Több iskola, óvoda után szeptember 1-jétől a Kalocsa-Kecskeméti Érsekség immár 14. egyházi fenntartású intézményeként működik tovább a jelenleg még a Bajai Tankerületi Központhoz tartozó géderlaki Szent László Általános Iskola. A járás egyik legnagyobb létszámú, 100 tanulót befogadó, felső tagozatos osztályokkal is rendelkező általános iskolája a szülők kezdeményezésére, az önkormányzat egyetértésével, az érsekséggel folytatott sikeres tárgyalások eredményeként kerül egyházi fenntartásba.
Minderről Katona György, Géderlak polgármestere tájékoztatta portálunkat. A településvezető elmondta: az önálló iskolai lét feltételeit a vonatkozó jogszabály a beíratott gyermekek számához köti, amely a jelenlegi száz fő mellett ugyan adott, ám amennyiben néhány gyerek valamilyen okból elhagyná a község iskoláját, úgy a felső tagozatos osztályoknál lehetnének problémák.
Ezt elsőként azok a szülők ismerték fel, akik a speciális nevelési igényű gyermekeiket a környező községekből, vagy éppen a városból járatják a géderlaki iskolába. Abba az intézménybe, ahol nagy hagyománya van és a szükséges humán erőforrással is rendelkeznek az ilyen jellegű oktató-nevelő munkához, a felzárkóztatáshoz.
Az indítvány először a község képviselő-testülete elé került, majd a grémium döntése után vették fel a kapcsolatot a Kalocsa-Kecskeméti Érsekséggel, ahol
DR. BÁBEL BALÁZS ÉRSEK ATYA KEDVEZŐEN FOGADTA A KEZDEMÉNYEZÉST.
Az előkészítő tárgyalások már hónapokkal ezelőtt megkezdődtek. Ezek mára olyan stádiumba jutottak, hogy az érsek atyával közös aláírás stádiumában vannak.
Így immár kijelenthető, hogy
SZEPTEMBER 1-JÉTŐL A GÉDERLAKI SZENT LÁSZLÓ ÁLTALÁNOS ISKOLA A KALOCSA-KECSKEMÉTI ÉRSEKSÉG FENNTARTÁSÁBAN, ÚJ NÉVeN, SZENT LÁSZLÓ KATOLIKUS ÁLTALÁNOS ISKOLAKÉNT MŰKÖDIK –
mondta a polgármester.
Kérdésünkre hozzátette: szemben a Tankerületi Központokhoz tartozó intézményekkel, az egyházi fenntartásúaknál nincs az önálló iskola feltételeként szabott létszámkorlát. Továbbá az is kedvező, hogy az egyházi fenntartású intézmények magasabb állami normatívában részesülnek.
Katona György hangsúlyozta: a napokon belül aláírandó szerződésben Géderlak Község Önkormányzata vállalta, hogy mindenben segíti az egyházi fenntartású iskolát. Például a sportcsarnokot a mindennapi testnevelési órák megtartásához rendelkezésre bocsátja. Ám az iskolaépületek, a hozzájuk tartozó ingatlanok, területek az önkormányzat tulajdonában maradnak.
Ez azt is jelenti, hogy például a parkgondozási és egyéb feladatokat az önkormányzat elvégzi, továbbá mindenben együttműködik a színvonalas oktatás feltételeinek megtartása és továbbfejlesztése érdekében.
Mint elhangzott, az önkormányzat a közműveket nem íratja át az egyház nevére, hanem azokat majd havonta, a hozzájárulási rész levonása után számlázza ki az Érsekségnek.
A polgármester szerint a szülők részéről érkezett kezdeményezés elsősorban azoktól a családoktól származik, akiknek háztartásában több gyermek nevelkedik, és azok egy része egyházi fenntartású intézményben tanul. Ez utóbbiak esetében pedig kedvezőek a szülői tapasztalatok.
Katona György elmondta: Az Érsekség nagy rutinnal rendelkezik a géderlakihoz hasonló intézmények fenntartásában, amit a szerződési feltételek rögzítésénél is megtapasztaltak.
A jóhiszemű hozzáállás, rugalmasság azt vetíti előre, hogy a változásnak a géderlaki iskolába járó gyerekek lesznek a legnagyobb haszonélvezői.”