvenc süteménye volt. A város a pápa halála óta zarándokhellyé vált.
Harmadik napunk városnézéssel telt Krakkóban, „ahol Lengyelország szíve dobog”. Programunkat a Wawelben kezdtük: a királyi palota mellett elhaladva felkerestük a lengyel uralkodók koronázási és temetkezési helyét, a katedrálist. Magyar származású lengyel uralkodók – mint Szent Hedvig királynő és Báthory Istvánerdélyi fejedelem és lengyel király – sírja is itt található. Ezután Krakkó történelmi belvárosa következett. A „királyi útvonalon” sétáltunk le a város főterére, ahol sok egyéb nevezetesség mellett a híres Mária-templom és a Posztócsarnok található. Zarándoklatunkat az újonnan épült Szent II. János Pál-bazilika megtekintésével folytattuk, majd az Isteni Irgalmasság-bazilikába érkeztünk, ahol a magyar kápolnában egy meghitt szentmisével zártuk a napot.
Zarándoklatunk csúcspontjaként a negyedik napot Częstochowában, a magyar pálosok által alapított világhírű kegyhelyen töltöttük. Ez „Lengyelország lelki fővárosa”, ahová évente 5-6 millió zarándok érkezik, hogy imádkozzon a Fekete Madonnához. A képet a legenda szerint Szent Lukács evangélista festette egy cédrustáblára, amely a Szent Család otthonából származott. A Fényeshegynek nevezett kolostoregyüttesben felkerestük a Szűzanya-kápolnát, ahol a csodatevő Fekete Madonna kegyképét nagy tisztelettel őrzik, majd megtekintettük a bazilikát és a múzeumot. Szentmisével zártuk ezt a felejthetetlen és felemelő napot.
Ezúton is szeretnénk megköszönni igazgatóhelyettesünk, Csikósné Vörös Marianna szervező munkáját, valamint a csoportkísérőnk magas színvonalú és közvetlen idegenvezetését.
Zarándokutunk során, melyet Fülöp Ernő és Geszler Péter atya vezetett, többször tapasztalhattuk a lengyelek mélyről jövő hitét és magyarok iránti barátságát. Rendkívül érdekes és tanulságos volt az út: lelki töltekezést és gyarapodást hozott ez a kirándulás mindannyiunk számára.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.