Nyolcszáz millió forinttal támogatja a kormány a kecskeméti Nagytemplom felújítását – jelentette be Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil kapcsolatokért felelős államtitkár június 26-án, szerdán Kecskeméten. A kalocsai főszékesegyház társszékesegyháza felállványozott bejárata elé szervezett sajtótájékoztatón elhangzott: két éven belül régi pompájában ragyoghat a város főtere.
Nyolcszáz millió forint támogatást ítélt meg a kormány a Kalocsa–Kecskeméti Főegyházmegye részére. Idén 500 millió forinttal segítik a kecskeméti római katolikus Nagytemplom felújítási munkálatait, a jövő évi költségvetésben pedig 300 millió forintot különítettek el erre a célra – tájékoztatta Soltész Miklós a sajtó képviselőit június 26-án, szerdán Kecskeméten. Az államtitkár hozzátette: a templom tetőszerkezete jó állapotban van, de a falakon látni az idő nyomait, így a társszékesegyház épületének megújulása turisztikai, városesztétikai szempontból is fontos.
– Az öregtemplom Kecskemét emblematikus épülete, még a nótában is ennek a harangja szól – emlékeztette a jelenlévőket dr. Bábel Balázs, a Kalocsa–Kecskeméti Főegyházmegye érseke, aki 1965 óta gyakran megfordul itt, de az utóbbi években inkább sajnálkozóan nézte a templomot. Mint elmondta, a főegyházmegye központja történelmi szempontból Kalocsa, de lélekszámbeli súlypontja Kecskeméten van.
– Már nemcsak a gazdaságban vagyunk híresek, hanem a kultúra, az oktatás, a civil élet területén is. Egy irányba, együtt gondolkodnak a kecskemétiek, együtt lobbiznak azért, ami fontos a számukra – fogalmazott a sajtótájékoztatón Szemereyné Pataki Klaudia polgármester.
– Ebbe az egységbe lépett be a kormány azzal, hogy támogatást nyújt nemcsak a Nagytemplom, hanem a Városháza, valamint a piarista és a református templom megújulásához is. Ennek köszönhetően két éven belül a főtér régi pompájában fog ragyogni, és ha ez így lesz, akkor reményeink szerint a világörökségi cím elnyerésére is sikeresen pályázhatunk.
– Ma már nem építenénk ekkora templomot, de ha van, kötelességünk vigyázni rá – fogalmazott dr. Finta József.
A plébános elmondta: az örökségvédelmi hatósági engedélyezési eljárást már lefolytatták, és megkapták az engedélyeket a felújításra. Hogy mikor kezdődnek a munkálatok, az elsősorban attól függ, hogy a most megígért támogatás mikor érkezik meg hozzájuk. A kivitelező cégekkel részben már megállapodtak, de még nem minden munkafolyamathoz találták meg a megfelelő vállalkozókat.
Első lépésben a szobrokat veszik le a helyükről és szállítják el restaurálásra, majd a toronysisak és a toronytörzs, valamint a homlokzat felújítása következik. A fal többi részének festése csak az ólomszerkezetű színes üvegablakok restaurálását követően történhet meg. A felújítás során az eredeti állapot visszaállítására törekednek, de arról még nem tájékoztatták a plébánost – és a rendelkezésére álló dokumentumokból sem derül ki –, hogy milyen színűek lesznek a külső falak. Eredetileg ugyanis nem sárgák voltak. A végleges döntést az örökségvédelmi hivatal javaslata alapján az érsekség hozza meg – tájékoztatott a hiros.hu