2021. május 9-én, vasárnap, délután 3 órától Kalocsa-Negyvenszálláson tartják meg a nagy hagyományokkal bíró, jó termésért való ájtatosságot, régi, szép nevén, a búzaszentelőt, és azt követően a búzaszentelő szentmisét. Az alkalom különlegessége, hogy népviseletbe öltözött hívek is részt vesznek rajta.
Korábban is tartottak búzaszentelőt a Kalocsa melletti kis településen.
Dr. Mészáros István, a Szent István király templom igazgatója elmondta:
A búzaszentelő a nagyobb könyörgések közé tartozó szertartás. Kicsit meg is tévesztő, hiszen nem csak a búzát, hanem minden vetést megáldanak ilyenkor. A hagyomány szerint a pap vezetésével egy körmenetben vonulnak ki a hívek a szántóföldhöz, és ott a Mindenszentek litániájának eléneklése után a négy égtáj felé áldást mondanak, majd szentelt vízzel hintik meg a határt. Nem csak az emberi munka gyümölcse, hanem az Isten áldása is az, aminek az eredményét az ősz folyamán betakarítják a gazdák.”
A búzaszentelés a IV. századtól kezdve a katolikus egyház életében közkedvelt szertartás volt. Ezt a hagyományt elevenítik fel Kalocsa - Negyvenszálláson, vasárnap délután.
Nem először tesszük, hogy népviseletbe öltözve végezzük el ezt a szertártast. Szerencsés a terület adottsága, mert a templom körül vetés van, így ha kilépünk a templomkapun, akkor máris ott vagyunk a helyszínen. Erre az igazán különleges alkalomra szeretném a híveket hívni, invitálni, jöjjenek minél többen Kalocsáról is.” – mondta a templomigazgató.
A szabadtéri rendezvényen nincs létszámkorlátozás, viszont az azt követő szentmisén a járványügyi előírások szerint szájmaszkban, másfél méter távolságot megtartva kell részt venniük az érdeklődőknek.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.