Itt találod az összes cikket a „1956-os forradalom és szabadságharc” témában!
Az ’56-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulója tiszteletére városunk hagyományai szerint az egykor politikai foglyok fogva tartását szolgáló börtön falán elhelyezett dombormű, illetve az épület sarkán álló Szabadulás Kútja mellett tartották meg a városi megemlékezést, amelyen Kalocsa új, október elsejével hivatalba lépett polgármestere mondott ünnepi beszédet.
1956. november 4-én rohanták le a szovjet csapatok hazánkat, szövetségben az áruló Kádárral és „Ideiglenes Kormányával”, amit a legyőzhetetlen túlerő elleni véres szabadságharc, majd a könyörtelen megtorlás követett. Ezek hőseire és áldozataira emlékezve koszorúzták meg Kalocsán az ’56-os emlékkövet. Beszédet mondott: Körmendy Szabolcs.
„Ha hűek akarunk maradni 56 üzenetéhez, akkor mindent meg kell tennünk azért, hogy hazánkat, nemzeti érdekeinket minden körülmények között és mindennel szemben megvédjük.”
A hagyomány szerint a börtön sarkánál tartotta meg október 23-i ünnepségét a kalocsai önkormányzat, ahol a Belvárosi Általános Iskola tanulói adtak műsort, az alkalom ünnepélyességét a Kalocsai Fúvószenekar közreműködése emelte, ünnepi beszédet Dr. Mák Kornél, a Bács Kiskun Megyei Közgyűlés alelnöke mondott.
Öregcsertőn született pap Nándorfehérvár 1456 című oratóriumát 1956 október 22-én mutattak be Pesten, a belvárosi templomban.
Koszorúzási szándékukat október 19-ig szükséges jelezni.
Szombat délelőtt a Szent István Gimnázium 11/A osztályos tanulói adtak műsort, az ünnep szónokának családi vonatkozásokkal tűzdelt beszéde után megkoszorúzták a börtön falán található emléktáblát.
Az ’56-os forradalom és szabadságharc e naptól kezdve alakult át a világ legerősebb hadserege elleni, véres és reménytelen honvédő gerillaháborúvá. Kádár–Apró–Dögei elárulták a magyarság évszázados szabadságküzdelmeit. A kor ma is feladatokat ró ránk, miközben a politikai életünkben az akkori árulók utódai is hadakoznak. A szomorú évfordulóra Font Sándor október 23-ai beszédével emlékezünk.
Kalocsa város hagyományai szerint a „börtön sarkánál”, az előzetesen meghirdetett programtól némileg eltérően tartották meg az önkormányzat október 23-ai megemlékezését, gyönyörű, verőfényes időben. Ünnepi beszédet Font Sándor mondott.
Kalocsa Város Önkormányzata az 1956-os forradalom és szabadságharc 64. évfordulója tiszteletére tart ünnepi megemlékezést és koszorúzást a börtön sarkánál található emlékműnél a nemzeti ünnepen. Beszédet mond: Font Sándor országgyűlési képviselő.
Október 23-án, az 1956-os forradalom és szabadságharc emléknapján a város hagyományait követve a börtön sarkánál található emlékműnél tartott megemlékezést és koszorúzást Kalocsa város önkormányzata.
„Nem tudhattok még sokat” címmel a Kertvárosi Tagiskola tanulói idézték meg egy előadással az 1956-os eseményeket, Kalocsa város ünnepi megemlékezésén.
Színvonalas, izgalmas műsorral emlékeztek meg az 1956-os szabadságharc hőseiről a Belvárosi Tagiskola diákjai. Az előadás egyszerre volt emelkedett hangulatú és könnyed, ironikusan vicces, és szomorú, éppen mint az a korszak, amiről mesélt.
Az érseki palota szomszédságában lévő egykori kanonokházban kialakított, még tovább formálódó érseki múzeum új szárnya szombat óta folyamatosan várja a látogatókat.
A Magyar Vidék Országos 56-os Szövetség Bács-Kiskun Megyei Szervezete az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozatainak emlékére megemlékezést szervezett Kalocsán november 4-én, az 56-os Emlékparkban lévő 56-os Emlékkőnél.
Egyelőre nem kerülnek újabb nevek az ’56-os emlékkő lábazatára. Újabb tábla kihelyezését a POFOSZ kérte az önkormányzattól. A kérdést elnapolták. Ennek oka egyszerű.
A jelenleg feldúlt Szentháromság-térről indult szombaton valamivel öt után a felvonulás az ’56-os emlékparkba, ahol szavalatok hangzottak el az’56-os kőnél.
Müncz Ági diáklány naplójának szemelvényei adták a gerincét dr. Angeli Gabriella az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére összeállított ünnepi beszédének, melyeket egy-egy Márai idézet foglalt keretbe.
Az ünnepre kúlai gyerekek is érkeztek, ők is részt vettek az ünnepi rajzversenyen, amelyekből kiállítás nyílt a színház előterében a verseny díjátadójára. Utána Pozsgai Zsolt Emlékpróba – 1956 című darabját adta elő a Nevesincs Társulat.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából tanáraik segítségével kitűnő ünnepi rádiós emlékműsort készítettek a Dózsa diákjai.
Három napon át tart az 1956-os események hatvanadik évfordulója alkalmából rendezett megemlékezés-sorozat Kalocsán. Az alábbi programokat kínálja a Kalocsa Kulturális Központ és Könyvtár október 21-től 23-ig!
A börtön sarkánál álló Szabadulás Kútjánál az ’56-os események áldozataira, mindenek előtt a börtönből a postaköz felé leadott sorozatlövés áldozatira emlékeztek a kiskunhalasi Pásztortűz Egyesület küldöttei a 60. évfordulós emlékév kapcsán szervezett kirándulássorozatuk részeként.