Fülöp Attila szociális államtitkár február 11-én tett látogatást a Kalocsai Gyermekotthonban. Az államtitkár szerint az intézményről egy országos internetes hírportál többszörösen valótlan tartalmú, rágalmazó cikkeket jelentetett meg, melyről értesült, így most hivatalból megtették a jogi lépéseket. Fülöp Attila minderről a közösségi médiában, a közéleti oldalára feltöltött videóban számolt be.
Elég volt! Jogi lépéseket tettünk!” – ezzel kezdődik Fülöp Attilának, az EMMI szociális államtitkárának a bejegyzése. Az ügy előzménye, hogy az országos médiát is bejárta az az érintettek és a kereset szerint valótlan állításokat tartalmazó cikk, melyet egy internetes híroldal közölt a Kalocsai Gyermekotthonról. A szaktárca ezt elégelte meg és
jogi lépeseket tett a dolgozók és a gyermekek védelme érdekében.
A cikkből helyi médiumok is idéztek, illetve teljes egészében átvették azt.
Fülöp Attila a közösségi oldalára feltöltött videójában elmondta:
„Túl sok volt abból, hogy alaptalan, jogsértő, gyermeki sorsokat alapvetően felkavaró és hátrányosan érintő kijelentéseket tehetnek ellenzéki médiumok mindenfajta következmény nélkül!
A szociális és gyermekvédelmi terület, az ott ellátottak, és az ott dolgozók soha nem lehetnek az ellenzéki politikai játéktérnek az eszközei!
A Kalocsai Gyermekotthonban fontos és komoly szakmai munka folyik.
A Kalocsai gyermekotthonnal kapcsolatban a Centrál Médiacsoport által üzemeltetett 24.hu internetes hírportál az elmúlt időszakban folyamatosan valótlan tényállításokat közölt, emiatt a szükséges jogi lépéseket 2021. február 11-én megtettük.”–jelentette ki a politikus.
A keresetet a Fővárosi Törvényszékhez nyújtották be. Ebben a jogsértés megállapítását, a jogsértés abbahagyását, helyreigazító közlemény kiadását, és sérelemdíj megállapítását kérték.
Az összeget a gyermekek oktatásának fejlesztésére kívánják fordítani.
A Kalocsai Gyermekotthon vezetője, Juhász Gábor elmondta: „Az intézményben komoly és precíz munka folyik. A gyerekek szigorú napirend, illetve házirend szerint élnek. A dolgozók mindent megtesznek azért, hogy a nehéz sorsú fiataloknak egy új, jobb életet mutassanak.
A gyerekeknek lehetőségük van általános iskolai oktatásban részt venni az osztályfokuknak megfelelően, melyben pedagógusgárda segíti őket. Az intézmény szakember ellátottsága 100 százalékos, a fluktuáció igen alacsony. Egy „félzárt” intézetről beszélünk, ahol lehetőségük van egyéni kimenőre és városi sétára is a fiataloknak, továbbá kirándulásokat szervezünk számukra és zsebpénzt is kapnak. Egy olyan életformát mutatunk nekik, ami a kinti életbe természetes, számukra viszont újdonság” –mondta Juhász Gábor intézményvezető.
Hozzátette: „A szakemberek azért dolgoznak, hogy az itt töltött idő alatt a gyerekek elsajátítsák azokat a normákat, amivel majd a civil életben boldogulni tudnak. A fiatalok többsége bűnözői életmód, droghasználat miatt, illetve bántalmazó közegből kerül be az intézménybe.”
A rágalmazással kapcsolatos keresetet február 11-én nyújtották be, a bíróság döntéséről tájékoztatjuk majd olvasóinkat.
Mint megtudtuk, az ombudsman február 4-én járt a Kalocsai Gyermekotthonban, a korábbi ombudsmani vizsgálatok szabálytalanságot nem tártak fel. Egy ombudsmani vizsgálat azonban csak megállapításokat és ajánlásokat fogalmaz meg a működéssel kapcsolatosan.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.