Bár sokan várták, az Európai Unió végül nem törli el az óraátállítást. A tagállamok közötti megegyezés hiánya miatt továbbra is évente kétszer kell állítanunk az órát.
Hosszú évek óta téma az óraátállítás eltörlése
Az óraátállítás kérdése már évtizedek óta megosztja az embereket Európában. A rendszer eredetileg az első világháború alatt született meg, majd az 1970-es évek energiaválsága idején vált újra általánossá. Az Európai Unió az 1980-as években egységesítette az átállítás időpontját, hogy a tagállamok közötti eltéréseket kiküszöbölje.
Bár az energiafelhasználási szokások azóta jelentősen megváltoztak, a tavaszi és őszi óraátállítás sokak számára kellemetlenségekkel jár. Egyes kutatások szerint az emberek bioritmusa nehezen alkalmazkodik az időeltolódáshoz, ami fáradtságot, koncentrációs problémákat és akár egészségügyi kockázatokat is okozhat.
Az EU végül visszavonta a javaslatot
2019-ben az Európai Parlament megszavazta az óraátállítás eltörlését, és úgy tűnt, hogy néhány éven belül megszabadulhatunk tőle. A tagállamoknak azonban dönteniük kellett volna arról, hogy a téli vagy a nyári időszámítást tartsák meg véglegesen.
Ez a döntés végül nem született meg, mert a tagállamok között nem volt egyetértés. Néhány ország a nyári, míg mások a téli időszámítás mellett érveltek, és nem sikerült közös álláspontra jutni. Emiatt az Európai Bizottság 2024-ben hivatalosan visszavonta a törvényjavaslatot, vagyis az évenkénti kétszeri óraátállítás marad a jövőben is.
Mikor kell 2025-ben átállítani az órát?
Mivel a jelenlegi szabályok érvényben maradnak, Magyarországon 2025-ben is át kell állítani az órát két alkalommal:
Ez azt jelenti, hogy tavasszal egy órával kevesebbet alszunk, viszont este tovább lesz világos. Ősszel pedig egy órával többet pihenhetünk, de hamarabb sötétedik.
Marad minden a régiben
Bár sokan remélték, hogy az óraátállítás megszűnik, az Európai Unió végül nem tudta végrehajtani a reformot. Így továbbra is alkalmazkodnunk kell a téli és nyári időszámítás váltakozásához, legalábbis a belátható jövőben.
Forrás: VG.hu
Kép: illusztráció (vecteezy.com)
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.