A XXXII. nyári újkori olimpiai játékokat elhalasztják a Felkelő Nap országának fővárosában Tokióban, ahol a tervek szerint 33 sportág, mintegy 339 versenyszámában küzdöttek volna egymással a világ legjobb sportolói.
Először halasztanak el egy olimpiát békeidőben – a két világégés miatt ugyan kettőt is töröltek –, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) döntése értelmében a sportolók és a nézők egészségének megóvása érdekében, amelyet a nemzetközi sportélet is szinte egyöntetűen üdvözölt valamennyi kontinensen.
Tehát nincs szó törlésről, csupán halasztásról, így Japán fővárosa Tokió 2021. nyarán fogadja majd a világ sportolóit. Éppen ezért is pontatlan a cikk címében használt japán elköszönés, mivel ezt ma már a japánok több mint 70%-ka csak akkor használja búcsúzáskor, ha örökre elválnak. Ezért is helyesebb lenne a Mata ne (Viszlát legközelebb) japán formula vagy csak egyszerűen a Bai bai – baráti köszönés.
A halasztással a már kvalifikációt szerzett sportolók, de a kiküldetésért – kvótákért – még harcban állók is esélyt kaptak arra, hogy ott legyenek a világ sportolóinak nagy találkozóján Tokióban, 2021. nyarán. Tehát az olimpia hármas jelszava – Citius, Altius, Fortius (gyorsabban, magasabbra, erősebben) –, amely egyben a nemzetközi olimpiai mozgalom mottója, hogy egy évvel később is, de inspirálhatja a sportolók népes táborát.
Azt talán kevesebben tudják, hogy az Olimpiai játékok ötkarikás szimbólumát, a modernkori olimpiai játékok megalapítója, Pierre de Coubertin báró tervezte még 1913-ban. Valószínűleg az öt kontinenst szimbolizálva, míg egy másik magyarázat szerint a sport alapelveit hirdetik: szenvedély, hit, győzelem, munkaerkölcs, sportszerűség.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.