A kalocsai az egyik legstabilabban működő rendőrkapitányság a vármegyében, és ha megnézzük az országban működő 159 rendőrkapitányságot, akkor az eredményeket tekintve ott is nagyon jó helyen áll – mondta dr. Gulyás Zsolt rendőr dandártábornok, Bács-Kiskun vármegye rendőrfőkapitánya, miután Bóbis Attila a Kalocsai rendőrkapitányság vezetője a képviselő-testület október 25-i ülésén a város 2023. évi bűnügyi, közrend és közbiztonsági helyzetéről szóló, írásban benyújtott beszámolóját szóban, egy prezentáció keretében kiegészítette. A tavalyi beszámolóról szóló tudósításunk felvezetőjében a testületben akkor még képviselőként helyet foglaló Dr. Bagó Zoltánt idézve azt írtuk: „Bóbis Attila rendőr alezredes az elmúlt 25 év legjobb, legtartalmasabb rendőrségi beszámolóját készítette el.” Nos’, idén Dr. Bagó Zoltán, immár polgármesterként fogalmazott meg hasonló véleményt, kiegészítve azzal, hogy a városvezető és a felszólaló képviselők a kapitányság személyi állományáról is az elismerés hangján szólaltak meg.
A mintegy egy óra időtartamban megtartott beszámolót követő kérdések, hozzászólások, az azokra adott válaszok egy idő után már nem is egy beszámolóra, sokkal inkább egy olyan fórumra emlékeztettek, ahol a felmerülő kérdéseket, például rendőrségi drón - használat, a bódult, ittas állapotban való vezetés szigorúbb kezelése, csendháborító, egykerekező kismotorosok, kerékcsikorgással induló és irányt változtató autósok, az illegális szemétlerakás, a szerhasználat kérdéseit interaktív módon, közvetlen, őszinte hangnemben, ezúttal a legilletékesebbekkel beszélhették át a képviselők.
A lényegre törő, jól összeszedett, egyértelmű célokat is megfogalmazó írásos anyag már eleve esszenciáját adta mindazoknak az erőfeszítéseknek, amelyek révén
A KALOCSAI RENDŐRKAPITÁNYSÁG SZEMÉLYI ÁLLOMÁNYA A LEGTÖBB TERÜLETEN AZ ORSZÁGOS ÉS A MEGYEI ÁTLAG FÖLÖTT TELJESÍTETT.
Ugyan kicsit előre szaladunk, de az egyhangúlag elfogadott beszámoló tárgyalásának egyik tapasztalata, hogy a képviselők - az élő televíziós közvetítésnek köszönhetően a nagyobb nyilvánosság - mindkét rendőri vezető személyében egy jól felkészült, jó kommunikációs képességekkel rendelkező, a modern technológiák és módszerek iránt elkötelezett, menedzser típusú, konkrét kérdések esetén nem köntörfalazó rendőrfőkapitányt és rendőrkapitányt ismerhetett meg.
Bóbis Attila „kicsit rendhagyónak” nevezte a beszámolóját, mert mint mondta, a száraz statisztikai adatokat kicsit hátrébb sorolva inkább a mögöttük lévő erőfeszítésekről, problémákról, a jelen és a jövő kihívásairól beszél.
2023 -ban 236 bűncselekmény történt a város területén, ez a szám egy évvel korábban 213 volt. Furcsának tűnhet, de ennek, mint rendőrkapitány örülök, mert 2022. júniusában a kapitányság hadat üzent az ittas és bódul állapotban járművet vezetők ellen. A fokozott ellenőrzéseknek köszönhetően nagyobb hatékonysággal tudtuk kivonni a már bűncselekményi határt elérő bódult, vagy ittas állapotban lévő vezetőket a forgalomból. A bűncselekmények számának emelkedése ennek tudható be”– mondta az alezredes, hozzátéve
A közterületen elkövetett bűncselekmények száma a dohányboltok, szórakozóhelyek környékén szaporodott meg. Ezért ezeket a helyeket a társhatóságok bevonásával sűrűbben ellenőrizzük.”Kalocsa bűnügyi fertőzöttsége
A folytatásban Bóbis Attila a város bűnügyi fertőzöttségét egy viszonyszám bemutatásával érzékeltette. 2023-ban a 100 ezer lakosra vetített bűncselekmények száma a kalocsai járásban, e viszonyszám szerint 1384, a városban 1614, míg a vármegyei átlag 1840 bűncselekmény volt. Ebből következik, hogy Kalocsa város a megyei átlagnál biztonságosabb, de járásközponti szerepe azért a bűncselekmények magasabb számában megmutatkozik.
