A tavaly útjára indított hagyományt követve újra megrendezte közösségi házában a Kalocsai Cigány Nemzetiségi Önkormányzat a Roma Kultúra Napját. A múlt péntek délutáni, késő estébe nyúló rendezvényen Kamarás István mondott ünnepi beszédet. A rendezvény fényét több településről érkezett hagyományőrző csoportok táncbemutatói és a kalocsai cigánylányok autentikus táncversenye emelte. Kacska Szimonetta a kalocsai Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elismerését vehette át önkéntes pedagógiai munkájáért.
A mintegy 200-250 fő részvételével zajlott rendezvény némi csúszással indult, amely a kötelező udvariassági öt percet jócskán túllépte, amire az egyik résztvevő így reagált:
A Nap járását kell ám itt nézni, nem az okostelefont, mert itt a „cigányóra” szerint mennek a programok! Ennek megfelelően a meghirdetetthez képest jó egyórás késéssel mondott köszöntőt Sztojka István, a kalocsai Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke, majd dr. Magóné Tóth Gyöngyi, a Kalocsa Kulturális Központ és Könyvtár intézményvezetője nyitotta meg hivatalosan a rendezvényt.
Vidám gyerekprogramok, táncversennyel
Akárcsak tavaly, idén is a gyerekekre volt kihegyezve a délutáni programkínálat, akiket arcfestés, rajzsarok, kézműves programok várt, valamint Répási Tamásné, a Kalocsai Rendőrkapitányság bűnmegelőzési előadója is, aki részben a közlekedés szabályainak megismertetését célzó, részben logikai játékokkal – és a nyerteseknek kisebb ajándékokkal – kedveskedett a kicsiknek.
A kulturális műsor az autentikus, viseletes gyermektáncversennyel kezdődött. A már csak a különleges ruhák miatt is látványosságszámba menő megmérettetésen a zsűrizés hálátlan feladatát Herczeg Gábor, Kárpáti Róbert, valamint Bolvári Ferdinánd látta el.
Döntésük értelmében az első helyezést Sztojka Letícia szerezte meg, második Rostás Natália lett, míg harmadikként Kolompár Annabella végzett.
A táncversenyt a talán kisebb dicsőséget jelentő, de még nagyobb mókával járó, hátra tett kezes palacsintaevő verseny követte. Ebben a legjobb teljesítményt Rostás Zsolt nyújtotta, a második leggyorsabb palacsintaevő Rostás Kevin, harmadik helyezett pedig Rostás Klarissza lett.
Fekete személyi igazolvány, kényszermosdattatás…
A továbbiakban az ünnepi alkalom hivatalos részre következett. Ennek során a nemzetiségi önkormányzati testület döntése nyomán az önkormányzat elnöke, Sztojka István elismerő oklevelet és ajándékcsomagot adott át Kacska Szimonettának, önkéntesen végzett pedagógiai tevékenységért.
Ezt követte a tavalyi, Első Roma Kultúra Napján, valamint a roma holokausztról való idei, augusztus 2-án tartott megemlékezésen is szónokló Kamarás István történész ünnepi beszéde, amelynek keretében ezúttal a magyarországi cigányságnak a szocializmus évtizedei alatti sorsáról tartott előadást, kislánya, Adél segédkezése mellett.
A cigány történész beszédében hangsúlyozta, hogy a náci lágerek bezárása után Magyarországon újra lágerekbe kényszerítettek rengeteg cigányt arra hivatkozva, hogy „kóborlók”, tehát tolvajok, noha egy 1945-ös felmérés szerint ekkor már nem léteztek Magyarországon „kóbor” cigányok. Fölidézte a „fekete személyi igazolvány” és a „kényszermosdattatás” megaláztatásait és a cigányságot ért más faji megkülönböztetéseket, kirekesztést, hozzátéve, hogy a cigányellenességet a politikai rendszerek átalakulása, így a ’90-es rendszerváltozás sem szüntette meg.
Eszem-iszom, tánc késő éjszakáig
Ezt követően a zenés-táncos mulatság ideje érkezett el. A színes kulturális műsort az oroszlányi Kale Lulugyi roma hagyományőrző együttes nyitotta meg, majd a kiskunhalasi Virágzó Tehetség Művészi Egyesület föllépése következett.
A táncbemutatók után a könnyed szórakozásé volt a főszerep: a sztárvendég az X-Faktorból megismert Varró Dávid volt, a késő éjszakába nyúló táncmulatsághoz a talpalávalót a Kalocsai Fiúk zenekar szolgáltatta.
A nap egyik fénypontja volt a pompás csülkös babgulyás, valamint a palacsinta, amelyekre minden résztvevő a szervezők vendége volt.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.