Itt találod az összes cikket a „dr. Mészáros István” témában!
Az eseményen Rideg László felkérésére Bergmann János nagyprépost mondott ünnepi köszöntőt a mintegy 30 kitüntetett nevében.
Az eseményen ezúttal is megpróbálnak bemutatni egy a homokmégyi vadászterületen elejtett szarvasbikát.
A négykerekűek között ott voltak a rendőrség, a polgárőrség autói is.
A személygépkocsi tulajdonosok mellett várhatóan számos kerékpáros, motoros is elhozza járművét, dédelgetett járműcsodáját
A díszegyenruhába öltözött tűzoltók Szent Flóriánra, a tűzoltók védőszentjére és a kötelességteljesítés közben elhunyt társaikra ünnepi szentmise keretében emlékeztek.
Mészáros István atya: Isten tudja, mióta végezzük ezt a szertartást és ameddig lehet, továbbra is ragaszkodunk hozzá. Családias, szép ünnepünk van, verőfényes napsütésben!
A hívek egy-egy kalocsai mintával pingált ajándék tojással, a megáldott ételekkel távoztak otthonaikba.
A szertartáson megemlékeztek Deák Imréről is, akinek elévülhetetlen érdeme, hogy 1913. december 21-én megalakulhatott a Kalocsai Méhészeti Egyesület.
Vízkeresztkor kezdődik meg a házszentelések időszaka, amikor a pap az újonnan megáldott szenteltvízzel meghinti a lakásokat, házakat; valamint megáldja a benne lakókat.
Szombaton több mint 60 lovag, illetve lovagjelölt érkezett az ország minden részéből, hogy Szent Miklós ereklyéje előtt tisztelegjen.
A november 19-re eső vasárnap perselyadományait a Katolikus Karitasz javára gyűjtötték.
Lehőcz Andrea: Örömmel tölt el, hogy a kalocsai értő, rokonszenves közönségnek is megmutathattuk magunkat!
„Az együtt alkotás összehozza a lelkeket, a szeretet tud hidat építeni a múlt és jelen közé.”
A paprikaszentelő misén részt vettek városunk és a testvérvárosok vezetői, valamint a Kalocsai Szent István Paprika Lovagrend elöljárói is.
Szombaton immár 17. alkalommal tartották Ludasszálláson a hagyományos vadászati évadnyitó ünnepi misét.
Magyarországon is nagy hagyománya van a Jézus Szíve kultusznak, amit különösen a jezsuiták terjesztettek, és Kalocsa az egyik fellegvárának számít.
Az áldásból nem maradtak ki a helyszín biztosítására érkező rendőrök személygépkocsijai és a rendőrkapitányság használatában lévő szolgálati autók sem.
Dr. Mészáros István atya: Bárcsak minél többen lennének, akik veszik a fáradtságot és eljönnek, őseik örökébe lépve, mert az bizonyos, hogy aki ebben a régióban él, annak déd-, ük vagy szépszülei annak előtte mind itt voltak a búcsúban.
Dr. Mészáros István: „Ez a búzaszentelőnek is mondott szertartás minden esztendőben arra figyelmeztet bennünket, hogy mindaz, amit az év folyamán betakarítunk, nemcsak az emberi munka gyümölcse, hanem Isten bőkezű ajándéka is.”
Dr. Mészáros István atya húsvéti gondolatai.
Az élő és elhunyt méhészekért és családtagjaikért bemutatott mise utáni találkozó a mézekkel való ismerkedéssel, baráti beszélgetésekkel zárult.
A fogvatartottak által írt és színpadra vitt előadássorozat bemutatására 10 büntetés-végrehajtási intézetben került sor, Várnagy Andrea Liszt Ferenc-díjas zongoraművész szakmai iránymutatásával és koordinálásával.
Az elmúlt 16 évben a kápolna gyakran látogatott ima-és zarándokhellyé vált.
Misét mond dr. Mészáros István prépost-kanonok és Szabó Attila plébános. Közreműködik a Bácska Vadászkürt Egyesület.
