Közel hároméves, a nők helyzetét javító, uniós finanszírozású programsorozat zárult tegnap azzal, hogy elérkezett a 2018 májusában útjára indított Kalocsai Család- és KarrierPONT projektzárója. A 199,76 millió forintos vissza nem térítendő támogatást közösségi programok, rendezvények, ismeretterjesztő videók készítésére fordíthatta a projektgazda Kalocsai Művelődési Központ és Könyvtár. A közel hároméves programsorozat eseményeit a közösségi médiában is követhettük, és vissza is nézhetjük.
A Kalocsai Művelődési Központ és Könyvtár EFOP-1.2.9-17-2017-00088 pályázati projektje keretében, humánerőforrás-fejlesztési célra létrehozott Kalocsai Család- és KarrierPONT fő célkitűzése volt a nők helyzetének javítása az élet minden területén, a nők társadalmi szerepeiben, mindenekelőtt a munka világában való helytállásra való felkészítése. A programokat a sajtó mellett a Család- és KarrierPONT saját Facebook-oldalán is hirdették, illetve azokról beszámoltak, de portálunk is számos ilyen rendezvényéről, programjáról tájékoztatott.
Így beszámoltunk a 2018. májusában tartott projektnyitó rendezvényről, majd még ugyanazon év őszén a nők munkavállalását segítő programról előzetest közöltünk, majd tudósítottunk is róla. Ugyanabban az időszakban a színházban a vidéki nők helyzetével foglalkozó programot szerveztek, nem sokkal később egy szintén a női munkavállalással kapcsolatos rendezvényről is írtunk, hasonlóképpen tavaly ősszel, amikor a járvány már rányomta bélyegét a programra, ennek ellenére azt októberben is folytatni tudták.
Legutóbb múlt pénteken tartottak online foglalkoztatási kerekasztalt, amelyen a „Közösségi Kertekben” rejlő lehetőségekről hallhattak hartai tapasztalatok alapján, megismerkedhettek egy bátyai projekttel, valamint az agrárium új pályázati lehetőségeiről értesülhettek a résztvevők.
A nők elhelyezkedését segítette a családbarát munkahelyek elterjesztéséért tett erőfeszítések, amelyekről Eglesz Károly szervezetfejlesztő a napokban nyilatkozott portálunknak.
Emellett rengeteg kézműves program, gasztronómiai ismeretterjesztés, hagyományőrzést célzó rendezvény szerepelt a programnaptárban, amelyek egy részét sajnos a koronavírus-járvány miatt a tervezett formában nem lehetett megtartani. Ezeket a digitális világot segítségül hívva, online bemutatókkal igyekeztek pótolni, legutóbb a karácsonyi felkészülés időszakában a mézeskalács-sütés bemutatásával, de korábban a teljesség igénye nélkül a grillázstorta sütéséről, a tradicionális disznótorok munkafolyamatairól, szervezési kérdéseiről és hagyományairól is készült rövid film, és a hagyományos helyi kézművességekkel, a kézi, illetve gépi hímzéssel, a pingálással is ismerkedhettek, akik követték a programsorozatot.
Más rendezvények a nők családban betöltött szerepének betöltését igyekeztek segíteni, felkészítve a családanyákat a gyermekneveléssel járó kihívásokra, máskor a gyermekeket megcélozva tartottak kézműves foglalkozásokat, játszóházakat.
Projektzáró, 2021. 02. 28.
A járványügyi óvintézkedések hatálya alatt a szokásos formaságok mellőzésével tartották meg a projektzárót vasárnap. A pályázati program lezárása kapcsán a menedzsment sajtóközleményt juttatott el portálunkhoz, amelyben a projekt lényegét az alábbiak szerint foglalták össze.
2021 februárjában fejeződött be a Kalocsai Művelődési Központ és Könyvtár, a Magyar Női Unió és az Együtt Európáért Alapítványból álló konzorcium által elnyert Kalocsai Család és KarrierPONT elnevezésű, a Széchenyi 2020 program keretében, az Európai Unió támogatásával megvalósult projektje. Az EFOP-1.2.9-17-2017-00088. kódszámú pályázat legfőbb célja a hároméves projektidőszak alatt egy olyan térségi Család és KarrierPONT kialakítása, amely komplex szolgáltatásrendszerével és széleskörű együttműködési hálózatával valódi segítséget jelentsen a térség aktív korú (elsősorban nők) lakosságának a munkapiacon való érvényesüléshez, munkapiaci megmaradáshoz úgy, hogy mindezt a családi értékek és a helyi hagyományok előtérbe helyezésével teszi.
A projekt során kerekasztal beszélgetések alkalmával többek között az önkormányzatok képviselői, szakemberek és a Család és KarrierPONT munkatársai vitatták meg a női munkavállalás és a családbarát munkahelyek kialakításának nehézségeit.
A Vidéki Nők Napja elnevezésű rendezvénysorozaton, ahol a témában releváns vezetők, szervezetek osztották meg jó gyakorlataikat, tárták fel a munkájuk során tapasztalt problémákat, összesen több mint 400 fő vett részt.
Az Összefogás a Gyermek és Családbarát Magyarországért Műhely kihelyezett konferenciája és foglalkozássorozata a helyi igényekkel egyeztetve valósult meg, több mint 100 fő részvételével.
A nagyrendezvények mellett kiscsoportos tréningeken vehettek részt az érdeklődők, illetve aki igényelte, egyéni tanácsadást is kapott, akár lelki támogatás, akár munkába állás terén.
Részben a vírushelyzet, részben az online világ térhódítása miatt a digitális térben is valósultak meg rendezvények. A Család és KarrierPONT honlapján a hírek és érdekességek mellett egy e-learning anyagot is elsajátíthatnak az érdeklődők, a család és a személyi fejlődés témakörében. A projekt során több kiadvány és kisfilm is készült, ezzel is biztosítva a széleskörű disszeminációt.
A projektről bővebb információt a hozzá rendelt internetes felületen olvashatnak!