Kádár hívására 68 évvel ezelőtt, november 4-én szállták meg hazánkat a szovjet tankok, mindenekelőtt a fővárost, hogy vérbe fojtsák a magyar nemzetnek az október 23-ai forradalommal kezdődött szabadságharcát. Ennek emlékére Magyarország Kormánya 2013-ban a nemzeti gyász emléknapjává nyilvánította e napot, amikor országszerte tartanak megemlékezéseket, koszorúzásokat, gyújtanak gyertyát a forradalom és szabadságharc hőseinek tiszteletére. Kalocsán hétfőn délután négy órai kezdettel a nevében is a forradalom kalocsai, épp e helyen elesett áldozataira emlékeztető ’56-os emlékparkban, az ott álló emlékkőnél tartottak megemlékezést.
A megemlékezés kezdetén – a Himnusz közös eléneklését követően – a szervező Kalocsai Innovációs és Közművelődési Központ (KIKK) munkatársa, Kállai Sándor köszöntötte a megjelenteket, majd Szabó László DezsőMegrohannak az emlékek című versét szavalta el.
Ezt követően Schmidt Rajmund önkormányzati képviselő osztotta meg a hősök, áldozatok előtt tisztelgő gondolatait.
Ma hajnalban a szovjet csapatok támadást indítottak fővárosunk ellen azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy megdöntsék a törvényes, magyar demokratikus kormányt. Csapataink harcban állnak. A kormány a helyén van. Ezt közlöm az ország népével és a világ közvéleményével!”– idézte Nagy Imre miniszterelnök 1956. november 4-én, hajnali 5 óra 20 perckor elhangzott rádióüzenetét, amellyel a Magyar Népköztársaság minisztertanácsának elnöke a Szabad Kossuth Rádióban bejelentette, hogy Magyarországot megtámadta a Szovjetunió.
A TÖBBSZÁZEZRES TÚLERŐVEL SZEMBEN NÉHÁNY EZER FORRADALMÁR ÁLLT, TÖBB HELYEN VÉRES UTCAI HARCOK KEZDŐDTEK.
A Magyarország függetlenségéért vívott szabadságharc végül november 11-én bukott el.
TÍZEZREK SEBESÜLTEK MEG, TÖBB EZER EMBER VESZTETTE ÉLETÉT, SOKAN JELÖLETLEN SÍRBAN NYUGSZANAK.
Az ’56-os év eseményeit a szabadságszerető magyar nép lázadásának nevezte a szónok, amikor
A MAGYAR NÉP VÉGRE MAGA AKART DÖNTENI SORSÁRÓL.
Halljuk 1956 üzenetét, értjük, és nem feledjük a forradalmárok és az őket támogató csendes többség gondolatait! Visszatekintve látnunk kell vívódásaikat, félelmeiket, dilemmáikat, átérezzük nehéz döntéseik fájdalmas következményeit. Adjunk hálát nekik, amiért szabadságukat adták a mi szabadságunkért!”
– fogalmazott Schmidt Rajmund 1956 hőseire, a változást akaró milliókra, a szabad életért harcolókra, a bebörtönzöttekre, a meggyilkoltakra és emigrációba kényszerültekre való emlékezésre szólított.
Emlékezünk és kapaszkodunk ’56 hőseibe, mert az ő emberségük ad nekünk szilárd támpontot ebben a cseppfolyós világban. És emlékezünk arra is, hogy nyers erővel meg lehet ugyan fosztani egy népet a szabadságától, de erőszakkal, hatalmi önkénnyel nem lehet társadalmi támogatást, erkölcsi legitimitást nyerni.„EGY ERKÖLCSI TÁMASZÁT VESZTETT, CSAK A MAGA ÉRDEKEIT KÖVETŐ HATALOM PEDIG BUKÁSRA VAN ÍTÉLVE”
– jelentette ki végül a szónok, hozzátéve: az erre való emlékezéssel és emlékeztetéssel maradhatunk hűek 1956 eszméjéhez, hogy ne maradjon hiábavaló e nap áldozata.
Ezt követően dr. Vincze András alpolgármester és Schmidt Rajmund Kalocsa Város Önkormányzata nevében megkoszorúzta az emlékkövet, a többi emlékező pedig mécseseket helyezett el a kő lábazatán a forradalom és szabadságharc hőseinek a tiszteletére, majd az alkalom a Szózat közös eléneklésével zárult.