Az augusztus 20-ai ünnepi szentmisén a Nagytemplomban megszentelték az új kenyereket.
A főünnep előestéjén tartják a templom búcsúját, praktikus okokból, mert Szent István király a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye védőszentje is, akit a Főegyházmegyében több helyütt is ünnepelnek.
Az áldásból nem maradtak ki a rendőrök szolgálati autói sem.
Június 26-án, vasárnap 9:45 órától kerül sor az Oltáriszentséggel vezetett hagyományos körmenetre a Szent István király templomtól a Nagyboldogasszony Főszékesegyházig. A 10.00 órás főmisét Berta Tibor dandártábornok, tábori püspök mutatja be.
A jó termésért és a természeti csapások elhárításáért imádkoztak.
Szent György vértanú 1992 óta a Magyar Rendőrség fegyvernemi pártfogója
Áldott, lelki megújulást hozó ünnepet mindenkinek!
A nagyböjt a bűnbánat, a töredelem, a lelki tisztulás ideje. Nem véletlen egybeesés, hanem gondviselésszerű, hogy a méhészek szentmiséje is erre az időszakra esik, tudniillik a méhek tisztulási kirepülésének is ez az ideje.
Az új világítótestek tervezését a kalocsai származású Horváth Nándor aranyműves-restaurátor vállalta, a villanyszerelést a szintén kalocsai Turi János végezte, a mérnöki és műemlékvédelmi részt Vass-Eysen Ervin belsőépítész felügyelte, a projekt menedzselését pedig az ugyancsak kalocsai Kapitány Alíz végezte.
Betegek kenete közösségi kiszolgáltatása február 13-án, vasárnap a Szent István király templomban lesz, a reggel fél nyolckor és a délután öt órakor kezdődő szentmisék keretében.
Mire az áldásra sor került, közel 100 üveg pálinka sorakozott az oltár előtt.
„Legyen meg bennünk a hálás lelkület és kérjük a Teremtő Istent, áldja meg kezünk munkáját, s amit elkezdtünk, azt az ő segítségével mindig be is fejezhessük."
Estók Mihályné Szalczer Erzsébet, Hajós polgármestere a Hajósi Barokk Kastélyban létrehozott Állandó Vadászati Kiállításhoz nyújtott segítségéért kapta a kitüntetést.
„Istenszerető emberek nyomában járunk, akik 1887-ben emeltek hajlékot ezen a helyen a Teremtő Istennek, amit aztán a gazdátlanság és az idő romba döntött. Köszönet illeti Tóth Kálmán vadászt, aki lelkiismerete szavára hallgatva rendbetétette és szívébe zárta ezt a kápolnát és a mai napig – most már sokakkal együtt – gondoskodik is róla.”
Ugyan a vadászok biztosat nem mondhattak, de ha a vadászszerencse kitart mellettük, akkor az egyik fő attrakció, az alkalomra elejtett szarvasbika ravatalra történő behozatala ezúttal sem marad el.
A kalocsai Szent István király templom teljes belső berendezését az ereklyetartó megálmodója, Lippert József tervezve. A főoltár predelláján a baloldalon térdeplő alak gótikus minuszkulás szalagfelirata Lippert nevét őrzi, és a templom felszentelésének 1860-as évszámát.
A búcsú előestéjén új, „cifrapamukos”, kézi-gépi hímzett oltárterítő-garnitúrát áldottak meg, s ezzel a főoltár és a négy mellékoltár, a szószék, a szobrok és minden kiegészítő nagyünneplősbe öltözött.
Ugyan a vadászok biztosat nem mondhattak, de ha a vadászszerencse kitart mellettük, akkor az egyik fő attrakció,.az alkalomra elejtett szarvasbika ravatalra történő behozatala ezúttal sem marad el.
Két- és négykerekű járművek is felsorakoztak az áldásért a dr. Mészáros István templomigazgató által bemutatott, vasárnapi szentmise alkalmából. A 2021. július 25-i szentmisén az utazók védőszentjét, Szent Kristófot ünnepelték a Szent István király templomban.
