Az egymillió forintos kárból alig több mint százezer forint térült meg az elkövető vagyontalansága miatt. Oláh Zsoltné – ma: A. Katalin – által a 2014-es országgyűlési választások jelöltállítási időszakában adott le hamis ajánlásokat a Magyarországi Cigány Párt egyéni képviselőjelöltje, hogy hozzájusson az egymilliós támogatáshoz.
Az ügy tárgyalásának megkezdésekor dr. Nagy Norbert ügyész közlésére hivatkozva a BAON Bács-Kiskun megyei hírportál azt írta, hogy az ügyészség álláspontja szerint a választási irodán feldolgozott 586 aláírásból legalább 170 hamis volt, nem a választói akaratot tükrözték, hiszen ezek a személyek Oláh Zsoltnénak nem adtak ajánlást, nem írták alá az ívet.
Amint írták, eredetileg ugyan valóban a közéletben akart részt venni, de ahogy megtudta, hogy minden egyéni választókerületi jelölt 1 millió forintos költségvetési támogatásra jogosult, minden igyekezetével azon volt, hogy ezt a pénzt megszerezze.
A választási irodától 80 ajánlóívet vett fel, majd aláírásgyűjtésbe kezdett. Ám néhány nap alatt csak 180 jött össze, szemben a jelöltséghez szükséges 500-zal.
Másképp írta le a történteket a szintén dr. Nagy Norbertre hivatkozó cikkében a Kecskeméti Lapok, szerintük ugyanis a választópolgárok felkeresésével néhány nap alatt összesen kb. 180 ajánlást kellett volna összegyűjtenie, de a vádlott számára egyértelművé vált, hogy a választópolgárok felkeresése révén, a törvényes úton nem fogja tudni megszerezni a képviselőjelöltséghez szükséges számú ajánlást.
Ezért elhatározta, hogy a még kitöltetlen aláírásgyűjtő kérdőíveken olyan személyek adatait, aláírását fogja feltüntetni, akik valójában nem adtak számára ajánlást – ebben már egybecsengenek a hivatkozott cikkek, amelyek egyikéből az is kiderül, hogy egy hölgytől, aki a Seres Mária Szövetségesei nevű szervezet (SMS) képviseletében gyűjtött magának aláírásokat, megszerzett több ívet, és ezeket lefénymásolta, az ügyészség szerint ezek alapján készített el több hamis ajánlást.
Ezen kívül „ismeretlen módon ismeretlen körülmények között” más szavazók nevéhez, adataihoz is hozzájutott.
A terhelt a választási irodától 80 ajánlóívet vett föl, amelyek közül 79-et adott le, és végül 503 aláírást fogadtak el, így őt képviselőjelöltként nyilvántartásba vették. Ám, amint a tanúvallomásokból kiderült, néhányan azt sem tudták, mit írnak alá. Nem adtak ajánlást, nem Oláh Zsoltnét támogatták. A vádlottnak az 1 milliós támogatást 2014. március 7. napján folyósították.
A MAGYAR ÁLLAMKINCSTÁR KÉSŐBB TÖBB MINT 1 MILLIÓ 800 EZER FORINT VISSZAFIZETÉSÉRE KÖTELEZTE A NŐT, DE VAGYON HÍJÁN AZ ÖSSZEGET NEM SIKERÜLT BEHAJTANI. A KIUTALT EGYMILLIÓ FORINTOS ÁLLAMI TÁMOGATÁSBÓL 101 EZER FORINT TÉRÜLT MEG.
A más ügyben büntetését töltő egykori képviselőjelöltet választások rendje elleni bűntettel és nagyobb vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalással vádolta meg tavaly ősszel a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség.
Ügyében most született meg az elsőfokú ítélet.
A BÍRÓSÁG SZERINT CSAK KÖNNYŰ FIZIKAI MUNKÁT SZABAD VÉGEZTETNI A CIGÁNY PÁRT CSALÓJÁVAL
– emeli ki címében az nemrégiben megszületett ítélet kapcsán a Privatkopo.hu október 31-én publikált cikke, amely megírja:
HAMIS MAGÁNOKIRAT FELHASZNÁLÁSA MIATT – NEM JOGERŐSEN – NYOLCVAN ÓRA KÖNNYŰ FIZIKAI MUNKÁRA ÍTÉLTÉK A 46 ÉVES NŐT.
Az ítéletet a vádlott és védője elfogadta, míg az ügyészség három nap gondolkodási időt kért a jogorvoslat bejelentésére.
A Kecskeméti Törvényszék által hozott ítélet szerint a nő által fölvett ajánlóívekre később a vádlott tudtával ráhamisították két ismerőse aláírását, majd egy házaspár személyes adatait is megszerezte és beírta az egyik ajánlóívre.
EZEK SZERINT AZ ÜGYÉSZSÉG ÁLTAL KORÁBBAN VÉLELMEZETT, LEGALÁBB 170 HAMIS AJÁNLÁSBÓL CSAK NÉGYRŐL SIKERÜLT MINDEN KÉTSÉGET KIZÁRÓAN BIZONYÍTANI AZOK JOGSZERŰTLENSÉGÉT.
Mivel három leadott ajánlóívét, azaz legfeljebb 24 ajánlást nem vettek figyelembe, ugyanis már nem volt rá szükség, így nem zárható ki, hogy a vádlott akár legálisan is megszerezhette volna a jelöltté váláshoz szükséges számú ajánlást – írja a törvényszék közlésére hivatkozva a cikk.