A magyar vonatkozású 102 katolikus kegyhely közül az egyik Bács-Kiskun megyében, a Kalocsai Főegyházmegyéhez tartozó Hajóson található. A Szent Imre kegytemplom évszázadok óta vonzza a testi-lelki gyógyulásra váró embereket, zarándokokat, immár a hajósi barokk kastélyt, a Pincefalut, a Cabernet Látogatóközpontot felkereső turistákat.
A templom fő ékessége a feltehetően Michael Erhart ulmi mester műhelyéből származó késő gótikus Szűz Mária kegyszobor. Az óhazában nagy tisztelettel övezett szobor az utolsó betelepültekkel, elsősorban Anna Maria Hall asszonnyal érkezett, " kísérve" népét az új hazába.
Az imameghallgatások és csodás gyógyulások eredményezték az 1749 -es, majd az 1752 -es egyházi kivizsgálást. Klobusiczky Ferenc kalocsai érsek látva a hiteles kegyelmi történéseket 1752 -ben új, rokokó stílusú főoltárral ajándékozta meg Hajós templomát, és elhelyezte rajta - tisztelete jeléül- Szűz Mária kegyszobrát a gyermek Jézussal. 1794 -ben gróf Kolonics László érsek kezdeményezésére VI. Pius pápa kegyhellyé nyilvánította a templomot- áll a hajosplebania.hu oldalon.
A templom és környezete egyházművészeti, művészettörténeti szempontból is kiemelkedő: a XVIII. századi, majd bővített kegytemplom dúsan aranyozott főoltárán áll a középkori eredetű, fából faragott, festett kegyszobor.
A templom melletti egyemeletes plébániaház a XVIII. század végén épült copfstílusban; rajta az érseki címer. Kissé távolabb látjuk a XVIII. század közepén épült érseki kastélyt. A templom a belső tér kiváló akusztikája miatt alkalmas egyházzenei koncertek rendezésére, valamint a templom műemlék Angster orgonájának művészi megszólaltatására.
A közösségi médiában tett számos bejegyzés szerint a kegytemplom, mint szakrális tér a hit kifejezése, a lelki élet mellett valós élmények, változások közvetítője is. A zarándokútra vállalkozók nem csak testileg – lelkileg lesznek fittebbek, de az út, az azon résztvevők között rendszerint szoros barátságok szövődnek.