Élet elleni, vagyon elleni bűncselekmények
A rendőrkapitány a vagyon elleni és az élet elleni bűncselekményekről szólva elmondta: az elmúlt évben Kalocsa területén emberölés, halált okozó testi sértés, illetve olyan közlekedési baleset, amelynek részese, vagy okozója a baleset során elhalálozott volna, nem történt. Míg korábban évről évre csökkent a lopások száma, addig 2023-ban az előző évi 62-höz képest ez a szám 66 – ra növekedett. Ennek elemzésénél kitért a sértetti felelősségre - például a lezáratlanul hagyott gépkocsikra, kerékpárokra, lakásokra és épületekre. Jó hír viszont, hogy lakásbetörések számában intenzív csökkenés tapasztalható. Tavaly 6 ilyen bűncselekmény miatt indult nyomozás, ami a rendőrkapitány szerint a vagyonbiztonság fejlődésével lehet összefüggésben; egyre jobbak a kamera - és a riasztórendszerek. Ennél a bűncselekménytípusnál a nyomozás eredményessége 80 százalékos volt, tehát 10 betörőből 8 rendőrkézre került. Tavaly egy rablás történt, az elkövetőt 24 óra alatt elfogták.
„Sláger” bűncselekmények
A beszámolóban az is elhangzott, hogy „sláger” bűncselekmények a csalás és az online csalás, azaz amikor az online térben ejtenek bennünket tévedésbe, vagy használják ki a jóhiszeműségünket. A rendőrség szerint ennek a legjobb ellenszere a megelőzés, ezért minden lehetséges fórumot felhasználnak, hogy a figyelmet a körültekintő internethasználatra, a fokozott óvatosságra hívják fel. Míg 2021-ben ilyen bűncselekmény alig történt, az online csalások száma két év alatt jelentősen megemelkedett. A szakember szerint jelenleg ez a legnagyobb kihívása a rendőrségnek, hiszen a mesterséges intelligencia használatával, például az egyedi emberi hang élethű visszaadásával az elkövetői oldalon már visszaélnek.
Nyomozás eredményesség
A nyomozások eredményessége Kalocsa várost tekintve a 74,6 százalékos megyei átlag fölött, 83,9 százalékon teljesült. Az ötvenezer forint alatti, minősítő körülmény nélküli, tehát szabálysértésnek minősülő lopások, csalások felderítési aránya látványosan, az előző évi 40 százalékról 60 százalékra emelkedett.
Közlekedési balesetek
A Közlekedési baleseteknél jó hír, hogy Kalocsa területén 2023-ban nem volt halálos kimenetelű közúti baleset. Viszont 6 súlyos és 13 könnyű sérüléssel járó balesetet regisztráltak. Ez azt indokolja, hogy a rendőrség továbbra is fenntartsa a közlekedési akciókat”– szögezte le a rendőrkapitány, hozzátéve:
Ittas és bódult állapotban történő vezetés miatt 44 esetben indult eljárás 2022-ben, ami 2023-ban 90-re emelkedett, tehát közel duplája az előző évinek. Az emelkedés a hatékonyabb rendőri fellépés következménye. Jó esély van arra, hogy ennek eredményeként nem történt 2023-ban olyan közúti közlekedési baleset, amelyben ittas vagy bódult állapotban okozott volna balesetet a gépjármű vezetője.”Közterület rendje
A beszámoló szerint a közterületi intézkedések száma, ezzel együtt a szabálysértési feljelentések és a szabálysértési bírságok száma emelkedett. Míg 2022-ben 603, addig 2023-ban 1150 személyt sújtottak helyszíni bírsággal a városban. (Ha a város ténylegesen itt élő lakosságot a gyermekekkel, nyugdíjasokkal együtt úgy 14 ezernek vesszük, ez bizony jelentős emelkedés.) Bóbis Attila szerint a biztonsági öv nem használata különösen a hátsó ülésen helyet foglalók esetében gyakran elmarad. Sőt, még a gyermekek biztonsági övét sem kötik be, vagy nem megfelelően használják a gépjárművezetők.
