1,6 milliárd forintos beruházással új, cölöpökre épített, napenergiát hasznosító alállomást kezdett építeni a napokban az EDF DÉMÁSZ Kecskeméten. Ez fogja biztosítani a déli iparterület, a Mercedes-gyár új beszállítóinak energiaellátását.
Alig egy év alatt az EDF DÉMÁSZ közel egy milliárd forintos saját beruházásával elkészült a Szultán utcai alállomás bővítése. A fejlesztést hétfőn helyszíni bejárás keretében mutatták be a sajtónak. Mint elhangzott, az alállomás így megbízható energetikai hátteret nyújt az egyre növekvő számú ipari fogyasztók valamint a lakosság ellátásához – írja a baon.hu.
– A kecskeméti régió az egyik legdinamikusabban fejlődő régió Magyarországon. Számos új ipari létesítmény települ ide, amelyek munkahelyeket teremtenek, újabb cégeket, beszállítókat vonzanak, és mindez növekvő fogyasztást eredményez. A kecskeméti önkormányzattal történő hatékony együttműködés keretében az EDF-DÉMÁSZ célja, hogy felkészüljön és elősegítse az új energiaigények kiszolgálását, hogy aktív részt vállaljon a város fejlődésében – mondta el Antonio Rosaci, az EDF DÉMÁSZ Hálózati Elosztó Kft. ügyvezető igazgatója.
A város villamosenergia-ellátását biztosító központi elosztó új nagy/középfeszültségű (120/20 kV) transzformátorral bővült és új középfeszültségű földkábelek és nagy adatátvitelre képes optikai kábelek kötik össze a Kecskemét – Dél kapcsolóállomással. Ez utóbbi helyszínen a korábbi szabadtéri kapcsoló-rendszert egy új 100 négyzetméteres épület és korszerű középfeszültségű kapcsoló-berendezések váltották fel. A biztonságos energiaszolgáltatás 18 kilométernyi középfeszültségű kábel és 2 kilométernyi optikai kábel beépítésével valósult meg. A Szultán utcában elhelyezett új transzformátor lehetővé teszi az EDF DÉMÁSZ által jelenleg biztosított villamos energia kapacitás mintegy 50 százalékkal történő emelését. A munkákban a társaság saját szakemberei mellett szegedi és kecskeméti alvállalkozók vettek részt.
Mint kiderült, a nemrég befejezett beruházással nem értek véget az EDF DÉMÁSZ fejlesztései Kecskeméten. Augusztus utolsó hetében ugyanis a cég elkezdett építeni egy új alállomást Kósafalu városrész közelében, ennek a projektnek a költségvetése pedig eléri az 1,6 milliárd forintot. Az elosztó 40 MW-os kapacitásával Kecskemét déli ipari területeinek energiaellátását fogja biztosítani, így többek között a Mercedesnek beszállító új üzemek energiaszükségletét is kiszolgálja majd. A kapcsolóépületet a legkorszerűbb berendezésekkel szerelik fel, az alállomás saját energiafogyasztásának felét a tetejére telepített napelemes erőmű fedezi. Az új alállomás területének kedvezőtlen talajadottságai miatt az építés során különleges egyedi megoldást alkalmaznak, a berendezések 11,5 méter mélyre fúrt cölöpökön állnak majd.
– A vállalatunk által végrehajtott beruházások a helyi gazdaság erősödésén túl az energiaellátás minőségi fejlesztését is szolgálják az összes fogyasztó számára – hangsúlyozta Antonio Rosaci.
Szemereyné Pataki Klaudia polgármester elmondta: a cég vezetésével konstruktív együttműködés alakult ki, a különböző érdekek mentén ki tudták tűzni a közös célt. Arról is beszélt, hogy az elmúlt esztendőkben évi átlag 1500 fővel nőtt a város lakossága, ez a dinamikus fejlődés pedig nem fog megállni, számításaik szerint az elkövetkező 5 évben további 20-30 ezer fővel emelkedhet Kecskemét népessége.
– Minden cégnek az az elsőkérdése, hogy van-e megfelelő mennyiségű energia, ez képezi az alapját a tárgyalásoknak. Külön hálás vagyok azért a párbeszédért, amely a cég vezetésével kialakult, hiszen a város nem tulajdonosa, fenntartója, üzemeltetője az EDF DÉMÁSZ csoportnak, semmilyen hatósági jogköre nincs, amellyel befolyásolni tudná, de mégis sikerült megtalálni a közös pontot, és így közösen tudjuk stratégiánkat alakítani. Elmondhatjuk, hogy Kecskeméten az energiaellátás stabil, biztonságos és nagyon jó partneri viszony kialakításával a jövőbeli fejlesztések is biztosítottak – jelentette ki a polgármester.
Forrás: Baon