2025. 05. 07. szerda
Gizella
: 405 Ft   : 358 Ft Benzin: 588 Ft/l   Dízel: 595 Ft/l   Írjon nekünk

Három hektáron valósult meg a vízmegtartó mintaprojekt Bátyán – Kormány elé kerülnek a tapasztalatok

Zsiga Ferenc  |  2020. 10. 08., 15:42

Fontos állomáshoz érkezett az úgynevezett LIFE-MICACC vízmegtartó mintaprojekt Bátyán. Október 8-án ünnepélyes keretek között, a dr. Dukai Miklós, a Belügyminisztérium önkormányzati helyettes államtitkára részvételével megtartott tanácskozást követően adták használatba a tározótavat is magába foglaló beruházást. Ezzel megkezdődött a Fekete Csaba polgármester menedzselésével megvalósított projekttel kapcsolatos tapasztalatok gyűjtése, hogy azoknak és a következő 2 év adatainak más településeken is hasznát vehessék.

A beruházásról szólva dr. Dukai Miklós helyettes államtitkár elmondta: immár harmadik éve, hogy a Belügyminisztérium partnertelepüléseket keresett a települési vízmegtartó megoldások mintaprojektjének megvalósításához. Bátya Község Önkormányzata élt a lehetőséggel, így eredményes pályázat eredményeként vehet részt az országban 5 kiválasztott településen 60 százalékban uniós, 30 százalékban belügyminisztériumi, 10 százalékban települési önerőből megvalósuló úgynevezett LIFE-MICACC mintaprojektben. A beruházással a különböző, eltérő adottságokkal rendelkező települések vízmegtartó megoldásait tesztelik, majd ezeknek a tapasztalatoknak, köztük a bátyai projektnek az összegzése kerül a Kormány elé. A bátyai mintaprojekt megvalósítása annyiban szerencsés, hogy két kitűnő szakember, Fekete Csaba polgármester és Szabó Zsófia klímaadaptációs referens vesz részt annak kivitelezésében és a tapasztalatok összegzésében – mondta a helyettes államtitkár.

A településfejlesztő végzettségű Fekete Csaba polgármester, aki alpolgármesterként kezdte a projekt megvalósítását a mintaprojekt szükségességét azzal magyarázta: hazánkat az éghajlatváltozás várhatóan a globális átlagnál súlyosabban érintheti. Az átlaghőmérséklet 3-5 Celsius fokkal is emelkedhet, ráadásul a csapadékmennyiség csökkenésének és szélsőségesebb eloszlásának további romlása várató.
Az alapvető problémát egyfelől az aszály, másfelől az extrém mennyiségben jelentkező csapadék jelenti. A két szélsőséget kell egymáshoz közelíteni. Az egész folyamatban a vízre kell vigyázni, hiszen mindez a mikroklímát befolyásolja – mondta.

Hozzátette, míg Bátyán éves átlagban 550 milliméter csapadék esik, addig a kipárolgás mennyisége 850 milliméter. 
A szakember szerint országosan összesen 800 milliós forrásból, ebből Bátyán 65 millió forintból valósul meg a beruházás. A rendelkezésre álló összeg csak egy részét költtötték a kivitelezésre, ugyanis a partnertelepüléseken, köztük Kalocsán ebből a forrásból segítik majd a hasonló beruházás megtervezését, illetve szemléletformáló előadásokat is tartanak.

Képgaléria megtekintése (9 db kép)
A galéria megtekintéséhez kattints a képre!
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek


Fekete Csaba szólt arról is, hogy az összesen 3 hektárnyi területet, ebből egy hektár vízfelületet érintő beruházás a Bátyán csak gödröknek nevezett területen valósult meg. 
A településen keletkező csapadékvíz egy részét két irányból vezetik ide. Az 1-2 méter vízmélységű tó a vizes élőhelyek megtartását segíti. A tározó sekély és mély részén a már meglévő növény- és állatvilágnak teremtik meg az optimális feltételeket. A befolyó víz mesterséges szűrése érdekében a befolyóknál a nádat megőrzik. A mederkotráskor keletkező földet, iszapot nem szállították el, hanem abból egy töltést építettek, amely rekreációs célokat szolgál. Ez utóbbi érdekében 600 kisfát ültettek ki, és kiülőkkel is csalogatják a természet közeli pihenésre, kikapcsolódásra vágyakókat

Képgaléria megtekintése (9 db kép)
A galéria megtekintéséhez kattints a képre!
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek


Szabó Zsófia környezetmérnök, a projekt klímaadaptációs referense elmondta: a mintaprojekt lehetőséget teremtett arra, hogy hazai és külföldi tanulmányutakon vegyen részt. Ennek keretében járt Csehországban, Lengyelországban, Angliában, Dániában, valamint a Krétán rendezett agrárkonferencián. Az ott szerzett tapasztalatok alapján bizton állíthatja, hogy a bátyai mintaprojekt összhangban áll a nemzetközi fejlesztési, környezetvédelmi trendekkel, a beruházás kapcsán szerzett tapasztalatok nagyban segíthetik a 2021-től induló új uniós pályázatok megvalósítását.

A két szakember a helyszíni bejárás alkalmával rámutatott: az előző nap, október 7-én lehullott nagymennyiségű csapadék már nem szikkad el a csapadékvíz árkokban, hanem a projektnek köszönhetően mintegy 15 centiméterrel emelte meg a befogadó tó vízmagasságát. 

Ha tetszett a cikk, kövesse a Kalohíreket
a Facebookon!

Még több friss hír

  Legfrissebbek most

   NAPI GYORS
2025. 05. 06., 16:03
Remekül szerepeltek a kalocsai és környékbeli fiatalok az MTK Kupán megrendezett serdülő kétpárevezős versenyen. A viadalon 26 egység állt rajthoz, ahol több kalocsai kötődésű sportoló is figyelemre méltó eredményt ért el. Még >>>
2025. 05. 06., 14:48
Rendkívüli esemény okozott forgalmi fennakadást ma az 51-es főúton. Még >>>
2025. 05. 06., 11:52
Ma, május 6-án ünnepeljük a Magyar Sport Napját, amely nemcsak az élsportolókról, hanem mindazokról szól, akik életük részévé tették a mozgást. Az ünnep célja a testmozgás népszerűsítése, valamint a magyar sportolók és sportszakemberek elismerése. Még >>>
2025. 05. 06., 08:12
A gyors rendőri munkának, a térfigyelő kameráknak és egy szemtanúnak köszönhetően néhány nap alatt kézre került a tolvaj, a roller pedig visszakerült jogos tulajdonosához. Még >>>
2025. 05. 05., 14:41
A Tamási Rendőrkapitányság munkatársai a lakosság segítségét kérik. Még >>>

  NÉPSZERŰ HÍREK