Kalocsa város víziközmű vagyonának a Magyar Állam részére történő átadásáról és működtetéséről, valamint a 2024-ben Kalocsán tervezett víziközmű rekonstrukciókról, tervezett fejlesztésekről tartott közös sajtótájékoztatót március 21-én, csütörtökön reggel fél tíz órai kezdettel a Városháza kis házasságkötő termében dr. Filvig Géza polgármester, Font Sándor országgyűlési képviselő, szakmai oldalról pedig Mátyus Zoltán, a Kiskunsági Víziközmű Kft. ügyvezetője, valamint Volencsik Zsolt, a Nemzeti Víziközmű Zrt. vezérigazgatója.
Emlékezetes: tavaly döntött a kalocsai képviselő testület arról, hogy a város víziközmű vagyonát, vele együtt az üzemeltetés és fenntartás kötelező feladatait városunk átadja a Nemzeti Vízművek Zrt.-nek. Ezt a döntést sokan kritizálták a városházi patkó ellenzéki oldalán és a városi közvéleményben is, a vagyon és a feladatok átadását „vagyonvesztésként” aposztrofálva. A másik oldal érvei szerint viszont a rendszer fenntartása és a szükséges fejlesztések jóval meghaladják városunk pénzügyi lehetőségeit, a vízközmű vállalat bevételei és e célra fenntartott kerete is jócskán elmarad a szükségestől. Ezt jól példázza az is, hogy városunk hiába nyert félmilliárdos nagyságrendű pályázatot az egyik városrész vízvezetékrendszerének cseréjére, mivel a szükséges saját forrás nem állt rendelkezésre – derült ki többek közt a Városházán a víz világnapja tiszteletére rendezett szakmai konferenciához kapcsolódóan tartott sajtótájékoztatón elhangzottakból, pedig épp e pályázat „visszaadását” is nehezményezték a víziközmű-reform kritikusai.
A sajtótájékoztatót Mátyus Zoltán, a Kiskunvíz Kft. ügyvezetője nyitotta meg, aki elmondta: a Kiskunsági Víziközmű Szolgáltató Kft. (Kiskunvíz), a Nemzeti Vízművek Zrt. és a Magyar Hidrológiai Társaság közös rendezésében egy víz világnapi konferenciát szerveztek, immár hagyományosan Kalocsán, az előzetes sajtótájékoztatón pedig a Kiskunvíz Kft.-nek az állami tulajdonú Nemzeti Vízművek Zrt. csatlakozásáról, valamint a 2024-ben Kalocsán megvalósuló víziközmű-rekonstrukciókról adnak tájékoztatást.
Ez után dr. Filvig Géza polgármester vette át a szót, örömét fejezve ki, hogy a Kiskunvíz a korábbi évekhez hasonlóan Kalocsán, a Városházán tartja a víz világnapja alkalmából szervezett rendezvényét.
Településvezetőként szem előtt tartja, hogy jó minőségű vizet tudjanak fogyasztani a kalocsaiak, amihez minden adott. E mögött nagyon sok munka van – mutatott rá. Ugyanilyen fontos a szennyvíz-hálózat is, ezért széles körű tervezési munkákba fogtak, különböző városrészekre készíttettek kiviteli terveket, hogy az víziközmű hálózat rekonstrukciója mielőbb, minél hatékonyabban megvalósulhasson.
A továbbiakban fölidézte az elmúlt négy év hálózatrekonstrukciós munkálatait, elmondva:
AHOL ÚTBURKOLAT CSERÉRE KERÜLT SOR, OTT AZ IVÓVÍZHÁLÓZATOT IS FELÚJÍTOTTÁK.
Így a teljes ivóvíz hálózatot megújították
Ezek még önkormányzati beruházásként valósultak meg, és sok további projektet előkészítve terveket készíttettek, miközben elindult – és Kalocsa vonatkozásában már be is fejeződött – e kötelező feladat és a víziközmű infrastruktúra állami átvétele, az állami integráció a zökkenőmentesen megtörtént, és ebből fogyasztók semmiféle hátrányt nem szenvedtek – jelentette ki.
