A közelmúltban méltóképpen emlékeztek meg a Miskei Tóth Menyhért Általános Iskola pedagógusai és tanulói iskolájuk névadójáról. A kétnapos programsorozat indításaként a gyerekek Tóth Menyhért művészetét idézték meg ifj. Kunhegyesi Ferenc prima díjas festőművész iránymutatásával, másnap a környező települések iskoláinak csapatai versenyeztek. Az esemény a miskei Tóth Menyhért emlékév 12 hónapon átívelő programsorozatának utolsó előtti epizódja volt. Az emlékévet december 14-én, szombaton 15:30 órai kezdettel a miskei közösségi házban zárja az önkormányzat.
Az első napon Benke Ferenc Lajosné gyógypedagógus tanár meghívására érkező ifj. Kunhegyesi Ferenc először arról beszélt a tanulóknak, hogy csintalan, örökmozgó gyerekként hogyan kezdett rajzolgatni, firkálgatni a kiskőrösi általános iskola hátsó padjában.
A folytatásból az is kiderült, miként vált festővé, amely immár a mindennapjait, az életét és a művészetét is meghatározza. A festő a szavaival akaratlanul is személyes példát mutatott arról, hogy kitartó munkával, tanulással, odafigyeléssel már fiatal korban elérhetők a kitűzött célok.
Amíg a „Szerintetek mi teheti szebbé, jobbá a világot” tematikájú alkotás készült, addig az alsó tagozatos gyerekek a szülők és nevelők segítségével gyümölcsökből, zöldségekből készítettek kis szobrocskákat. A tanulók óriási kedvvel, kreativitásukat csillogtatva láttak neki a mintázásnak, ötletesebbnél ötletesebb alkotások kerültek ki a kezük alól.
Ezzel még nem ért véget a Tóth Menyhért festőművész születésének 120. évfordulójára rendezett projektnap.
A folytatásban az alsósok ültek a rajzasztalokhoz, ahol párt alkotva ifj. Kunhegyesi Ferenccel, a festőművész segítségével vetették bele magukat a csodák, a mesék világába. Színes, fantáziadús alkotások készültek!
A felsősök is kiélhették szobrásztehetségüket, ugyanis ők is faragták, illesztették a gyümölcsöket a szülők, nevelők segítségével.
Másnap, Tóth Menyhért születésének 120. évfordulója alkalmából koszorúzással egybekötött emlékversenyt tartottak az iskolában Az eseményen a környékbeli iskolák rajzos csapatai vettek részt.
A program Dr. Serfőző Csaba polgármester köszöntőjével kezdődött, majd Somogyi Gyöngyi igazgató és Kapronczainé Kerek Judit igazgatóhelyettes megkoszorúzta az iskola udvarán álló Tóth Menyhért szobrot.
Az ünnepélyes megnyitó után Tapolcsányiné Tóth Mária miskei tanárnő ismertette az emlékverseny programját, de azt is elmondta:
Tóth Menyhértet személyesen ismertem még gyerekként. Élte a falusi munkásemberek életét, saját közösségében meg nem értett művész volt nagyon sokáig. A falubeliek különböző ragadványnevekkel illették: „Pajesz Ményhár, Pingász Ményhár, Ményhár. Édesapám, mint a falu postása naponta találkozott a festővel. Ő sokat mesélt róla. Többek között azt is, hogy azt a szobrot, amely jelenleg a helyi temetőben van, sokáig készítette. Feleségével, Lándori Angéla festőművésszel van közös síremléke.”A csapatok először elkészítették a XX. század közepének falusi életébe bepillantást engedő alkotásaikat. Jó volt látni, hogy a gyerekek óriási lelkesedéssel, aprólékos, jól kidolgozott, változatos technikával ügyeskedtek. Szebbnél-szebb alkotások születtek.
Az alkotás „izgalmát” kipihenve a tanulókat ízletes péksüteményekkel, szendvicsekkel és üdítővel látta vendégül az iskola közössége.
A nap következő mozzanata az volt, amikor a gyerekek a pedagógusokkal és szülőkkel a Tóth Menyhért emlékházat látogatták meg.
Amíg a Tóth Menyhért házát látogatták, addig neves szakmai zsűri értékelte az elkészült műveket. A zsűri tagjai Baksa Annabella tanárnő, Kiss István festő-grafikus-restaurátor művésztanár, Kőrösi Tamás festőművész voltak.
Az emlékházban tett látogatás után az iskolában visszaemlékezésekkel, filmrészletek vetítésével folytatódott az ismerkedés Tóth Menyhérttel.
Nagyon szemléletes volt, amikor Serfőző Sára miskei viseletbe öltözve bemutatta a jellegzetes népi ruhadarabokat: a „féketőt a bársonykával”, a „sztanyos réklit” és a selyemszoknyát. Kiderült az is, helyi finomság a brána nevezetű kalács, amely különleges formájú. A brána a házasulandó fiatal pár egybekelését, a család összefonódását szimbolizálja. Ebből a kalácsból kóstolót is kaptak a résztvevők, de törni kellett, nem lehetett késsel vágni, ugyanis a hiedelem szerint a kés „elvágja a frigyet”.
A kvízjátékban induló 12 helyi és vidéki, 3-3 fős csapat a következő eredményeket érte el:
1. hely: Dunapataji Kodály Zoltán Ált. Iskola és AMI
Dudás Dávid Bence, Németh Kornél, Weller Noel
2. hely: Császártöltési Bánáti Miklós Német Nemzetiségi Általános Iskola
Miskolczi Lilla, Molnár Nóra, Tóth Hanna
3. hely: Császártöltési Bánáti Miklós Német Nemzetiségi Általános Iskola
Balla Liliána, Bódi Fanni, Minda István
Különdíj: Kalocsai Nebuló EGYMI
Jónás Amanda, Juhász Kloé, Nyerlucz Pál
A szervezők köszönik a támogatók segítségét: Bajai Tankerületi Központ, Miske Község Önkormányzata, Drágszél Község Önkormányzata, Német Kisebbségi Önkormányzata, Szlovák Kisebbségi Önkormányzata, Kisáruház- Bicsérdi István, Lénárd konyhája.