Életmentő biztonsági intézkedések
A kapitányságvezető elmondása szerint a biztonsági intézkedések számának emelkedésére a legbüszkébb, ugyanis ez arra utal, hogy a rendőrök szociális érzékenysége javult. A rendőrök az elmúlt év során is többször mentettek életet, vagy súlyos egészségkárosodást előztek meg.
A jelen és a jövő kihívásai
Bóbis Attila a jelen és a jövő kihívásairól, feladatairól szólva kifejtette: a lakosságot minél nagyobb számban igyekeznek bevonni a rendőri munkába. A beszámoló ezen részében név szerint is említette Simon Zoltán és Király Róbert képviselőket, akik építő jellegű észrevételeikkel segítették a rendőrség közterületi munkáját. Mint elhangzott, a Kalocsa-Paks Duna-hídnak a bűncselekmények számára egyelőre nincs hatása, viszont a közúti közlekedésre gyakorolt hatásával foglalkozni kell, mert egyes városrészekben jelentősen - különösen az útépítések időszakában - megnőtt a forgalom. A rendőrkapitány szerint a jövő bűncselekménytípusa a mesterséges intelligenciához lesz köthető, amire a rendőrségnek már most fel kell készülnie. A meghirdetett akcióknál módszert váltottak, az ad hoc jellegű rendőri intézkedéseket felváltották a több hetes, vagy akár több hónapos akciók, amelyeket minden esetben figyelemfelhívó sajtómegjelenésekkel kezdtek.
A rendőrkapitány a folytatásban arról beszélt, hogy amint a polgármesteri programnak, úgy a helyi rendőrkapitányságnak is kiemelt célterülete lesz a közlekedési szabályok betartásának és a parkolás rendjének szigorúbb és következetesebb ellenőrzése, továbbá hulladékgazdálkodás rendjét megsértőkkel szembeni határozottabb, hatékonyabb fellépés. Ezen a területen a drónos ellenőrzésektől, az új közterületi térfigyelő kamararendszerek telepítésétől várnak előrelépést.
Szerhasználat
Bóbis Attila a legégetőbb rendőri és társadalmi kérdésnek a szerhasználatot, az új pszichoaktív szerek, gyógyszerek és kábítószerek használatának a terjedését nevezte. A kérdést bővebben is kifejtve aláhúzta: közös összefogással kell ezen a területen előre lépni, mert az önmagában kevés lesz, ha az ilyen felderített ügyeket a rendőrség vádemelési javaslattal adja át az ügyészségnek.
Dr. Gulyás Zsolt rendőrfőkapitány hozzászólása
Dr. Gulyás Zsolt vármegyei rendőrfőkapitány a kalocsait az egyik legstabilabban működő rendőrkapitányságnak nevezte a vármegyében, és mint mondta, az ország 159 rendőrkapitánysága között is az élvonalban helyezkedik el. A dandártábornok egyebek mellett az online térben elkövetett csalásokról, a szerhasználat és a kisebb súlyú bűncselekmények közötti összefüggésről, valamint a megelőzés új módszereiről, a rendőrség Közlekedjünk együtt, vigyázzunk egymásra programjáról beszélt.
Polgármester zárógondolatai
A folytatásban Király Róbert, Simon Zoltán, Bolvári Ferdinánd képviselők, dr. Vincze András alpolgármester kérdéseire, észrevételeire adták meg a választ a rendőri vezetők.
A napirend zárásaként dr. Bagó Zoltán elmondta:
26 évvel ezelőtt hallgattam meg először megyei rendőrségi beszámolót, 22 éve városi rendőrkapitányi beszámolót. Ezt az időszakot tekintve azt gondolom, hogy a rendőrség személyi állománymát tekintve nagy változás állt be: a rendőrök fegyelmezettek, tiszták, udvariasak, és ha megnézzük az intézkedéseiket, akkor pártatlanok és szabályszerűek. Elképesztően nagy változás ez nekünk, és örülünk, hogy ez a folyamat ilyen magas fokra jutott. Külön köszönöm a lakosság nevében, hogy Kalocsa a „béke szigete” lehet, ebből a szempontból jó kalocsainak lenni.– sommázta ezekkel a szavakkal a véleményét a polgármester.
Végül Dr. Bagó Zoltán megköszönte a rendőrség elmúlt évi munkáját és ígéretet tett arra, hogy a város a maga eszközeivel is zéró toleranciát hirdet a szerhasználat ellen, szigorúbban lép fel a szabálytalanul parkolókkal szemben és további bővíti a térfigyelő kamerarendszert.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.