Az elmúlt időszakban 30-35 millió forintot kellett évente különböző javításokra, csőtörésekre fordítani Kalocsa költségvetéséből, ami immár nem terheli a városunk költségvetését.”– folytatta a polgármester, hozzátéve, az átadás kapcsán egyetlen jelzés sem érkezett, az ivóvíz ugyanolyan jó minőségű, és külön öröm, hogy az ügyfélszolgálat is megmaradt Kalocsán, és a hibák elhárítását is ugyanazok a kalocsai szakemberek végzik, akik eddig. Az önkormányzat és a társaság vezetése közt nagyon jó és közvetlen az együttműködés.
– Örömmel hallom, hogy
TOVÁBBI FEJLESZTÉSI TERVEK IS VANNAK [EZEKRŐL ALÁBB – A SZERK.] AMELYEK MÁR IDÉN MEG FOGNAK VALÓSULNI KALOCSÁN.
Úgyhogy én nyugodt vagyok, hogy Kalocsa lakossága továbbiakban is hozzájut ehhez a jó minőségű vízhez, és ennek a fogyasztására is bíztatok mindenkit!”„NAPI SZINTEN ELLENŐRZÖM AZ IVÓVÍZ MINŐSÉGÉT, UGYANIS ÉN IS CSAPVIZET ISZOM”
– zárta mondandóját Filvig Géza.
Ezt követően Font Sándor országgyűlési képviselő rámutatott: Kalocsa város és a térségbeli települések nagy dilemma előtt álltak, amikor meghozták a döntést, hogy a települési fenntartásból átlépnek a vízszolgáltató rendszer állami holdingjához.
Kifejtette: a tulajdonos települések nem bírták már anyagilag a vízszolgáltató cégek finanszírozását, ezért kijelentette: jó döntést hoztak, annál is inkább, mert az állami vízszolgáltató holding cég több 100 milliárd forint közvetlen támogatást kap az állami költségvetésből, annak érdekében, hogy a magyar lakosság legjobb minőségű ivóvízhez juttatásának ne legyen pénzügyi akadálya.
Rámutatott: komoly költségek árán juthatnak a fogyasztók Európa legjobb minőségű ivóvizéhez, nem utolsó sorban a rendszerek elavultsága, rossz műszaki állapota okán, ugyanis a csőtörések és állandó szivárgások miatt a kutakból felhozott víznek mintegy 30%-a nem jut el a fogyasztókhoz, azaz a vizünk közel harmada elvész.
Ezért a Kormány fejlesztési programjaiban az egyik legnagyobb fejezet, hogy Magyarország teljes területére kiterjedően elvégezzék a hálózati rendszer rekonstrukcióját. Hogy ebben a munkából térségünk is részesülhessen, fájó szívvel, de racionális fejjel jó döntést hoztak a településvezetők, amikor a Kiskunvíz tulajdonjogáról lemondva csatlakoztak az állami szervhez – mondta Font Sándor, hozzátéve:
Én állítom, hogy Kalocsa város lakói nyertesei lettek az állami szolgáltató működésének.”
Ezen a napon az élethez nélkülözhetetlen egyik kincsünket, a vizet ünnepeljük, de nem csak a vizet, hanem az ellátásban dolgozókat is, azokat, akik hóban-fagyban, hétvégén is állnak a fogyasztók rendelkezésére. Azt gondolom, hogy ezen a napon előttük is fejet kell hajtani!”– kezdte ezzel az ünnepi gondolattal tájékoztatását Volencsik Zsolt, a Nemzeti Víziközmű Zrt. vezérigazgatója, aki az előtte szólóhoz azzal csatlakozott: meggyőződése, hogy a tulajdonosok jól döntöttek, hiszen már az elmúlt évben is számos előremutató intézkedés történt a víziközmű-integrációs folyamat első lépéseként.
Később kijelentette: a korábbi tulajdonosok, köztük Kalocsa Város Önkormányzata kiváló tulajdonosa volt a rendszernek és a Kft.-nek is.
A konkrétumokra térve elmondta: az átadás-átvétel zökkenőmentes volt, a vagyonelemek állami tulajdonba vétele kapcsán vagyonnyilvántartást egységes rendszerbe integrálták, és a már működő állami HR stratégia kiterjesztése megtörtént a Kiskunsági Vízműveknél.
