Dusnoki Csaba polgármester szerint a mintegy 3300 lelket számláló Dunapataj nagyközség és a közigazgatásilag hozzátartozó Szelidi-tó szerves egységet alkot. Ahogy fogalmaz, a 80 hektáros szikes tó, Magyarország ötödik legnagyobb állóvize, a megye „kisbalatonja” gyakorlatilag Dunapataj éltető ereje. Az itt kialakult, több mint 1200 ingatlannal rendelkező üdülőterületnek köszönhetően nem csak a számottevő turizmus előnyeit – bevétel, foglalkoztatás – élvezhetik az itt élők, de a település lélekszáma is folyamatosan emelkedik. Dunapataj polgármestere a Régiónaplónak adott interjúban a nagyközséget és az üdülőfalút érintő egyéb érdekességekről is beszámolt.
A polgármester szerint a kalocsai járásban hamarosan megvalósuló útfelújítások különösen örömteliek a térség lakói számára, mindenekelőtt pedig a Szelidi tavat Dunapatajjal összekötő szakasz megújulását várták nagyon az itt élők és az üdülővendégek.
– Ez az úthálózat mintegy 50 éve alakult ki és 40 éve újították fel utoljára. Mára érthető módon nagyon leromlott az állapota, ezért autóval sem nem biztonságos, sem nem kényelmes a tó megközelíthetősége. Annál inkább kerékpárral, ugyanis sikerült az elmúlt években egy kivilágított, kulturált kerékpárutat építenünk. Mindez nem csak Dunapataj lakóinak az életére van befolyással, hanem a térségben élőkére is. Sokan jönnek ide nyaralni, fürödni, kikapcsolódni a kalocsai járásból és akár a Kiskőrösi térségéből is.
– Hogyan hatott a pandémia a látogatottságra?
– Tavaly tavasszal, a veszélyhelyzet kihirdetésekor úgy gondoltuk, hogy elbúcsúzhatunk a 2020-as szezontól, de az aggályaink nyárra elillantak. Végül a 2019-es évhez képest is többen vették igénybe a Szelidi strand szolgáltatásait az elmúlt idényben, tehát visszaesés helyett éppen hogy emelkedés következett be. Ez köszönhető részben a belföldi turizmust népszerűsítő országos kampányoknak, részben pedig a mi reklámjainknak. Idén már nem voltunk borúlátók. A tavalyi tapasztalatokból okulva láttunk esélyt arra, hogy a járványügyi intézkedések mellett is lesznek látogatók. A mi szempontunkból szerencsének mondható időjárás is kemény érvekkel támogatta, hogy minél többen a fürdőzés, vízparti üdülés mellett döntsenek.
A több hétig tartó kánikula megmutatkozik az látogatószámban is: a nyitás utáni első nyolc napon már több mint tízezer felett volt a strandon belépőt vásárló látogatók száma. Mivel a parton vannak saját felelősségre, ingyenesen használható szakaszok is, ennél lényegesen magasabb volt az itt megfordulók száma." Nem lehet okunk panaszra a helyfoglalások tekintetében sem. Ahogy enyhültek a járványügyi korlátozások, szinte azonnal érkeztek a jelentkezések iskolás csoportoktól, családoktól. Közülük is egyre több a visszatérő vendég.
– Ez azt mutatja, hogy a Szelidi-tó növekvő népszerűsége mögött sokkal több van, mint a külföldi utazások korlátozása. Minek tulajdonítja az erősödő vonzerőt?
– Folyamatos fejlesztésekben visszaforgatjuk a pénzt az üdülőterületre, így az egyre szebb, komfortosabb.
A már említett állami utakon túl mi magunk is kivesszük a részünket a közlekedés biztonságosabbá és kényelmesebbé tételéből az önkormányzati utak felújításával. Emellett az elmúlt időszakban térköves fel- és lejárókat építettünk a strand környezetében, illemhelyeket újítottunk fel, és számos más módon igyekeztünk a vendégek igényeit teljesíteni.” A napokban is folynak fejlesztések a szálláshelyekhez kötődően és a strandon, valamint hosszútávon is készülünk további beruházásokra. Terveink között szerepel például a szálláshelybővítés, a meglévő szálláshelyek korszerűsítése és olyan kikapcsolódási lehetőségek megteremtése, amelyek a strandolás mellett megmaradt szabadidőt is tartalommal tölthetik meg.
Keressük továbbá azokat a pénzügyi forrásokat, pályázatokat, amelyek a Szelidi-tóra, mint vízmegőrzési lehetőségre alkalmazhatók.”’ – A klímaviszonyok figyelembevételével vannak-e távlati teendők a tó vízminőségének, térségben betöltött szerepének a megőrzése érdekében?
– A jó gazda gondosságával minden tőlünk telhetőt megteszünk azért, hogy a Szelidi-tó még nagyon sokáig változatlan minőségben gazdagítsa térségünket.
Így például
most is kutatók vizsgálják a tó állapotát. Arra keresnek választ, hogy milyen beavatkozások szükségesek közel- és hosszútávon az egyensúly támogatására. Szerencsére a komoly klímaváltozás miatt sincs szükség egyelőre jelentős teendőkre. Ez a természeti kincs Dunapataj szíve csücske. Ebből adódóan, és az itt rövidebb-hosszabb időt eltöltő üdülőtulajdonosok, több mint 100 ezer vendég érdekét szem előtt tartva törekszünk arra, hogy a lehető legnagyobb felelősséget tanúsítsuk e kérdésben.” Mindamellett Dunapataj jövője, megtartóereje, túlélő képessége szempontjából is kulcskérdés a Szelidi-tó sorsa. Az itt található 1200 ingatlanban folyamatosan nő azoknak a száma, akik már az év jelentős részét itt töltik, netán végleges otthonul választják az üdülőterületet.
– A nyári üdülőszezon a Szelidi-tó partján mindig gazdag programokban, kulturális és szabadidős eseményekben. Hogy alakul ez az idén?
– Most sem lesz ez másként. A nyáron több rendezvény lesz a tónál, erre nagyszerű helyszín a fedett nézőtérrel rendelkező szabadtéri színpadunk. Július elejétől augusztus végéig lesznek programok zömében a hétvégeken, és július elsejétől augusztus 20-áig gyermekmegőrző és -foglalkoztató várja a tó legkisebb vendégeit a turisztikai központban. Itt a helyi tanítónők, óvónők, dajkák játékokkal, programokkal készülnek a nyaraló, vagy helyi gyerekeknek délutánonként 13 és 17 óra között. Így a szülők is gondtalanul pihenhetnek néhány órát. Ez a szolgáltatás teljesen ingyenes, de köszönettel elfogadunk adományt az óvoda javára – mondta Dusnoki Csaba, Dunapataj Nagyközség polgármestere
Forrás: Régiónapló/Tóth Tímea