A kutatói pálya és a természettudományok népszerűsítése céljából, rendszerint szeptember utolsó péntekén szervezi meg évről évre a Kutatók Éjszakája rendezvénysorozatot az Unió minden országában. Kalocsán két helyszínen rendeznek programokat.
Ezen az estén a tudomány sokszor titokzatosnak vagy a hétköznapoktól távolinak tűnő világa megmutatja a szórakoztató oldalát. A rendezvény célja, hogy a fiatalok is kedvet kapjanak a tudományos életpályához, és reálisabbá tegye a kutatókról kialakult, sokszor sztereotípiákon alapuló véleményt.
A kezdeményezéshez csatlakozott a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Zöldségtermesztési Önálló Kutatási osztálya (NAIK ZÖKO), amelynek Kalocsai – és Szegedi – Kutató Állomása a Fűszerpaprika Kutató-Fejlesztő Nonprofit Közhasznú Kft. [közismert nevén Paprikakutató] jogutódaként a fűszerpaprika kutatással foglalkozik, valamint a Szent István Gimnázium Öveges laboratóriuma.
A NAIK Obermayer téri emeleti laborjában, három turnusban, 15:00-16:00, 16:00-17:00, és 17:00-18:00 között fogadják az érdeklődőket gazdag programkínálattal.
Pék Miklós kutató A fűszerpaprikával kapcsolatos kutatások jelentősége régen és ma címmel tart előadást, majd gyakorlati programok következnek. Bemutatnak például csípősségi gyorstesztet, ismertetik a keresztezés technikáját, amit ki is lehet majd próbálni, de a látogatók a fűszerpaprika fajtáiban és a csíranövény vizsgálatában is elmélyedhetnek, vagy letesztelhetik ízlelőbimbójukat a különböző hőfokon szárított minták vizsgálata közben. Izgalmasnak ígérkezik a füstölt paprika (!) megismerését, valamint a zsíroskenyér kostólást ígérő programelem is.
A Szent István Gimnázium Öveges laboratóriumában a matematikát, fizikát, kémiát és biológiát igyekeznek majd új megvilágításba helyezni. A iskola második emeletén kialakított laborba este fél héttől várják az érdeklődőket, az említett négy tudomány megismertetésére és a látványos kísérletekre nagyjából fél-fél órát szánva.