A Nemzeti Vízművek koordinálásával és az Energiaügyi Minisztérium támogatásával biztosították a forrásokat a hiányzó, vagy elavult működtető eszközpark, gépek, számítástechnikai és folyamat irányítás-technikai eszközök pótlására, a vízművek legfontosabb és legszükségesebb fejlesztésire, illetve a szolgáltatótól független vízminőségi problémák megoldására is.
A vezérigazgató kiemelte: az intézkedések végrehajtásához elengedhetetlen a társaság munkavállalóinak magas színvonalú munkája. Ehhez kapcsolódóan szólt a munkavállalók 2023-as, első körös bérfelzárkóztatásáról, amely intézkedéshez szintén a Nemzeti Vízművek biztosított forrást, a dolgozók anyagi megbecsülésének fokozására.
A tervezett beruházások közül egy konkrétumot is kiemelt: egy csatornatisztító és szippantó kombi berendezést, köznapi nevén
WOMA CSATORNATISZTÍTÓ GÉPET SZEREZNEK BE A KALOCSAI FOGYASZTÓK SZOLGÁLATÁRA, AMELYNEK A BESZERZÉSE ELKEZDŐDÖTT, A FORRÁST AZ ÁLLAM BIZTOSÍTOTTA.
Végezetül Mátyus Zoltán további konkrétumokat jelentett be a Kiskunvíz Kft. központilag ez évre biztosított forrásokról és azok felhasználásáról.
A Nemzeti Víziközmű egymilliárd forintos forrást biztosít 2024-ben a forráshiány miatt sok éve elmaradt, a szolgáltatási terület 54 településén az ellátás biztonsága szempontjából legsürgetőbb fejlesztések és beruházások megvalósítására.
A Woma berendezést, amely kifejezetten itt, Kalocsa térségében fog dolgozni, szintén e központi forrásból sikerül beszerezniük 150 millió forint értékben, reményei szerint már ebben az évben.
A víziközmű-rendszer régóta húzódó felújítási munkái közt a következőket nevesítette:
Mindezzel – nem számolva a csatornamosó árával – hozzávetőleg 90 millió forintos beruházás valósulhat meg a Nemzeti Vízművek forrásából, ami többszöröse az eddig városunkban e célra fordított, évi 30-35 millió forintnak.
E rekonstrukciók vélhetően már ez évben lezárulhatnak, bár most még az engedélyezési és közbeszerzési eljárások folynak, de várhatóan a második félévben megvalósulnak – tájékoztatott Mátyus Zoltán, hozzátéve: a pontos kezdési időről mind az önkormányzatot, mind az érintett lakosságot idejében értesítik.
A sajtótájékoztató végén lehetőség volt kérdéseket föltenni, amit munkatársunk arra használt ki, hogy a cikk elején említett pályázat sorsa felől érdeklődjön.
A meghiúsult pályázatról Filvig Géza polgármester elmondta: az önkormányzat valóban pályázott az egyik városrész mintegy négy km-es ivóvízhálózatának felújítására, amire 70%-os vissza nem térítendő támogatást nyert. A felújítás körülbelül 140 millió forintos önkormányzati önerőt igényelt volna. Ugyanakkor megkezdődtek a tárgyalások az állami integrációról, ezért az önkormányzat nem tartotta célszerűnek egy ekkora önerő igényű fejlesztés megvalósítását úgy, hogy ezt a rendszert utána az állam átveszi.
További nyomós ok, hogy nem állt rendelkezésre Kalocsa város önkormányzatának ez a 140 millió forint – fogalmazott a polgármester.
A Mátyus Zoltán által válaszként elmondottakból pedig kiderült: Az általa részletezettektől függetlenül, a paksi projekthez kapcsolódóan mind a barákai vízműtelep, mind a Kalocsa szennyvíztisztító telep fejlesztésére, ehhez kapcsolódóan a városban lévő szennyvízátemelők cseréjére, illetve a Baráka-Kalocsa távvezeték kiváltására is vízjogi létesítési engedéllyel, kiviteli tervvel rendelkező beruházás, de más a forrása és jelenleg az előkészítése fázisában van.
A Paks II. beruházáshoz kapcsolódó, Kalocsán megvalósuló víziközmű fejlesztésekről épp ugyanaznap tartott testületi ülésen tájékoztatott az erőműépítéshez kapcsolódó „kerítésen túli fejlesztéseket” koordináló PIP Kft. küldöttsége.