Június 11-12-13-án tartjuk Jézus Szíve ünnepéhez kapcsolódóan Kalocsa és a szállások főbúcsúját.
A Pünkösd egy ősi ünnep folytatása. Hiszen miért gyűlnek össze Jeruzsálemben azok a zarándokok, akik meghallják Jézus feltámadásának örömhírét, mégpedig a Szentlélek ajándéka folytán mindenki a maga nyelvén?
Május 9-én, vasárnap búzaszentelést tartottak Negyvenszálláson. Mit gondolnak, mire használják a hívek a megszentelt búzatáblából szakított búzacsokrokat?
A búzaszentelés a IV. századtól kezdve a katolikus egyház életében közkedvelt szertartás volt. Ezt a hagyományt elevenítik fel Kalocsa - Negyvenszálláson, vasárnap délután.
A húsvét nemcsak vallási, hanem családi ünnep is, amely még a koronavírus-járvány idején sem veszítette el meghitt, családias jellegét.
Magyarországon idén, március 10-én először szentelnek külön napot a méheknek, ezeknek az értékes beporzó rovaroknak.
Az idei, rendkívüli körülmények közt a hagyományos terményáldó szentmise is sajátos színt öltött: paprikavörös.
Lesz, ami elmarad, lesz, amit fokozott óvintézkedések mellett – eddig úgy tűnik – megtartanak. Cikkünk a Szent István Lelkészség, a Tomori Pál Könyvtár és a Pirates Family MC üzeneteit közvetíti. Városunk polgármestere az elmaradt rendezvények későbbi pótlását ígéri.
Otthon elkészített ételekkel nevezhetünk be a Szent István király Lelkészség szervezésében megtartandó gasztronómiai tudáspróbára. Eredményhirdetés: a terményáldó szentmisén. Föltétlen hozzák el áldásért paprikáikat is!
Kalocsán és környékén Érseki Szent Hubertusz misével veszi kezdetét a vadászati évad.
Augusztus 20. – amellett, hogy Szent István király, az államalapítás és az alkotmány ünnepe – az ilyenkorra lezáruló aratás révén az Új Kenyér ünnepe is. A kenyérszentelő ünnepség révén ez utóbbi is hangsúlyosan megjelenik városunk hagyományaiban a Szent István Napok programján.
Vasárnap, az utazók védőszentjének névünnepén többéves hagyomány folytatódott Kalocsán azzal, hogy egy reggeli és egy délutáni szentmise után is megáldották a Szent István király templom előtt fölsorakozott járműveket, közlekedési eszközöket. Sok hétköznapi és jó néhány különleges járgány mellett egy extra különlegesség is részesült az áldásból.
Két szentmise után fogják megáldani a járműveket az utazók védőszentjének ünnepén. Ki-ki elhozhatja 1-2-3-4 kerekű járgányát!
Egyik népénekes szentmise után litániával, a másik előtt szentségimádással, a harmadik napon a hagyományos körmenettel és érseki misével ünnepli a hétvégén Kalocsa a város és a szállások Jézus Szíve tiszteletére rendelt főbúcsúját.
Emberemlékezet óta nem volt olyan, hogy húsvétot, a kereszténység legnagyobb ünnepét a hívők ne a templom falai között, nagyobb családi összejöveteleken ünnepeljék, de most a koronavírus-járvány miatt erre kényszerülünk. Dr. Mészáros István prépost, a kalocsai Szent István király templom igazgatóját arra kértük, ossza meg velünk nagypénteki, húsvéti gondolatait.
A Szent István király (egykori Jezsuita) templomban először tartottak méhész misét, hagyományteremtő szándékkal.
Dr. Nagy István agrárminiszter megígérte, hogy mind a paprika termesztéséhez, mind annak piaci helyzete erősítéséhez a minisztérium segítséget nyújt.
