A közelmúltban tartották meg Dunapatajon a település hagyományos falugyűlését, amely a korábbi gyakorlatot követve polgármesteri számvetéssel kezdődött. Dusnoki Csaba hangsúlyozta, talán 24 óra is kevés lett volna arra, hogy átfogó képet nyújtson a 2016-os fejleményekről, ezért a leglényegesebb pontokat foglalta össze.
Dunapataj első embere egy sikeres, nagy, bővülő családhoz hasonlította az általa vezetett település elmúlt esztendejének eseményeit és eredményeit. Mint elhangzott tőle, tavaly huszonnégy gyermek született Patajon, amit örvendetesnek vélt, majd három szóval jellemezte az óévet: biztonság, nyugalom, fejlődés. Lássuk pontról pontra, mit is takar e három vezérgondolat.
Se hitel, se adóemelés, se ingatlaneladás
A biztonsággal kapcsolatban hangzott el a polgármestertől, hogy a pataji képviselő-testület mindig is kiemelt figyelmet fordított arra, hogy biztonságosan gazdálkodjon – nem volt ez másképp 2016-ban sem. Szintén kimondatlan cél, hogy az önkormányzat elkerülje a hitelfelvételt úgy a kötelező, mint az önként vállalt feladatok maradéktalan teljesítéséhez. Ez szintén tartható volt 2016-ban. Vallják, hogy ha mód van rá, mindenképpen elkerülendő az önkormányzati ingatlanok értékesítése csakúgy, mint az adóemelés, utóbbi ugyanis „így, vagy úgy, de valamiképpen a lakosság terheit növeli”, így Dusnoki Csaba. Mindezt tehát tudták tartani 2016-ban, a végrehajtott fejlesztések nyomán pedig gyarapodott az önkormányzati vagyon, és adóemelés sem történt lassan egy évtizede.
Nincsenek káros hatások
A nyugalom alatt az értendő, hogy nem érintette Dunapatajt a migrációs-válság, sem pedig olyan külső-belső tényező, amely az önkormányzat munkáját úgy zavarta volna meg, hogy az káros hatást gyakorolt volna a mindennapokra – hangzik a polgármesteri magyarázat.
Volt minek örülni
A fejlődés, mint az óévet átható jellemző magáért beszél, ha valaki körültekintően szétnéz Patajon – vallja Dusnoki Csaba. Ha csak néhány fejlesztést kell kiemelni 2016-ból, akkor mindenképpen megemlítendő a Polgármesteri Hivatal több százéves épületének felújítása, amely egy évszázada áll már a köz-, illetve államigazgatás szolgálatában. Az épületszépítéshez dukáló parkolók és kertek is ki lettek alakítva a hivatal környezetében.
2016-ban is jelentős forrásokat költöttek utcák aszfaltozására és útjavításra, így a Hajnal és a Tavasz utcák teljesen új aszfaltborítást kaptak – folytatja Dusnoki.
Sikerült a szolgáltató központ belső terét teljes mértékben felújítani, amelyet a helyi civil szervezetek vehettek birtokba és ugyancsak átfogó rekonstrukción esett át a Béke tér, amely korábbi, lepusztult állapotából a nagyközség egyik legszebb közösségi terévé vált, jelentette büszkén a polgármester, hozzátéve, hogy mindemellett az önkormányzati intézményeknek is jutottak források belső fejlesztésekre. Összesen több tízmillió forint került így elköltésre 2016-ban. Soha rosszabb évet, Dunapataj –zárta értékelőjét a településvezető.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.