Aki már volt valaha szülői értekezleten, fogadóórán vagy bármilyen iskolai rendezvényen biztosan találkozott az alábbi szülőtípusokkal.
A jól felismerhető egyes archetípusokat a Tanárvélemény blog szerzője állította össze.
1. Az áldozat
Olyan szülők tartoznak ide, akik úgy gondolják: ők bizony maguk is áldozatok, mégpedig gyermekeik és szerencsétlen körülményeik áldozatai. Azt vallják: ők az égvilágon semmiről sem tehetnek. Nem tudnak hatni fiaikra lányaikra, mert hát "nézze meg tanár úr milyenek, most mit csinálja velük".
2. Az agresszor
Már eleve úgy érkezik az iskolába a tanárhoz (fogadóórára vagy szülői értekezletre), hogy ő aztán majd jól beolvas a tanárnak, aki egyértelműen részrehajló, hanyag, kivételező, sokat követelő, igazságtalan és persze egyáltalán nem is ért a szakmájához (mert ő aztán tudja).
3. A seggnyaló
Szép számmal akad olyan szülő, aki gyermeke számára a vélt előnyöket (jobb jegyet, humánusabb bánásmódot, elnézőbb viszonyulást) seggnyalással próbálja meg elérni, vagyis rendszerint agyondicséri a tanárt és mosolyogva, nevetve, bizalmaskodva közeledik hozzá.
4. A fontoskodó
Nagyon gyakori "vendégei" a fogadóóráknak és szülői értekezleteknek a fontoskodó típusú szülők, akik imádnak mindenhez hozzászólni cirka 25-30 perces nagy-monológokat tartva, melyeknek legnagyobb része vagy róluk szól, vagy teljesen irreleváns a megtárgyalandó témával.
5. A hárító
Szintén gyakori típus a szülők körében a hárító felfogású apuka vagy anyuka, aki abból az alapállásból indul ki, hogy neki valójában az égvilágon semmi feladata és semmi felelőssége sincs gyermekével kapcsolatban, illetve gyakorlatilag semmi nem igaz abból, amit gyermekéről az iskola, vagy a pedagógus állít.
6. A haverkodó
Nagyon sokan gondolják úgy, hogy feltétlenül össze kel haverkodniuk a tanárokkal és persze erre nekik minden alapjuk meg is van, hiszen nem akárkik. Helyből tegeződnek (tök mindegy nekik, hogy hány éves a tanár), szívbaj nélkül vájkálnak a pedagógus magánéletében és millió dologban igyekeznek hasonlóságot felfedezni a tanár és saját személyük között.
7. A túl lelkes
Akár hasznos tagja is lehet egy-egy szülői munkaközösségnek a "túl lelkes" típusú szülő, aki nem csak minden munkát, feladatot bevállal, de újakat is kitalál és persze minden rendezvényen ott is van, szinte főnökösködve az osztályfőnök oldalán.
8. A közreműködő
A 7 negatív típus után egy pozitív kategóriát is leír a blog, a közreműködő szülőét, aki tényleg a gyereke ügyében érkezik az iskolába, hogy segítse őt mindenben.
Forrás: HVG
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.