A természet ölelésébe tartott, lélekemelő eseményre a helyi és a környékbeli vadászok mellett a járás, a megye, az ország vadászkitűnőségei nagy számban érkeztek.
Szent István ünnepének vigíliáján dr. Tóth Tamás pápai káplán, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára mutat be szentmisét városunkban.
E hétvégén, június 28-29-30-án tartják Jézus Szíve ünnepéhez kapcsolódóan Kalocsa és a szállások főbúcsúját. Mutatjuk a programot!
„Piros pünkösd napján” – Pünkösd főünnepén
Kalocsán, a sétálóutcában fellobbant a negyedik láng is a város adventi koszorúján vasárnap délután. Ezt halászlészentelés, majd kóstolás követte. Zárásként a közönség a Brassdance zenekar Szwing karácsony című műsorával hangolódhatott a közelgő ünnepre.
Idén is – a „régiek” fogadalmához híven – Andocsra zarándokolt kalocsai és környékbeli hívek mintegy ötven fős csoportja. A korábban ferencesek által őrzött és gondozott Nagyboldogasszony kegytemplomban kedves ismerősként fogadták a közösséget, a kegyszobor kalocsai szomorúpamukos ünneplősbe öltöztetve várta őket.
Az ünnepélyes évadnyitón a helyi és környékbeli vadászok mellett a megye, az ország vadász kitűnőségei, a nemzetközi Safari Club International (SCI) és a Diana Vadászhölgy Klub tagjai is részt vettek.
Advent negyedik vasárnapja idén egybeesett a szentestével, ezért a közös városi adventi gyertyagyújtást szombaton tartották a sétálóutcában. Ezen az estén dr. Mészáros István templomigazgató gondolatébresztő köszöntőjét hallhatták a megjelentek, akik közös imádságot és karácsonyi lézershow-t követően térhettek haza ünnepelni.
A városi programokért felelős Kulturális Központ és Könyvtár már néhány felhívást közzétett – íme!
A július 5. és 9. között zajlott XXI. Duna Menti Folklórfesztivál programsorozatának záró szentmiséjét a Szent István király templomban mutatta be Mészáros István címzetes prépost, templomigazgató július 9-én, vasárnap.
A háromnapos programsorozat jelentős része a Szent István király templomban volt, a zárókörmenet is onnan indult el a Nagyboldogasszony-főszékesegyházhoz, ahol Bábel Balázs érsek fogadta a híveket, majd mutatta be az ünnepi szentmisét.
Június 23-24-25-én tartják Kalocsa és a szállások főbúcsúját. A hitéleti események pénteken este hat órától kezdődnek, az ünnep csúcspontja a vasárnap reggeli körmenet, amely után Dr. Bábel Balázs mutat be szentmisét a Nagytemplomban.
Kalocsa egyik legnagyobb múltú, az utóbbi néhány évben egyik legdinamikusabba fejlődő cége, az EMIKA Zrt., mintegy bizonyítékát adva az új, korszerű gyártási technológiák melletti elkötelezettségének, tegnap délután új fémmegmunkáló üzemcsarnokot, benne egy nagyasztalú 250 tonnás excenter présgépet és szalagfeldolgozó egységet állított termelésbe.
Szent Flórián ünnepe alkalmából május 7-én vasárnap a Szent István király templomban szentmisét mutattak be a kalocsai tűzoltóság képviselőinek jelenlétében, amelyet követően megkoszorúzták a Belvárosi iskola sarkánál található Szent Flórián szobrot.
Április utolsó vasárnapján tartották meg a kalocsai Szent István király templomban a hagyományos „jó termésért való ájtatosságot”, régi szép nevén „búzaszentelőt”.
Vízkeresztet január 6-án ünnepli a Katolikus Egyház. A Szent István király templomban január 8-án, vasárnap tartották az ünnepet, hogy a hívek is minél nagyobb számban vehessenek részt rajta.
