Lovas kocsis felvonulás, két helyszínen táncos állomás, az egyik helyen vendégvárással, kínálkozással, Foktőről, Uszódról, Géderlakról, Dunaszentbenedekről, Dunapatajról érkezett hagyományőrzőkkel, néptáncosokkal kiegészült ünneplő sokadalom, ragyogó időben – ez volt az idei, szombat délután megtartott ordasi szüreti felvonulás, dióhéjban.
Verőfényes, kifejezetten meleg, őszi időben, jó kedvvel telt a szombat délután Ordason, ahol akkor tartották meg a hagyományos szüreti felvonulást. Ha nem tudtuk volna, hogy mi a rendezvény témája, azt is hihettük volna, hogy a környékbeli viseletek találkozóját rendezték meg, olyan sokan vonultak színes népviseltbe öltözve, énekszóval, tánccal a kicsiny falu utcáin.
A mindössze 450 lakosú falu demográfiai összetétele a kis méretből adódóan természetes módon hullámzó összetételt mutat. Jelenleg épp olyan időszakát éli Ordas, amikor az aktív hagyományőrző korú népesség viszonylag kis létszámú szüreti felvonulót tudott volna fölmutatni.
Ugyanakkor a kisgyermekes családok részéről komoly igény mutatkozott, hogy ízelítőt kapjanak a régi szüreti mulatságok hangulatából és a tradicionális értékekből – mondta el portálunknak Szabó Zsolt polgármester, hozzátéve, hogy elsősorban a közösségi médiában, központi irányítás nélkül, spontán módon szerveződtek a népi kultúra értékőrzői.
Így alakult ki az a helyzet, hogy a környező dunamenti falvak Foktőtől Dunapatajig egy emberként – pontosabban egy faluként – álltak az ordasiak mellé, hogy együtt tegyék emlékezetessé a falu idei szüreti mulatságot. A bíró és bíróné szerepét is egy foktői hagyományőrző pár vállalta föl – tudtuk meg.
ilyen előzmények után csoda, hogy a Nap is kisütött, és végigmosolyogta az ordasi szüreti felvonulás színes forgatagának menetét?!
A könyvtár előtt gyülekező sokaság, soraiban sok népviseletbe öltözött hagyományőrzővel, délután 3 órakor indult el. Őket örömmel kísérte végig a falun a „laikus” közönség is a szüreti felvonulás útvonalán.
A Polgármesteri Hivatal utcájából előbb a könyvtárhoz indultak a felvonulók, majd miután ott kikérték a bírónét, tovább a Rákóczi utcából a Dózsa György utcába, ahol végighaladtak egészen a falu tábláig. Ott lekanyarodtak Újvárosra, ahol a falu apraja nagyja táncra perdült, majd a szervezők vendéglátással kedveskedtek a résztvevőknek.
Onnan a József Attila utca és a Zrínyi utca sarkán újabb táncos állomás következett, majd befordultak a felvonulók az Ady Endre utcába, végighaladtak a Lovas utcán, kijöttek a Dózsa György utcán, végül a Polgármesteri Hivatal előtt is megálltak, ahonnan tánclépésben mentek a Faluházig, és ott össztánccal ért véget a fölvonulás, ám a mulatság nem, mivel a nap szüreti bállal zárult.