A térd-és csípőprotézisek behelyezése mellett mostantól a vállízület művi pótlása is megoldottá válik Kecskeméten. Ezt a fajta műtéti eljárást korábban főként csak egyetemi kórházakban végezték el. Az, hogy immár a hírös városban is elérhetővé válik, hosszú folyamat eredménye - írja a Baon.hu.
Dr. Boda Tamás főorvos, a traumatológiai és kézsebészeti osztály adjunktusa a Baon.hu-nak elmondta: részben külföldi, részben hazai továbbképzéseken sajátították el az elméletet. A budapesti, székesfehérvári gyakorlatot követően vendég operatőrrel hajtották végre az első műtéteket, de az osztály munkatársai most már önállóan operálják a betegeket. A szerdai volt a hatodik vállprotézis műtét Kecskeméten.
– Az újfajta eljárás különlegességét a vállízület anatómiai sajátosságai adják. Míg a csípőnél és a térdnél a csontok és a szalagok stabilizálják az ízületet, a vállnál főként az izmok. Emiatt egészen más jellegű egy vállprotézisműtét, komplexebb a beültetett implantátumrendszer – magyarázta Boda Tamás.
Maga az operáció a sérüléstől, a kiváltó októl vagy a beteg alkatától függően 1,5-2 órás lehet. Mint az adjunktus érdekességként elárulta,
a protézis több részből tevődik össze, körülbelül 17–18 centiméter hosszú, és fémötvözetből készül.
Nem olcsó, körülbelül 600–700 ezer forint egy darab. Miként maga a műtét is igen költséges, ha valaki magánkórházban végezteti el, ott akár mindennel együtt 2 millió forintot is elkérhetnek érte. A megyei kórházban viszont tb-finanszírozott, azaz ingyenes, a betegek száma alapján várhatóan havonta 3–4 páciensnek adhatják vissza a vállmozgás szabadságát.
– Újfajta eljárásról lévén szó, még nem hosszú a várólista, és ha sikerül a betegeket besorolni a műtéti programba, akkor remélhetőleg nem is lesz az – mondta a főorvos. A portál kérdésére, hogy a protézis beültetésével teljesen megszűnhetnek-e a panaszok, Boda Tamás elmondta: a csípő-és térdprotézisek tapasztalata azt mutatja, hogy az eredeti anatómiát nem lehet pótolni.
– A betegnek egy fájdalmatlan ízületet tudunk adni, egy elfogadható mozgástartománnyal, amellyel saját magát és környezetét el tudja látni – tette hozzá az adjunktus.
Szerdán a Petőfi Népe fotózhatott a vállprotézis műtéten. Egy 61 éves kecskeméti hölgy, Zsidó Irén volt a páciens, akit novemberben elütött egy autó és eltört a válla. Első lépésben csontegyesítő műtétet végeztek rajta, ekkor még nem lehetett ugyanis látni, hogy a csontban egy elhalás kezdődött, és fokozatosan terjed. Emiatt a hölgynek beszűkült az ízülete, és tompán fájt a válla, nem tudta felemelni a karját, ezért döntöttek a művi pótlás mellett.
Mikor kap a beteg vállprotézist?
A vállízület művi pótlása, a protézis beültetése sokféle kórkép esetén történik. Ezek közé tartoznak az ízületi kopás/arthrózis, bizonyos törések, törés utáni állapotok, idős kori vállficam után kialakult tartós mozgásképtelenség, vagy nem helyreállítható ínköpeny szakadás után, amikor a betegnek más módon nem tudnak megfelelő életminőséget biztosítani.
Forrás: Baon