A Kalocsai Fegyház és Börtön kápolnájában kedden Bábel Balázs érsek celebrált szentmisét, annak keretében rabokat is bérmált a közelgő ünnep kapcsán. A börtön énekkarának zenei szolgálatával zajlott szentmisén meghívott vendégekként megjelentek a fegyveres testületek és az igazságszolgáltatási társszervek képviselői is.
A zsúfolásig megtelt koronázó templom kalocsai résztvevőit büszkeséggel tölthette el dr. Mészáros István atya szépen felépített szentbeszéde, amelyhez a prépost a karácsonyvárás és a természet, az etikus vadászat szeretetének gondolatköréből merített.
Igazi lélekemelő programban lehet részük mindazoknak, akik részt vesznek a fővárosi Mátyástemplomban december 13-án, kedden 18 órakor kezdődő, dr. Mészáros István, a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye tiszteletbeli prépostja, áldozópapja celebrálta karácsonyváró vadászati szentmisén.
A kalocsai főszékesegyház búcsújának ünneplésével vette kezdetét idén a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye papnövendékeinek tábora augusztus 15-én.
Javában tart a Ludasszálláson szeptember 3-án, szombaton 10 órakor a felújított ludasszállási kápolnánál immár tízedik alkalommal érseki szentmisével kezdődő vadászati évadnyitó ünnepség előkészítése.
Hagyomány városunkban, hogy a Szent Kristóf, az utazók védőszentjének napján tartott szentmisék keretében megáldják a járműveket.
Vasárnap ért véget a Kalocsai Fegyház és börtön csütörtökön kezdődött hitéleti programja Székely János püspök vezetésével. A Cursillo nemzetközi keresztény lelkiségi mozgalom. Módszereit a hazai gyakorlatban a börtönökben is alkalmazzák. A múlt hétvégén Kalocsán első ízben immár női börtönben is tartottak ilyen alkalmat, tíz elítélt részvételével.
Múlt vasárnap úrnapja volt, ezen a hétvégén pedig Jézus Szíve búcsú lesz. Ez az időszak évről évre különösen fontos szerepet tölt be a kalocsai katolikus közösség hitéletében.
A tűzoltók, valamint más „tüzes” szakmák védőszentjének névünnepét szentmisével ünnepelték, azután a Belvárosi Iskola sarkán található falfülkében álló „Vízöntő” szobrot megkoszorúzták, majd áldásban is részesültek a kalocsai tűzoltók.
Április 30-án nem csak a Platán Rendezvényközpont, hanem az Érsekkert főbejáratánál álló új fogadóépület is debütált. Utóbbiban a Kalocsai Hagyományőrző Néptánc Egyesület szervező és gyűjtő munkájának köszönhetően népi hagyományaink kaphatnak nagyobb nyilvánosságot.
A kalocsai önkormányzat és kalocsai vállalkozók összefogásával a tavaly húsvéti, majd karácsonyi akciók után immár harmadszor tartottak ünnepi ételosztást Kalocsán. Előzőleg Mészáros István templomigazgató – Filvig Géza közbenjárására – a sétálóutcában áldotta meg az étkeket.
Múlt pénteken a Szent István király templomban a Kalocsai Fegyház és Börtön fogvatartottjainak közreműködésével tartottak nagyböjti keresztúti áhítatot.
A Balázs-áldás, másképpen balázsolás Szent Balázs püspök, csodatévő gyógyító névünnepéhez, február 3-ához kötődik. Kalocsán is sokan járultak az egészségvédő áldásért.
A vasárnap esti, Szent Miklós napján tartott ünnepi érseki mise keretében Bábel Balázs megszentelte az idei pálinkatermést.
Advent első vasárnapján ünnepi díszkivilágításba öltözött a sétálóutca, és felragyogott az első gyertya lángja a város adventi koszorúján.
November 29-e már advent első vasárnapja. Ezen a napon hagyományosan a kalocsai sétálóutcában felállított karácsonyfa mellett is fellobban az adventi koszorú első gyertyájának lángja, és ezzel egy időben az utca díszkivilágítása is felragyog.